szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem a sokat emlegetett Thomas Melia bírálta egyedül a magyar kormányt - Dan Burton amerikai republikánus képviselőnek az egyházügyi törvénnyel kapcsolatban voltak kifogásai. Pénteken az amerikai kongresszus Helsinki Bizottságának a meghallgatásán is szóba kerülhet a magyarországi jogalkotás.

A Népszabadság szerint Thomas Melián, az amerikai külügyi tárca demokráciával és emberi jogokkal foglalkozó irodájának vezetőjén is túltett az amerikai képviselőház Európa-ügyi albizottságában elnöklő Dan Burton republikánus képviselő. Burton tiltakozó levelet és "elnyomótörvényt" emlegetett az egyházügyi törvény kapcsán, és azt firtatta a kormányilletékesnél, egyáltalán szabadon gyülekezhetnek-e Magyarországon azon felekezetek tagjai, amelyek nem szerepelnek a kivételezett helyzetű tizennégy vallás között.

Thomas Melia kedden hangsúlyozta, hogy Magyarország az EU és a NATO fontos tagja, ugyanakkor rámutatott, hogy a jelenlegi "egypárti" magyar kormány arra használja fel példátlan kétharmados parlamenti többségét, hogy olyan változtatásokat foglaljon bele az alkotmányba, amelyek megszilárdíthatják hatalmát, korlátozzák a fékeket és ellensúlyokat, és megbénítják a jövő demokratikus kormányait az új politikai, gazdasági és társadalmi kihívások hatékony kezelésében.

Melia az egyházügyi törvényről azt mondta, a jogszabály végrehajtása a jövőben derül ki, de megemlítette: a budapesti amerikai nagykövetség napirenden tartja a kérdést a magyar illetékeseknél. "Megkérjük a (magyar) kormányt, hogy odafigyeléssel vizsgálja felül az új törvényt" - áll az írásbeli hozzászólásban. Más kérdésekről szólva elismerő szavakat is tartogatott Magyarországnak, így például arra, hogy tartani kell-e hazánkban a túlzott orosz befolyástól, azt felelte: a magyarok jók abban, hogy nemet mondjanak, ha valamit nem akarnak.

A helyettes államtitkár Magyarország jelenlegi helyzetével kapcsolatban példaként hozta fel, hogy a kormány a kormánypárthoz igazodó tagokra cserélte le a médiafelügyeleti testület tagjait, amelyet felruházott a rendeletalkotás és a súlyos bírságok kiszabásának jogával az általa "kiegyensúlyozatlannak" és "az emberi méltóságot sértőnek" minősített híradásokkal kapcsolatban.

Az amerikai helyettes külügyi államtitkár szavaira szerdán Szijjártó Péter is reagált, a miniszterelnök szóvivője újságírók előtt azt mondta: senki nincs abban a helyzetben - sem Magyarországon, sem azon kívül -, hogy megkérdőjelezze a magyar emberek akaratát, márpedig "a magyar emberek világosan és egyértelműen kifejezték az akaratukat tavaly tavasszal, amikor az ország megújítására és átszervezésére adtak világos felhatalmazást a kormánynak".

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő nem hagyta szó nélkül a kritikát. A szabadszájú Twitter-bejegyzéséről híres politikus legfrissebb tweetjében a következőt írta: "Ki a fasz az a Thomas Melia? Minek kell naponta adnunk a szarnak egy pofont?".

A Népszabadság washingtoni tudósítója szerint azonban nem kizárt, hogy az Orbán-kormány washingtoni vesszőfutása még ezzel sem ért véget. Pénteken a kongresszus két házának közös Helsinki Bizottsága tart meghallgatást az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel kapcsolatos amerikai politikáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!