szerző:
Index
Tetszett a cikk?

A magyar kormány visszatartja a holokauszt túlélőinek idén járó kárpótlást. Valószínűleg a nem Magyarországon élő túlélők pénzének New York-i elszámolásával van gond, de erről az érintett kinti szervezet állítása szerint nem tud – írja az Index.

Tavaly és tavalyelőtt is harminc-harmincezer forintot kapott minden Magyarországon élő zsidó, aki túlélte a holokausztot, idén azonban hiába várták a pénzt az érintettek. Összesen 9200 idős emberről van szó - írja az Index.

A kárpótlási pénzt egy 2007-es kormányhatározat alapján fizeti a magyar állam, akkor összesen huszonegymillió dollárt különítettek el a célra. Ezt öt év alatt kell kiosztani, a pénz háromötödét 2008-ban egy összegben átutalta az állam, az elosztásért felelős Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványnak (Mazsök. A maradéknak legalább a felét idén kellett volna utalni, a Közigazgatási és Igazság ügyi Minisztérium (KIM) azonban visszatartja a pénzt.

A gond állítólag az elszámolással van. A kárpótlási pénz eddig kifizetett részének a kétharmada ugyanis New York-ba került, ott tovább osztották, ám az ezzel kapcsolatos elszámolást a minisztérium nem fogadja el. A pénz azért került külföldre, mert a huszonegymillió dollár elosztására jogosult Mazsök szerződést kötött a Claims Conference nevű New York-i szervezettel arról, hogy a nem Magyarországon élő jogosultaknak ők osszák ki a pénzt.

A Claims Conference részéről Hillary Kessler-Godin kommunikációs igazgató azt írta a lapnak, hogy a Claims semmilyen vitáról nem tud a szervezet és a magyar kormány között: „Őszintén meglepett állítása, miszerint a magyar kormánynak bármilyen problémája lenne a Claims Conference elszámolásával. A Claims Conference-t semmi ilyesmiről nem tájékoztatta a magyar kormány.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!