szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lapunk pert indított a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium ellen a 2011 óta kedvezményesen honosított magyar állampolgárok számáról szóló adatokért. Az eljárás kompromisszumos megoldással zárult, ma már nagyobb részt nyilvánosak az adatok, amiket kértünk.

Kompromisszumos megoldással zárult a hvg.hu által a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) ellen indított per, amelyben a 2011 óta kedvezményesen honosított magyar állampolgárok számáról kértünk adatokat. A Fővárosi Törvényszék jogerős végzése szerdán megszüntette az eljárást, miután a KIM nagyobb részt teljesítette az adatkérést, illetve a hvg.hu is elimserte, hogy az adatok egy részének a minisztérium nem kezelője.

Idén januárban fordultunk a KIM-hez, hogy megtudjuk, mely országokból pontosan hányan kértek és kaptak magyar állampolgárságot a 2010 nyarán elfogadott törvény alapján, illetve arra is kíváncsiak voltunk, hány kérelmezőt, és miért utasítottak el. A KIM elutasította a hvg.hu kérését arra hivatkozva, hogy a kért adatok döntés előkészítését szolgálják, így nem nyilvánosak. A hvg.hu a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével pert indított az adatok kiadásáért.

Ezután Potápi Árpád fideszes képviselő olyan törvénymódosítást nyújtott be a parlamentben, amely lehetővé tette volna ezeknek az adatoknak az eltitkolását. Az előterjesztő a vitában Szlovákiára és Ukrajnára mutogatott, ahol tilos a kettős állampolgárság, az ellenzék szerint viszont a statisztikák nem jelentenek veszélyt senkire. A törvényjavaslatot később visszavonták.

Túry Gergely

A KIM időközben részben nyilvánosságra hozta a kért adatok egy részét a kormany.hu oldalon. Közzétették például, hogy mely országokból hányan kérelmezték a magyar állampolgárságot. A szerdai tárgyaláson pedig átadták azt a táblázatot, amelyből kiderül, hogy mely országokból hány kérelmezőt utasítottak el (ezt küldték meg válaszként Steiner Pál szocialista képviselő írásbeli kérdésére is). Ezzel teljesült az adatkérés nagyobb része. 

A hvg.hu és a TASZ ügyvédje ugyanakkor elfogadta a KIM álláspontját azzal kapcsolatban, hogy nem kezelik azokat az adatokat, amelyek az elutasítás indokaira vonatkoznak. Az állampolgárság megadásáról ugyanis a köztársasági elnök dönt, aki nem indokolja a határozatát, csak igent vagy nemet mond a kérelmezőknek.Ezeket az adatokat tehát a Köztársasági Elnöki Hivatal kezeli, tőlük kell kérni.

Az április elején lezárt adatok szerint 422 870 ember kérte a kedvezményes honosítást, a legtöbben Romániából (283 ezren), Szerbiából (76 ezren) és Ukrajnából (50 ezren). A 2011–2012-ben elutasított 2 563 ember közül is a legtöbben ebből a három országból kérték a magyar állampolgárságot: 972 román, 921 ukrán és 441 szerb állampolgár kérte hiába a honosítást.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!