szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábbi szolgáltató, a Pécsi Vízmű Zrt. hétfő reggel visszavette az ellenőrzést a vízmű Nagy Lajos király úti ügyfélszolgálati irodája felett - erősítette meg az MTI információját az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt. szóvivője.

A szóvivő azt mondta, hogy nem az ügyfélszolgálati iroda "visszafoglalásáról" van szó, hanem arról, hogy a Pécsi Vízmű Zrt. visszavette jogos tulajdonát a város közgyűlése által létrehozott Tettye Forrásház Zrt.-től. Az ügyfélszolgálati iroda más helyszínen működik, mint az önkormányzat által korábban szintén ellenőrzés alá vont vízműépület. A bejárati ajtóra kifüggesztett papíron az ügyfeleket arról tájékoztatják, hogy az ügyfélfogadás átmenetileg szünetel.

Később kiadott közleményében a Pécsi Vízmű Zrt. azt írta: a kialakult helyzetben nem engedhették, hogy egy idegen, arra nem jogosult társaság - a Tettye Forrásház Zrt. - visszaéljen ügyfeleik adataival, így a hétfői lépéssel több törvénysértést akadályoztak meg. Kitértek arra, hogy az ügyfélszolgálati iroda a Pécsi Vízmű Zrt. kizárólagos tulajdonában van, így az ott található számítógépes infrastruktúra is vállalaté. Mint írták, "az ügyfélszolgálati iroda mától fontos központja lesz a pécsi fogyasztók hiteles tájékoztatásának".     

A lépést a cég azzal indokolta: "Pécs város polgármestere nem hajlandó belátni, súlyos törvénysértéseket követtek el a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdonát képező ingatlanok, gépkocsik, számítógépek, szoftverek és egyéb eszközök elfoglalásával és több bűncselekményt is kimerítő használatával".     

Bajnai Párizsban

Bajnai Gordon miniszterelnök a pécsi vízmű ügyében közvetítést ajánlott a felek között a Suez Environnement francia vezetőivel Párizsban folytatott hétfői megbeszélésén. "Jogi eszközeink nincsenek, de amennyiben félreértésekről és nem tudatos akcióról van szó van, a félreértések elsimításában ajánlottam segítséget" - hangsúlyozta a kormányfő a megbeszélést követően. Elmondta, hogy "egyelőre közvetíteni próbál" a felek között, s amennyiben "van erre hajlandóság és nem egy politikailag motivált dologról" van szó, a kormányzat segíteni fog a kérdést tisztázni.     

A magyar miniszterelnök közben arról biztosította Párizsban hétfői megbeszélésükön Francois Fillon miniszterelnököt, hogy nagyon fontos a francia befektetők által biztosított 60 ezer munkahely Magyarországon, s a magyar kormány a kapcsolatok erősítésére törekszik. A két kormányfő közel egyórás megbeszélését követően Bajnai a Matignon-palota udvarán magyar újságíróknak elmondta: a pécsi vízmű körül  kialakult helyzet kapcsán tájékoztatta francia partnerét a magyar kormány álláspontjáról, s a felek közti közvetítésre tett kezdeményezéséről, amit Fillon örömmel nyugtázott.

Az ügy előzménye, hogy pécsi önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottjai október 5-én ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, s kizárták onnan a Pécsi Vízmű Zrt. vezetői körét. A lépésre azután került sor, hogy a város közgyűlése Tettye Forrásház Zrt. néven céget hozott létre a vízközművek átvételére az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízműtől, miután a felek határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról. A történtek miatt mindkét fél bírósághoz fordult.     

Páva Zsolt (Fidesz), Pécs polgármestere az átvétel napján sajtótájékoztatón közölte: törvényesen jártak el. Mint mondta, azért volt sürgős a birtokbavétel, mert jogellenes állapot állt fenn október elseje óta. Akkor hozta meg az önkormányzat azt a döntést, hogy a jövőben a Tettye Forrásház Zrt. a vízszolgáltatásra jogosult cég. A kisebbségi, francia tulajdonos Suez azonban többszöri kérésre sem  járult hozzá ahhoz, hogy az új zrt. szolgáltatni tudjon.     

Suez: elfogadhatatlan

A Suez Environnement azt közölte: minden magyar és nemzetközi jogi lehetőséget igénybe vesz a kialakult, álláspontja szerint jogsértő helyzet megszüntetése érdekében. A vízmű üzemeltetéséről szóló megállapodást továbbra is érvényesnek tekintik, és elfogadhatatlannak tartják, hogy a Pécsi Vízmű Zrt.-ben többségi tulajdonos pécsi önkormányzat átvette az irányítást.     

A város és a Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű Zrt. túl drágán szolgáltat, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezi előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallja a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy százszázalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!