szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hadtörténelmi levéltár a bíróság ítéletének megfelelően betekintést engedett Kenedi Jánosnak az általa kért (pártállami állambiztonsági) iratba - erősítette meg korábbi közlését a Honvédelmi Minisztérium.

A HM MTI-hez eljutatott közleménye szerint a kutató által a Belügyminisztérium ellen indított perben a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) 2005 januári végzése rögzítette, hogy Kenedi János a "Hadtörténeti Intézetben megjelenjen és ott az iratokban betekintsen".

"2005. október 19-én Kenedi János és ügyvédje a levéltárban be is tekintettek a dokumentumokba, a látogatást tényét Dr. Schmidt Zoltán önálló bírósági végrehajtó képviselője, dr. Csapó Annamária rögzítette. A dokumentumok másolását azonban nem engedélyezték, hiszen arra a bírósági végzés nem adott felhatalmazást. A látogatást és a betekintés tényét jegyzőkönyv bizonyítja" - tartalmazza a HM hétfői közleménye, hoozátéve, hogy a jegyzőkönyvben - amit Kenedi János maga hitelesített aláírásával - szerepel, hogy "… az iratot a kötelezett munkatársa bemutatta, betekintésre átadta a végrehajtást kérő részére (…) A kötelezett munkatársa a végrehajtási lapon feltűntetett további 7 irat fellelhetéséről felvilágosítást nem tud adni" .

Ezzel kapcsolatban a Kenedi János a napokban az MTI-nek úgy nyilatkozott: a kérdéses irat 27 nyílt oldalára, illetve annak is csupán az első oldalára rátekintett, ám mikor e célból 2005 októberében jogi képviselőjének és a PKKB végrehajtási bírájának társaságában bement a Hadtörténeti Levéltárba és másolatot kért, ezt megtagadták.

"A BM ellen indított per során a HM-ről egyáltalán nem volt szó, és a bíróságok ítéleteiben sem. Így csak hazugságnak minősíthetem, amit a HM állít, hogy betekintettem volna ebbe az iratba, s erről jegyzőkönyv készült" - mondta Kenedi János korábban az MTI-nek.

A HM hétfői közleménye újólag rögzíti, hogy a Kenedi János által keresett nyolc dokumentum közül csupán egyet tárolnak a hadtörténeti levéltárban, amely a dokumentumnak nem tulajdonosa, csupán letétként őrzi azt, afelett rendelkezési joga nincs. A rendelkezési joggal a Belügyminisztérium jogutódja bír, így azt is a jogutód határozhatja meg, hogy ki és milyen feltételekkel tekinthet be az irat-együttesbe. "Amennyiben arra felhatalmazást kap a Honvédelmi Minisztérium, biztosítja a dokumentum másolását is" - közölte a tárca.

Kenedi János kutató mindmáig nem ismerhetett meg olyan általa kért pártállami állambiztonsági iratokat, melyekbe a betekintést a magyar bíróságok már évek óta jogerős ítéletekben biztosították részére. Mi több, idén májusban a strasbourgi bíróság is megállapította, hogy a magyar állam szervei jogellenesen jártak el az ügyben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Elkészült a Kenedi-bizottság jelentése

Csütörtök délután átadja több száz oldalas jelentését az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló Kenedi-bizottság Szilvásy Györgynek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszternek.

Itthon

Megfeneklett a Kenedi-bizottság javaslata?

Ha az Országgyűlés megakadályozza az iratokhoz történő hozzáférést, akkor nem a régi rendszer áldozataival, megfigyeltjeivel vállal szolidaritást, hanem a régi rendszerrel – hangzott el a Szabad Demokraták Szövetségének két országgyűlési képviselője, Gulyás József és Magyar Bálint által tartott szombat délutáni budapesti sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

Kenedi Jánosnak adtak igazat Strasbourgban

Kenedi Jánosnak adott igazat kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága abban a jogvitában, amelyet az állampárti titkosszolgálati iratokhoz való szabad hozzáférés megtagadása miatt kezdeményezett a történész a magyar állam ellen.

hvg.hu Itthon

Kereszttűzben a Kenedi-bizottság jelentése

Volt, aki egyenesen vitatta az állambiztonsági iratok feltárásával foglalkozó Kenedi-bizottság „erkölcsi” legitimitását. Volt, aki szerint semmi újdonságot nem tártak fel. A többség viszont elismeréssel adózott a jelentés előtt. A legtöbbet „emlegetett szamár” a pontosabban meg nem határozott politika és a jogalkotó volt az OSA Archivum gyorskonferenciáján.

MTI Itthon

Nyilvános lesz a Kenedi-bizottság anyaga

Néhány hét múlva nyilvánosságra hozza a kormány a MeH honlapján a máig titkos állambiztonsági iratokról szóló szakértői jelentést, méghozzá az ígéretek szerint teljes terjedelmében - értesült a miniszterelnök környezetéből a Népszabadság.