A Hamász végzetét jelentheti, hogy a gázai klánok is ellene fordultak

Újabb izraeli és amerikai tervek szövődtek a gázai palesztin lakosság kitelepítésére, miközben a háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos hatalmi paktuma.

A Hamász végzetét jelentheti, hogy a gázai klánok is ellene fordultak

Már a januári hivatalba lépése utáni ötödik napon a gázai palesztinok kitelepítését javasolta Donald Trump amerikai elnök, aki úgy vélte, hogy Egyiptomnak és Jordániának kellene befogadnia őket. Pár nappal később arról beszélt, hogy az USA átvenné a Gázai övezetet, ahol turistaparadicsom létesülne. Aztán több munkatársa is tompított Trump meglepő elképzelésein, és úgy tűnt, hamvába holt a közel-keleti Riviéra ötlete. De a múlt héten Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő idei harmadik hivatalos washingtoni látogatásán megint felszínre tört a lassan két éve folyó háború által 90 százalékban lerombolt tengerparti övezet 2,3 milliós lakosságának áthelyezéséről szóló elképzelés. Sőt Trump örvendezett, hogy „nagy együttműködés” tapasztalható „környező országok részéről”.

Netanjahu elveszti a parlamenti többséget, az ultraortodoxok kilépnek az izraeli kormánykoalícióból

A Benjamin Netanjahut hatalmon tartó kormánykoalíció régóta az ultraortodox zsidók sorozásának kérdésén feszül össze, mely végül most robbant: Két párt megtette a bejelentést, de buktatni nem akarnak. Kisebbségi kormánnyal döcöghet tovább Jeruzsálem.

Mintha Netanjahu is beállna a kitelepítés terve mögé, igaz – mint mondta –, az önkéntes alapon történne. De kérdés, ha valóban megvalósul a projekt, mennyire lesz szabad választásuk a palesztinoknak. Ötletelésből nincs hiány. Jiszráel Kac védelmi miniszter a múlt héten közölte,

utasította a hadsereget, hogy készítsen tervet valamennyi gázai palesztin elköltöztetésére az övezet déli részében kialakított táborba.

Hozzátette: a Rafah romjain létesítendő „humanitárius városba” eleinte 600 ezren mennének, majd követné őket minden gázai. Mindenki átesne biztonsági szűrésen, és a Hamász tagjait nem engednék be. Aki pedig bebocsátást nyer, az nem hagyhatná el a tábort. Ehud Olmert volt izraeli kormányfő etnikai tisztogatásnak nevezte a tervet, a humanitárius város ötletére pedig egy hétvégi interjúban azt mondta: „koncentrációs tábor”.

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.