szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem árulta el az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), hogy mely települések a legelégedettebbek, illetve legelégedetlenebbek a rendőrség munkájával. A Belügyminisztérium által készíttetett felmérés szerint a falvak, városok vezetői nagyrészt bíznak a testületben. A felmérés módszertana érdekes, a városvezetők ugyanis legtöbbször a helyi rendőröket kérdezik meg a település bűnügyi helyzetéről, így a rendőrség végül is saját magától, saját magáról gyűjt értékeléseket.

A közbiztonság látványos javulását hozhatja – papíron – az új Büntető törvénykönyv július 1-jei hatályba lépése. A statisztikákat már az is jelentősen javíthatja, hogy a szabálysértések értékét 2012. április 15-étől 20 ezer forintról 50 ezerre felemelték, így az ezen értékhatárt el nem érő vagyon elleni ügyek a bűnügyi statisztikában nem jelennek meg. De a rendőrség ettől függetlenül is elégedett magával, legalábbis Papp Károly országos rendőrfőkapitány arra hivatkozott a hvg.hu-nak adott interjújában, hogy  a polgármesterektől csupa pozitív visszajelzést kaptak.

Papp Károly ezt nem másból tudja, mint abból a felmérésből, amit a rendőrség végzett a polgármesterek körében. Igaz, a felmérés metodikája annyiban érdekes, hogy a települések vezetői épp a helyi rendőröktől a területükre vonatkozó statisztikákból kapnak képet az őket érintő közbiztonsági helyzetről, azzal együtt, hogy természetesen a település vezetője a lakossági panaszokból is képet kap a gondokról. Ehhez hozzájön még az is, hogy a polgármester nem szívesen különbözik össze a rendőreivel. A rendőrkapitányok pedig abban érdekeltek, hogy minél jobb képet fessenek magukról, hiszen az önkormányzatok többsége súlyos milliókkal segíti a rendőrök tevékenységét. Így például, mint azt megírtuk, a VIII. kerületi kapitányságot a józsefvárosi képviselőtestület 2011-ben 70 millió forinttal támogatta, illetve a rendőrök lakáshoz jutására és a térfigyelő-kamerarendszer működtetésére további 210 millió forintot adott.

Jeles

Az ORFK erről szóló sajtótájékoztatóján Nemes Zoltán rendőrségi főtanácsadó arról beszélt, ennek ellenére sem lehet elfogultságról beszélni a felméréssel kapcsolatban, hiszen "minden polgármester számára fontos települése közbiztonsága", és "a vizsgálatot a Belügyminisztérium rendelte meg". "Kellően kritikus válaszokat kaptunk" – mondta Nemes Zoltán. A válaszadók 74,8 százalékának a testület iránt teljes a bizalma. Akadtak azonban "valamennyire vagy teljesen bizalmatlan" polgármesterek is: hogy számuk hány százalékot tesz ki, nem közölték. A helyi rendőrség tevékenységét 67-77 százalékban négyesre vagy ötösre értékelték, azt rossznak vagy nagyon rossznak 3-8 százalék minősítette. A rendőrség nyújtotta védelmet hasonló mértékben értékelték negatívnak a tájékoztatás szerint.

Területileg is jelentős különbség van a rendőrség munkájának megítélésben. Így a testület a legtöbb szempontból az átlagosnál jobb értékelést kapott Csongrád és Békés megyékben, míg a legrosszabb osztályzatokat Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megyei polgármesterek adták. Hogy mely települések adtak magas, illetve alacsony értékelést, a főtanácsadó nem árulta el. Ezt azzal indokolta, hogy egy adott területen a települések összessége számít, nem pedig magában egy város vagy egy falu bűnügyi helyzete.

A felmérés eredményeit figyelembe veszik a 2013-as rendőri feladatok meghatározásáánál, de hogy ez konkrétan, mit jelent, miben, milyen területen szeretnének a munkában változtatni vagy javítani, nem közölték. Nemes Zoltán arra sem tudott mit válaszolni, hogy tervezi-e az ORFK, hogy a Nyugat-Európában alkalmazott lakossági felmérést is elkészítteti.

Keressük az elégedetlen polgármestereket
Mivel az ORFK nem adott tájékoztatást arról, hogy mely települések polgármesterei elégedetlenek a rendőrség munkájával és kevésbé biznak a rendőrökben, illetve úgy érzik, hogy az egyenruhások tevékenysége bizonyos dolgokban kifogásolható, kérjük, jelentkezzenek szerkesztőségünkben az ugyelet@hvg.hu címen, hogy megismerhessük a véleményüket, valamint tapasztalataikat.

Készenlétisek a Jászságban

A bizalmat azon statisztikai adatok adják, amelyet a polgármesterek a rendőrkapitányok beszámolóiból megismernek, így a rendőrség tulajdonképpen saját adatairól kér véleményt. Amennyiben a városok, falvak vezetői kifogásolják egy kapitányság munkavégzését, akkor a parancsnok éves beszámolóját a képviselő-testület nem fogadja el. Így történt például a Józsefvárosban, ahol "a drogosok és a prostituáltak megnövekedett száma", és a folyamatos lakossági panaszok miatt voltak elégedetlenek a városatyák.

A rendőrségtől kapott információk szerint már az elmúlt napokban is érzékelhető a bűncselekmények számának csökkenése a térségben – nyilatkozta Pócs János, Jászapáti polgármestere a Jász-Nagykun-Szolnok megyébe vezényelt rendőri egységek tevékenységét értékelve a Szoljon.hu-nak egy hónappal ezelőtt. Pócs János a hvg.hu-nak elmondta, természetesen nem a rendőrök elmondásából tudja, milyen Jászapátinak és környékének közbiztonsága.

A helyi polgármester megkérdezi a rendőrt, majd a rendőrség megkérdezi a polgármestert
ORFK / H.Szabó Sándor

Az egyenruhások munkáját az Országos Rendőr-főkapitányság által kiküldött kérdőíven négyesre értékelte, azzal kiegészítve, hogy tudja, mennyire leterheltek a rendőrök. A magas osztályzat ellenére a polgármester azt mondta lapunknak, a jászsági településeken sokáig nem volt jó a közhangulat a hullámszerűen megszaporodó kisebb-nagyobb lopások – Jászladányban a színesfém-lopások –, utcai randalírozások és verekedések miatt, ami azzal járt, hogy az emberek estek féltek kimenni az utcára. „Mivel nem volt rendben a közbiztonság, kértem, hogy a Készenléti Rendőrség egységeit küldjék ide” – mondta Pócs János. Szerinte a "rendfenntartó erők intézkedéseinek meg is lett az eredménye".

A rendőrök két hét alatt 4300 igazoltatást hajtottak végre, 85 szabálysértési eljárást indítottak, 310 esetben szabtak ki helyszíni bírságot, nyolc emberrel szemben pedig büntetőfeljelentést tettek – sorolta a polgármester. Mindez jelentősen visszaveti a bűncselekmények számát – mondta Pócs János, aki úgy vélte, hogy az egyenruhások által előállított személy sem fog ezután bűnözni. „Mivel ez a közbiztonsági akció javította a közhangulatot, folyamatosan azért lobbizunk, hogy több rendőr legyen a térségben – jelezte Jászapáti első embere.

A településtől 67 kilométerre lévő Martfűre nem jutottak el a Szolnok megyébe küldött készenlétisek. Kiss Edit polgármester szerint erre nincs is szükség, mert a mintegy hétezer fős város bűnügyi statisztikái jók. „2008-ban 108 bűncselekmény történt, ezek közül hetven lopás volt. Persze egy kerékpár ellopása is fáj a tulajdonosának, de közbiztonság szempontjából nagyon jól állunk” – összegezte a polgármester. Mindenesetre van még teendő, ezek közül Kiss Edit kiemelte a város kamerarendszerének fejlesztését, hogy a "martfűi lakosokat megkárosítani akaró utazó bűnözőket, csalókat elrettentsék szándékaiktól".

A lakosságot kellene megkérdezni

Az ország másik részén, Sümegen is a "megélhetési bűnözők nehezítik meg az emberek mindennapjait", de erőszakos jellegű bűncselekmények nem történnek, Rátosi Ferenc szerint, amit a polgármester az idegenforgalom miatt fontosnak is tart. Szerinte ez nem csak a rendőrök hatékony fellépésének köszönhető, hanem a 45-50 fős sümegi polgárőrcsapatnak is, amelynek elnöke egyébként rendőrként dolgozik a helyi őrsön. A hvg.hu kérdésére elmondta, hogy az ORFK kérdőívén éppen ezért négyes és ötös osztályzatokat adott a rendőrök munkájára, fellépésére és udvariasságára.

Lakossági panasz legutóbb amiatt érkezett a város vezetőjéhez a rendőrök, hogy a színháznál egy előadás alatt végig bírságolták az autósokat, mert azok a járdára felállva parkoltak. Ezt nem lehetett volna, így a rendőröknek mindenképpen intézkedniük kellett a szabálytalankodókkal szemben, ugyanakkor a közút kezelője táblán nem jelezte, hogy kell leállni a járművel.

Finszter Géza kriminológus a közbiztonság helyzetének mérésére a lakosság megkérdezését tartaná a legjobb módszernek. Nyugat-Európában az ilyen megkérdezéseket minden évben elvégzik, az eredmény jól összevethető a bűnügyi statisztikával, megmutatja, hol van egyezés, vagy, hogy mely területeken nagyok az eltérések.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

BM: lesz pénz a közbiztonságra

A Belügyminisztériumot (BM) érintő költségvetési zárolás nem fogja érinteni a közbiztonság helyreállítása érdekében már tavaly elindított rendteremtő intézkedéseiket.

Csikász Brigitta Itthon

"A belügyminiszter azt várja el, hogy rendet tartsak" - interjú az új főrendőrrel

Nem mondott véleményt a február 4-ei hatállyal kinevezett országos rendőrfőkapitány, Papp Károly arról, hogy a testületen belül sokan szóvá teszik: egyetemi diploma nélkül ültették a rendőrség élére. Számára elég az, hogy a belügyminiszter őt javasolta főrendőrnek. Beosztottjaitól kemény munkát követel, nem tűri a korrupciót, viszont minden alaptalanul megvádolt rendőrért kiáll – közölte a hvg.hu-nak adott interjújában.

MTI Itthon

Több rendőr kell a közbiztonsághoz

Az önkormányzatok felkérték a kormányt, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy még több rendőr teljesítsen szolgálatot a települések közbiztonságának védelme érdekében.