szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csúsztatásnak tartja Kim Lane Scheppele amerikai politológusnak a New York Times blogoldalán megjelent írását Hüttl Tivadar, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) adatvédelmi programfelelőse. A szakértő az Indexnek elmondta, bár van igazság abban, amit az amerikai szakértő leír, de a Terrorelhárítási Központ (TEK) nem működik teljesen titkosszolgálatként.

A New York Timesban megjelent cikk állításaiban van igazság, de az azok egészéből kirajzolódó fenyegető képet mégis csúsztatásnak tartja Hüttl Tivadar, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) adatvédelmi programfelelőse, aki az Indexnek mondta el véleményét Kim Lane Scheppele írásáról. A TEK Hüttl szerint egy hibrid szervezet, aminek a szükségessége erősen vitatható, de nem igaz, hogy joga lenne ellenőrzés nélkül, bármikor általános megfigyelést végezni.

A TEK-nek a jogszabályok alapján csak nagyon szűk körben, az ország területi integritását veszélyeztető és az alkotmányos berendezkedés megdöntésére irányuló terrorcselekmények feltérképezése terén van lehetősége előzetes engedély nélküli megfigyelésre – mondja a TASZ jogásza. Ezek a jogkörök egyébként megegyeznek az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) jogköreivel. Hiába vannak a TEK-nek kommandósai, csak adatokat gyűjthet és elemezhet, de nem nyomozhat, az összegyűjtött adatokat, információkat pedig át kell adnia a rendőrségnek vagy az AH-nak - mondja Hüttl.

Ha a TEK klasszikus rendőri tevékenységet végez, azaz például drogbandák, fegyvercsempészek, emberkereskedők ellen jár el, a megfigyelés az illetékes Fővárosi Törvényszék bírói engedélyéhez van kötve. Hüttl a NYTimes-cikk legnagyobb csúsztatásának azt tartja, hogy csak a TEK információgyűjtő tevékenysége átláthatatlan: egyetlen, a lakosság körében titkos adatgyűjtésre felhatalmazott szervezetről (a rendőrségről, az ügyészségről, a polgári és katonai titkosszolgálatokról) sem tudható ugyanis, hogy milyen mértékben figyelik meg az embereket.

A TASZ jogásza szerint ez az igazi probléma: míg az egyéni megfigyelések titkosítása szerinte is indokolt, az – mint mondta – érthetetlen, hogy a megfigyelések és a nyomukban indult nyomozások száma, azaz az adatgyűjtési tevékenység indokoltságának statisztikai adatait is titkosítják. A TEK tekintetében ugyanakkor rossz gyakorlatnak nevezte, hogy a szervezetnek a rendőrséggel szemben nincs szüksége ügyészi jóváhagyásra, ha a terrorcselekmények felderítéséhez pénzintézetektől, egészségügyi szolgálatoktól vagy az adóhatóságtól kér adatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!