szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Korábbi sérelmekből fakadó bosszú és a félelemkeltés volt a romák sérelmére elkövetett bűncselekmény-sorozat elkövetőinek motivációja - ismertette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) megbízott vezetője hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Azt is bejelentették, hogy az NNI lezárta a nyomozást az ügyben.

Lezárta a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a romagyilkosságok ügyében; a rendőrség mind a négy őrizetbe vett gyanúsított ellen vádemelést javasol - jelentette be Csizner Zoltán, az NNI megbízott vezetője hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Csizner Zoltán összesítése szerint a nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában egyedülálló bűncselekmény-sorozatban 9 helyszínen összesen 78 lövés történt, 7 helyszínen összesen 11 Molotov-koktélt dobtak el. A bűncselekmények során hatan haltak meg, köztük egy gyerek, továbbá öten súlyosan megsérültek és köztük is van egy gyerek. A nyomozók szerint összesen 55 ember testi épségét veszélyeztették az elkövetők.

Az NNI megbízott vezetőjének közlése szerint a bűncselekmény-sorozat azért is egyedülálló, mert a korábbiakkal ellentétben nem szexuális indíttatású volt, nem anyagi haszonszerzés motiválta a tetteseket, hanem az emberölés volt a céljuk.

Az NNI szerint korábbi sérelmekből fakadó bosszú és a félelemkeltés volt a romák sérelmére elkövetett bűncselekmény-sorozat elkövetőinek motivációja. Csizner Zoltán, az NNI megbízott vezetője hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az elkövetők személyes sérelme a régmúltban történt, az nem kapcsolódott a bűncselekmény-sorozat áldozataihoz. Nincs kapcsolat az elkövetők és az áldozatok között - szögezte le. Hozzátette: a tettesek a településeket - ahol a támadásokat végrehajtották - úgy választották ki, hogy "nem sokkal a bűncselekmény elkövetése előtt történt olyan esemény, ami a társadalom érdeklődését felkeltette", így ők is felfigyeltek az adott településekre. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy minek alapján választották ki az elkövetők a sértetteket, Csizner Zoltán azt válaszolta: a megközelítés és a távozás biztonsága volt az elsődleges szempontjuk, hogy a támadás minél kevesebb kockázattal járjon. A sértetteknek semmilyen közük nem volt ehhez, egyszerűen pont ők laktak ott - tette hozzá.

A halálos lövéseket három gyanúsított adta le a bűncselekmény-sorozatban - közölte Dócs András, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) bűnügyi főosztályának vezetője. Mint mondta, Nagycsécsen P. Zsolt, Tatárszentgyörgyön és Kislétán K. István, Tiszalökön K. Árpád adott le halálos lövést. A rendőrség által bemutatott táblázat szerint - amely összefoglalta a bűncselekmények helyszíneit és az elkövetőket - a negyedik gyanúsított, Cs. István csak az utolsó két helyszínen volt jelen, akkor is sofőrként. Ugyanakkor - derül ki a táblázatból - jellemzően K. Árpád volt az, aki biztosította az elkövetéshez a két társát, K. Istvánt és P. Zsoltot, bár voltak olyan bűncselekmények is, amelyeket K. Árpád egyedül követett el.

Előre kitervelt, aljas indokból elkövetett emberölés

A romák sérelmére elkövetett bűncselekmény-sorozat három gyanúsítottját - K. Árpádot, K. Istvánt és P. Zsoltot - társtettesként, sok ember életét veszélyeztetve, részben 14 év alatti sérelmére, előre kitervelten, aljas indokból, több emberen elkövetett emberöléssel, csoportos fegyveres rablással és lőfegyverrel és lőszerrel visszaéléssel gyanúsítják. E szerint K. Árpádot továbbá foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetéssel is gyanúsítják, amiért 2008. június 2-án kétszer rálőtt a debreceni menekülttáborra, és ennek során egy nő könnyebben megsérült. A bűncselekmény-sorozat negyedik gyanúsítottját, Cs. Istvánt - aki két helyszínen sofőr volt - előre kitervelten, több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítják a rendőrök.

A gyanúsítottak nem ismertek be egy gyilkosságot sem

A romák sérelmére elkövetett támadássorozat elkövetői csak olyan helyszínek vonatkozásában tettek beismerő vallomásokat, ahol nem sérült meg senki - mondta Csizner Zoltán, a Nemzeti Nyomozó Iroda megbízott vezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján. Az NNI vezetője beszámolt róla, hogy az elkövetők részben beismerő vallomásokat is tettek. Az MTI kérdésére, hogy ez pontosan mit jelent, kifejtette: olyan helyszínek tekintetében kaptak a cselekményekkel kapcsolatban "egyértelmű válaszokat", vagyis beismerő és másokra terhelő vallomásokat, ahol az elkövetés "egyszerű" volt, nem sérült meg senki, és nem tudják tagadni, hogy a helyszínen jártak. Azoknál a helyszíneknél, ahol az elkövetés súlyosabb következménnyel járt, vagyis megsérült vagy meghalt valaki, nem vállalják ennek a felelősségét, nem tettek beismerő vallomást - szögezte le.

Két gyanúsított kötődött szélsőséges szervezetekhez

A romák sérelmére elkövetett támadássorozat két gyanúsítottja, K. István és P. Zsolt volt szélsőjobb beállítottságú, mindketten kötődtek szélsőséges szervezethez - mondta Dócs András. A főosztályvezető a gyanúsítottakról szólva közölte: K. Árpád az ismerősei elmondása szerint csendes, zárkózott személyiség volt, aki nézeteit nem hangoztatta, nem hívta fel magára a figyelmet. K. István köztudottan romaellenes, antiszemita volt és ezt hangoztatta is. Az iskolában magatartási zavarai voltak, és szélsőséges szervezetekhez kötődött. A rendőrség tájékoztatása szerint ez a két szervezet a Keleti Arcvonal Bajtársi Szövetség valamint a Vér és Becsület volt.

A harmadik gyanúsított, P. Zsolt bűnözői kapcsolatokkal rendelkezett, ő is szélsőjobb beállítottságú volt, romaellenes, és ő is kötődött a két előbb említett szélsőséges szervezethez - mondta.

További három helyszínt terveztek az elkövetők

A térképvázlatok és más adatok azt támasztják alá, hogy más helyszíneken is készültek romák sérelmére bűncselekményt elkövetni a gyilkosságsorozat gyanúsítottjai - mondta hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Dócs András, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnügyi főosztályának vezetője; Erdőkertes, Kisvárda és Hajdúhadház volt a tervezett célpont. A lefoglalt bizonyítékok és a gyanúsítottak vallomásai alapján további bűncselekményekre is fény derült: a gyilkosságsorozathoz használt fegyvereket 2008. március 6-án rabolták el egy besenyszögi hivatásos vadásztól, ebben a bűncselekményben K. Árpád, K. István és P. Zsolt vett részt. Az elkövetők éjszaka törtek rá az alvó családra, és szereztek meg hét fegyvert, köztük a gyilkosságokhoz használt hármat. A vadászhoz úgy jutottak el, hogy eladásra hirdette egyik fegyverét. Ebben a támadásban nem sérült meg senki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

K. Árpád tagadja, hogy rasszista lenne

Lövész alapkiképzést kapott, és sorkatonaként szolgált 1989-ben K. Árpád, a romagyilkosságok elsőrendű gyanúsítottja, aki tagadja, hogy rasszista nézeteket vallana - írja a Magyar Nemzet hétfői számában.

hvg.hu Itthon

Tagadják az emberölést a romák feltételezett gyilkosai

A jövő héten kezdheti meg az iratismertetést a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az egyik legösszetettebb magyar bűnügy, a romák elleni sorozatgyilkosság ügyében, ami azt jelenti, hogy a rendőrök befejezettnek tekintik a nyomozást, s biztosak abban, hogy a négy előzetesben ülő férfi követte el a támadásokat, amelyek során hat ember az életét vesztette.

MTI Itthon

Bencze: "megnyugtatók" a fegyverszakértői és DNS-vizsgálatok

A szakértők hétvégére ígérték az újabb DNS-vizsgálati és fegyverszakértői vélemények elkészítését a romák ellen elkövetett támadások ügyében - közölte az ATV Egyenes beszéd című műsorában csütörtökön az országos rendőrfőkapitány.

hvg.hu Itthon

Romagyilkosságok: másra vallott K. Árpád?

Volt albérlőjére vallott K. Árpád, a romagyilkosságok miatt előzetes letartóztatásban lévő egyik gyanúsított - tudta meg a hvg.hu. A Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője, Petőfi Attila nem kívánta ezt kommentálni.

Csikász Brigitta Itthon

Végh József: elismerésre vágytak a romák gyilkosai

Valamifajta elismerésre vágytak, és épp ezért mindenképpen üzentek volna a rendőrségnek a romagyilkosságok elkövetésével gyanúsítottak – vélekedik a hvg.hu-nak adott interjújában Végh József kriminálpszichológus.

hvg.hu Itthon

Romagyilkosságok: beszélt az egyik gyanúsított?

Galgagyörkön kezdték kedden a romagyilkosságok helyszíni bizonyítását. A Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője, Bartha László annyit közölt, hogy közleményben számolnak be a bizonyítás eredményeiről. Elképzelhető, hogy a rendőrök azért most kezdtek ennek neki, mert valamelyik gyanúsított beszélt nekik.

hvg.hu Itthon

Cigány fogollyal tették egy cellába Csontrablót

Egy cigány fogvatartottal zárták egy cellába Cs. Istvánt, a romagyilkosság-sorozat Csontrabló néven is ismert egyik feltételezett elkövetőjét a fővárosi Kozma utcai büntetés-végrehajtási intézetben – írja a Magyar Nemzet. Amikor Cs. István megkérdezte, miért kapott cigány zárkatársat, börtönpszichológushoz küldték.

MTI/hvg.hu Itthon

Lopott-rabolt fegyvereket használtak a romagyilkosok

Egy besenyszögi rablásból származnak a romák elleni támadásoknál használt fegyverek - jelentette be Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója pénteken Budapesten, mielőtt jutalmakat adtak át a bűncselekmény-sorozat felderítésében kiemelkedő munkát végző rendőröknek.

MTI/hvg.hu Itthon

Népszabadság: az egyik gyilkos járt a kislétai temetésen

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egyik informátora állítja: a romák elleni támadásokkal gyanúsított férfiak egyikét látta a kislétai temetőben az áldozat temetésén - ismerteti a csütörtöki Népszabadság. Cs. István védője szerint viszont kizárt, hogy nem figyeltek volna fel a férfira, és azonnal nem próbálták meg kideríteni a személyazonosságát. Ezzel együtt cáfolta, hogy a férfi be lett volna szervezve.

hvg.hu Itthon

K. István: "Embert nem öltem"

"Embert soha nem öltem" – jelentette ki a Magyar Nemzetnek adott exkluzív interjújában K. István, a romagyilkosságok egyik feltételezett elkövetője. K. István elmondta, valóban járt egyes bűncselekmények helyszínén, ahol néhány ház felgyújtását kísérelte meg.