Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Sajtóhírek szerint egyes európai szélsőjobboldali pártok működését – legalábbis részben – Oroszország finanszírozza. Ezt a gyanút jellegéből fakadóan nem lehet egyértelműen bizonyítani. Moszkva szempontjából előnyös lehet a szélsőjobboldallal kialakított partnerség az egyes országok belpolitikájának befolyásolására – állítja a Political Capital.
Ma a kelet-európai szélsőjobboldali pártok egy része a kapitalizmust, a globalizációt, és ebből következően az Amerikai Egyesült Államokat, valamint az Európai Uniót tekinti a legfőbb ellenségnek, és az „ellenségem ellensége a barátom” elv alapján egyre közelebb kerülnek a Nyugattal rivalizáló orosz vezetéshez – írja elemzésében a Political Capital. A politikai elemző cég szerint a kelet-európai szélsőjobboldal oroszbarátsága annak ellenére is erősödik, hogy Putyin vezetése alatt a birodalmi nosztalgia felerősödésével párhuzamosan a kommunista rendszer pozitív „újraértelmezése” is megindult Oroszországban, ami pedig magától értetődően nincs összhangban a kelet-európai államok érdekeivel. A sajtóban legelterjedtebb magyarázat szerint a szélsőjobb azért vonzódik Moszkvához, mert onnan kap anyagi támogatást.
A PC szerint ideológiai okai is vannak a közeledésnek. A sok vonásában autoriter, tekintélyelvű és nacionalista jegyeket mutató orosz politikai berendezkedés, a lakosság túlnyomó többsége által támogatott erőskezű vezető, a nagyhatalmi retorika, az alapvető szabadságjogok háttérbe szorítása, a stratégiai szektorok feletti állami kontroll, a piaci mechanizmusokat felülíró „nemzeti érdekre” való permanens hivatkozás, a nagytőkét kordában tartó irányított gazdaság mind politikai, mind gazdasági értelemben követendő mintát nyújt a szélsőjobboldal számára – vélik az elemzők. A nemzetközi politikai színtéren is észrevehető a közeledés. Az orosz-grúz konfliktus idején például a kelet-európai szélsőjobboldali pártok többsége támogatta az orosz beavatkozást, hangsúlyozottan Szakasvili grúz elnök határozott Amerika-barát politikájának ellenében. Hasonlóan állnak hozzá a régió egyes jobbszélen elhelyezkedő pártjai az orosz energiapolitikai aktivitáshoz: legtöbbjük az uniós és az orosz gázvezeték-tervek közül nyíltan az utóbbit támogatja – jegyzi meg a PC.
Jobbik: ellensúlyozunk |
A Jobbik azért közeledik Oroszországhoz, hogy ellensúlyozza az Európai Unió túlzottan erős befolyását – mondta a hvg.hu-nak Király András, a Jobbik szóvivője. Szerinte a Jobbik erősödését jelzi, hogy egy olyan nagyhatalom, mint Oroszország, számol a párttal. Hangsúlyozta: a Jobbik csak addig lesz nyitott Oroszország felé, ameddig az nem sérti a magyar érdekeket. Király tagadta azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint a Jobbik Oroszországtól vagy Irántól kapna anyagi támogatásokat. |
Oroszbarát szélsők |
Bulgáriában az oroszbarát orientációjú szélsőjobboldali pártok közül az Ataka a 2005-ös parlamenti választások előtt alakult, és egyből a harmadik legnagyobb parlamenti erővé vált. Folyamatosan felmerül az a gyanú, hogy működését jelentős részben orosz pénzekből finanszírozza. A párt retorikája kisebbségellenes, nacionalista, EU-ellenes. Szerbiában az oroszbarát törekvéseket legmarkánsabban szintén a szélsőjobboldal képviseli. Szlovákiában – Szerbiához hasonlóan – a pánszlávizmus ideológiája és az oroszbarát politika erős társadalmi támogatottságot élvez. Robert Fico 2001-től kezdve többször személyesen járt az Orosz Föderációban, és kezdettől fogva politikai modellként, példaként emlegette a putyini orosz rendszert – jegyzi meg a PC. |
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.