szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egyik jegyellenőr elmondása szerint a munkaköri leírásban szereplő évi ezer pótdíjazás többszöröse teljesíthető, "ha valaki rendesen dolgozik".

„A metrósoknak állhatott érdekében a levél kiszivárogtatása” – mondta a hvg.hu-nak egy, a munkája miatt neve elhallgatását kérő, BKK ellenőr, aki szerint a felszín alatt dolgozó ellenőrök „huszadannyi pótdíjat sem szabnak ki,” mint a felszíni kollégák. A jegyvizsgáló szerint a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) által kezdeményezett jegyellenőrzés átszervezése során néhány „metróst” áthelyeztek felszíni munkára, ez pedig belső viszályt teremtett, mivel „nem tetszett nekik, hogy dolgozni kell, nem csak álldogálni a mozgólépcsők tetején". 

A Blikk pénteki számában megjelent cikk a BKK – az internetre is felkerült - belső felhívása nyomán azt írta, „ki is rúghatják azt a BKV-ellenőrt, aki nem teljesíti a munkaköri leírásban szereplő büntetési elvárásokat.” Az egyik BKK dolgozótól úgy tudjuk, a felhívást már szeptember elején tette közzé Tóth Sándor, szakterület-vezető, aki az utóbbi időben a pótdíjazások terén tapasztalható visszaesés miatt kérte a dolgozókat, hogy "szakszerű munkával segítsék a szakterület eredményességét."

A BKK közleménye szerint a jegyellenőrzési tevékenység átalakítása során annak érdekében tettek lépéseket, hogy az utazóközönséget minél szélesebb körben jogkövető magatartásra ösztönözzék, melynek „a pótdíjazás csupán eszköze.” Azt írták: „a jegy- és bérletellenőrzési tevékenység eredményességének nem a pótdíjazások számának direkt növelése következtében elért pótdíjbevétel-növekedésben kell tükröződnie, hanem a jegy- és bérleteladások növekvő számában.”

Bár az ellenőrök munkaköri leírásában az áll, hogy éves szinten 1000 fővel szemben kell pótdíjazási kezdeményezést indítaniuk, melyből legalább 360 realizált (amikor a pótdíj befizetésre kerül) esetet szabnak meg, a hvg.hu-nak nyilatkozó ellenőr szerint „aki rendesen dolgozik a többszörösét tudja teljesíteni,” mivel az éves szám körülbelül hat bliccelőt jelent naponta, azonban –elmondása szerint - egy átlagos műszak alatt ennek duplájával találkoznak, akiknek egy része helyszínen fizet, vagy átadja személyazonosító okmányait.

Igaz ugyan, hogy az ellenőrök anyagilag is érdekeltek a bliccelők nyakon csípésében, mivel a havi fix fizetésük mellett helyszíni bírság esetén bruttó 500, csekk esetében pedig 250 forint jutalékot kapnak, azonban a hvg.hu által megkérdezett ellenőr szerint a külföldi utasoknak nincs választási lehetőségük. Mivel nincs magyarországi lakcímük csak a helyszíni bírságot lehet rajtuk behajtani, a diákoknál pedig – ha valóban csak otthon felejtették a bérletüket, vagy igazolványukat – a 16 ezres büntetés kétezer forintra mérséklődik – magyarázta az ellenőr.

A BKK adatai szerint az idei év május-június hónapjaiban több, mint két százalékkal növekedett az eladott jegyek és bérletszelvények száma 2011 azonos időszakához képest, mely több száz millió forintos többletbevételt jelet a cégnek.  Pótdíjazások tekintetében 2012. január 1. és augusztus 31. között közel 31 ezerrel kevesebbszer büntettek az ellenőrök mint az előző év azonos időszakában.

A lap állítására - miszerint ki is rúghatják azt az ellenőrt, aki nem teljesíti a munkaköri leírásban szereplő büntetési elvárásokat – a hvg.hu-nak nyilatkozó ellenőr azt mondta „eddig soha nem fordult elő,  hogy a kevés kiszabott pótdíj miatt rúgtak volna ki valakit.” A munkaköri leírás szövege úgy fogalmaz: az éves határszám „nem teljesítése esetén a teljesítmény egyéni értékelés tárgyát képezi.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!