szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már nem költöznek annyian az agglomerációba, mint tíz-húsz évvel ezelőtt, sőt, a folyamatos csökkenés után elkezdett növekedni Budapest lakossága. Azaz sokan visszajönnek, nem mindenkinek vált be a vidéki élet - hangzott el az MR1-Kossuth Rádió egyik műsorában.

Az elmúlt 10-15 évben Budapestről 300 ezren költöztek ki a közeli településekre, elővárosokba - mondta az MR1-Kossuth Rádió Kihívás című műsorában Kocsis János Balázs, a Budapesti Műszaki és Közgazdaságtudományi Egyetem adjunktusa. A szakértő szerint a Budapestről való kivándorlás továbbra is tart, azonban ezzel párhuzamosan megindult a visszaköltözés is, a két folyamat most körülbelül egyensúlyban van, és nagyjából ugyanez a helyzet a vidéki városokban is.

Hernádi Levente

A magyar felmérésekre adott válaszok szerint elsősorban a zöldért, az egészségesebb, nyugodtabb környezetért költözünk ki, a mélyebb ok azonban inkább az, hogy nem is annyira a fizikai, hanem a társadalmi környezetünkkel vagyunk elégedetlenek, és a várostól messzebb az ideálist, a vidéki idillt, esetleg a „sajátjainkat” reméljük megtalálni, azokat, akik olyanok, mint mi vagyunk. Helyet elsődlegesen presztízsszempontból választunk, de vonzó lehet a vidéki idill romantikája is, és az is látszik, hogy azért igyekszünk közel maradni megszokott helyeinkhez, azaz jellemző a sugaras kiköltözés. Hogy aztán kudarcnak, vagy sikernek értékeljük-e végül a kiköltözést, nem nagyon tudni, mert itt is igyekszünk redukálni a kognitív disszonanciát, meggyőzni magunkat a döntésünk helyességéről, még akkor is, ha ez nem igaz, mert nagyon sok pénzt fektettünk a kiköltözésbe.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!