szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szakmai alapon történt az új bírósági vezetők kiválasztása, az Országgyűlés legalább öt éve hivatalban lévő bírókat választott az Országos Bírósági Hivatal, illetve a Kúria élére - mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerdán Kiskőrösön.

"Nekünk és a későbbi parlamenti képviselőknek is legalább öt éve hivatalban lévő bírók közül kell választani, ezáltal a szakmai függetlenség garantált, hiszen így a kiválasztott bíró legalább két politikai ciklus óta már a bíróságon működik" - indokolta a sajtótájékoztatón Rétvári Bence az Országgyűlés keddi döntését.

Handó Tündét az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT) felváltó Országos Bírósági Hivatal (OBH), míg Darák Pétert a Legfelsőbb Bíróság (LB) helyébe lépő Kúria elnökévé választotta kétharmados többséggel a parlament. Megbízatásuk  kilenc évre szól.

Rétvári Bence utalt arra, aki öt éven keresztül csak szakmai alapon, mindenfajta politikai vagy más beágyazottságtól függetlenül ítélkezett, az hasonló szellemben fog tevékenykedni a későbbiekben is. Az államtitkár hangsúlyozta: volt olyan jelölt, aki ellenzéki szavazatokat is kapott, ami a szakmai alapon történt kiválasztást támasztja alá.

Azért is fontos hivatalban lévő bírót választani a bíróság élére, "hiszen az, amit célul tűzünk ki, hogy két éven belül záruljanak le szinte teljes egészében a bírósági eljárások, kivéve a különösen bonyolult ügyeket, az azt követeli meg, hogy a bírósági igazgatást olyan ember vigye, aki a bíróságokat belülről ismeri" - fogalmazott az államtitkár. Rétvári Bence szerint az új kiválasztási mechanizmus egyszerre szolgálja a függetlenséget, a szakmaiságot és azt, hogy az állampolgárok számára minél gyorsabban elintéződjenek kisebb vagy nagyobb peres ügyeik.

Handó Tünde személyében a legfőbb ügyészi poszt után egy másik kiemelt jelentőségű igazságügyi tisztséget is olyan személy tölt majd be, akit több évtizedes ismeretség fűz Orbán Viktor kormányfőhöz. Igaz, a hvg.hu úgy tudja, a Fideszben hónapokig lebegtették a döntést Baka András LB-elnök menesztéséről. Baka ugyanis két éve még a Fidesz számára is teljesen elfogadható jelölt volt, sőt a Fidesz szakpolitikusa, Gulyás Gergely még idén április 14-én is azt hangoztatta az Inforádióban, hogy a bírói reform után is Baka marad az új vezető testület elnöke. A főbírónak azonban ez után több olyan lépése is volt, ami kiverte a biztosítékot a Fideszben, végül az utolsó csepp az volt, amikor nemzetközi bírói fórumokon is antidemokratikusnak minősítette a bírák korhatárának csökkentését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!