szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Törvényszék elfogadhatatlannak tartja és határozottan visszautasítja az úgynevezett „Sukoró-ügy” kapcsán megjelent azon valótlan nyilatkozatokat és írásokat, melyek azt a látszatot keltik, hogy a Fővárosi Törvényszék jogszabálysértő módon járt el és ezzel sérültek a vádlottak jogai.

A Fővárosi Törvényszék szerdán közleményvben reagált arra, hogy a Sukoró-ügy vádlottjai, Tátrai Miklós, Markó Andrea és Császy Zsolt nyílt levelet írt az ügyben Handó Tündének, mert elhamarkodottnak és megalapozatlannak látják azt, hogy a Fővárosi Törvényszék elnöke kezdeményezte ügyük tárgyalásának vidékre helyezését az Országos Bírósági Hivatal vezetőjénél. 

"Az üggyel kapcsolatban közzétett, minden alapot nélkülöző információk alkalmasak arra, hogy megingassák az igazságszolgáltatás pártatlanságába vetett bizalmat, és aláássák a bíróság tekintélyét. A törvényszék valamennyi ügyben a jogszabályok előírásainak megfelelően, törvényesen jár el" - szögezte le közleményében a Fővárosi Törvényszék.

"Nem tagadtuk meg az iratbetekintést"

Szerintük nem felel meg a valóságnak, hogy megtagadták az iratbetekintést, vagy bármi módon korlátozták volna az eljárás résztvevőit a jogaik gyakorlásában. Magyarázatuk szerint "átmeneti, technikai akadálya volt annak", hogy az érintettek nem tudtak betekinteni a Tátrai Miklós és 4 társa ellen folyamatban lévő büntetőügy irataiba, és erről tájékoztatást is kaptak. Jelenleg a Fővárosi Törvényszék elnökének másik bíróság kijelölésére vonatkozó előterjesztése az OBH elnökének döntésére vár - tetteék hozzá.

Azt írják: Tátrai Miklós és védőjének iratbetekintési kérelme augusztus 3-án érkezett meg a Fővárosi Törvényszékre. Az iratok tanulmányozása - tekintettel az elterelés folytán kialakult eljárásjogi helyzetre - egy egyeztetett időpontban a Fővárosi Törvényszék részéről biztosított - olvasható a közleményben.

Kijelentik: nem fedi a valóságot az a közlés sem, hogy a Fővárosi Törvényszék eddig két ügyben kezdeményezte volna másik bíróság kijelölését. "Ezzel szemben tény, hogy 2012-ben a Fővárosi Törvényszék által kezdeményezett ügyek közül – polgári, büntető és gazdasági - eddig 31 ügyben jelölt ki más bíróságot az OBH elnöke" - írják.

A közlemény szerint a "valóságot torzító, pusztán hangulatkeltő közlés" az, hogy a Fővárosi Törvényszék elnökének 24 órára sem volt szüksége ahhoz, hogy más bíróság kijelölését indítványozza a Tátrai Miklós és 4 társa ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérlete miatt indult kiemelt jelentőségű büntetőügyben.

Kevés a bíró, azok is leterheltek

"A vádirat július 23-án érkezett a Fővárosi Törvényszékre, majd kifejezetten az aránytalan munkateherre figyelemmel és az időszerűség biztosítás érdekében elvégzett szakmai elemzést követően tette meg a Fővárosi Törvényszék elnöke július 26-án az előterjesztését az Országos Bírósági Hivatal elnökéhez" - írják.

"A büntetőügy a büntetőeljárási törvény szerint kiemelt jelentőségűnek minősül, amelyet az ügyek érkezési sorrendjének figyelembe vételével és a soronkívüliségre vonatkozó rendelkezések szem előtt tartásával 3 hónapon belülre úgy kell kitűzni, hogy a bíróság lehetőleg elnapolás nélkül, ésszerű határidőn belül be tudja fejezni. A tárgyalást három hónapon belül kell folytatni, egyébként elölről kell kezdeni" - részletezik.

"A Fővárosi Törvényszéken a tárgyaló bírák száma és leterheltsége ugyanakkor nem teszi lehetővé az ügyek törvény által előírt soron kívüli tárgyalását. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumában ugyanis június 30-ig az 522 folyamatban lévő elsőfokú büntető peres ügyből 223 minősül kiemelt jelentőségűnek. A folyamatban lévők közül 96 ügyben előzetes letartóztatásukat töltik a vádlottak, a kiemelt jelentőségűekben pedig 26 ügyben van előzetes letartóztatás" - olvasható.

A Fővárosi Törvényszék szerint az előterjesztésről szóló döntést tehát kizárólag szakmai alapokon az időszerűség és a törvényesség szem előtt tartásával hozta meg a törvényszék elnöke.

Handónak írtak levelet

Mint megírtuk: elhamarkodottnak és megalapozatlannak látják a Sukoró-ügy vádlottjai azt, hogy a Fővárosi Törvényszék elnöke kezdeményezte ügyük tárgyalásának vidékre helyezését az Országos Bírósági Hivatal vezetőjénél. Tátrai Miklós, Markó Andrea és Császy Zsolt nyílt levelet írt az ügyben Handó Tündének, akitől azt kérték, hogy ne adjon helyt az áthelyezési indítványnak.

A Központi Nyomozó Főügyészségtől július második felében közölték, hogy bizonyítottság hiányában megszüntették a nyomozást Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen a sukorói telekcsere ügyében, vádat emeltek viszont öt ember, köztük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő két egykori vezetője, Tátrai Miklós volt vezérigazgató és Császy Zsolt volt értékesítési igazgató ellen. A vádlottak között van Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja valamint  az ügyben közreműködő értékbecslő és egy ügyvéd is.

A Népszabadság augusztus 1-jén írt arról, hogy a Fővárosi Törvényszék kérte a Sukoró-ügy áthelyezését más bíróságra, és az akta már Handó Tünde asztalán várja a bírósági vezető döntését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!