szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Békéscsaba újra bevezeti az 1934-es csabai kézműves kolbász védjegyet - közölte Vantara Gyula (Fidesz-KDNP) polgármester pénteken sajtótájékoztatón.

Az önkormányzat programot fogadott el pénteki közgyűlésén a termék hírnevének építése, a kézműves technikával készített kolbászok minőségének megőrzése és a családok tisztességes kiegészítő jövedelemhez juttatása érdekében. 

A város ezzel a programmal a csabai kézműves kolbászkészítés hagyományait őrző családok termékeinek piacra jutását kívánja segíteni és garantálni a termékek minőségét, élénkíteni a termelést. A program az ágazat valamennyi szereplőjét összefogja, a sertéstenyésztőket, a henteseket, a kolbászkészítőket, a paprikatermelőket és az értékesítőket.

Vantara Gyula kiemelte: divat lett kolbászt gyártani és kolbászfesztivált szervezni, a piacon "csabai" néven jelennek meg termékek, többségük nem Békéscsabán és környékén készült és nem a helyi hagyományok szerint. A csabai kolbász jellegzetessége, hogy paprikával gazdagon fűszerezett, kézzel készül és nem tartalmaz borsot. 

A védjegyet csak regisztrált kolbászkészítők használhatják, akik helyben tartott sertésből és helyben készült fűszerpaprikából kézzel készítik el a terméket, és a kolbászkészítő műhely megfelel az élelmiszerbiztonsági előírásoknak - tette hozzá a polgármester.

A program zászlóshajója a Csaba Parkban EU-támogatással épülő "Kolbászfalu" lesz. A közel egymilliárd forint összegű projekt kivitelezési munkálatai várhatóan az év első felében elkezdődnek.

Békéscsabán jelenleg több mint száz család foglalkozik kolbászkészítéssel, helyi családi gazdálkodóktól vásárolják az alapanyagot. A kolbászkészítés feltételeinek javítása, a sertéstartás ösztönzése újabb családok részére nyújt megélhetést, vagy kiegészítő jövedelemszerzést - jelezte Vantara Gyula.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!