szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem adná át a Dráva Völgye Középiskolát a Vidékfejlesztési Minisztériumnak Barcs városa, illetve Somogy megye – derül ki a sonline.hu megyei híroldal szerint abból a levélből, amelyet somogyi képviselők és polgármesterek írtak Lázár János miniszterelnökségi államtitkárnak.

Levélben fejezte ki aggályait Lázár Jánosnak több somogy megyei képviselő és polgármester is a barcsi Dráva Völgye Középiskolának az agrártárca általi tervezett átvételével kapcsolatban – közölte a sonline.hu.

A levelet aláírta Gelencsér Attila, a Fidesz országgyűlési képviselője, a Somogy megyei közgyűlés elnöke, Karvalics Ottó, Barcs fideszes polgármestere, Balázs Árpád siófoki polgármester, és Szászfalvi László somogyi országgyűlési képviselő, volt KDNP-s egyházügyi államtitkár.

Az aláírók között van még Witzmann Mihály megyei közgyűlési alelnök, a Fidesz siófoki választókerületi elnöke is – tette hozzá a portál.

Vissza kellene adni a pénzt

A levélben a beszámoló szerint azt írják, az iskola eddigi működtetője, a somogyi szakképző intézményeket integráló központ (TISZK) 1,2 milliárd forintnyi uniós fejlesztési forrást költött el, a támogatás egyik feltétele a többéves fenntartási kötelezettség, márpedig egy ezzel ellentétes döntés azt eredményezheti, hogy vissza kell fizetni a felvett támogatást.

"Nem nyugszunk bele!" – nyilatkozta a portál szerint Karvalics Ottó barcsi polgármester a megyei tévének, és arról is beszélt, hogy mivel az agrártárca csak tisztán agrár profilú iskolákat működtetne a jövőben, a barcsi középiskola népszerű hatosztályos gimnáziumi képzését is föl kellene adni. Ezt pedig Karvalics szerint nem akarják, ezért sem értenek egyet az elképzeléssel.

Szamosi Lóránt TISZK-főigazgató a sonline.hu-nak azt mondta, beiskolázási időszakban különösen fontos volna, hogy semmi se bizonytalanítsa el a jelentkezőket. Szerinte egyébként az „agrárképzést az agrártárcához” koncepció helyeselhető, de csak akkor, ha többéves kifutással és nem pedig azonnal hajtják végre a változtatásokat.

"A megyei szakképzési rendszer kényes egyensúlyi helyzeten nyugszik, ha megbontják, megszűnhet; olyan, mint egy svájci óra: az egyenként megtervezett alkatrészek csak hozzáértő kezekben működnek" – mondta Szamosi.

Egyben tartanák a megyei központot

A siófoki központú Somogyi TISZK igen nagy területet fog át; a megye északkeleti csücskétől a déli határvidékig nyúlik, eltérő szakmaszerkezettel, sokrétű oktatással. A szakképzési törvényben is preferált integráció nálunk már öt éve megvalósult, megelőztük tehát a korunkat, akár tehát mintaként is szolgálhatunk.

"Nagy utat tettünk meg, olyan úton, ahol előttünk még senki sem járt. A modell sikeres, komoly támogatás áll mögöttünk, hiszen nemcsak a barcsi középiskola érdekében fellépett parlamenti és megyei képviselők, hanem például Siófok városa is mellettünk, mögöttünk áll. Fontos, hogy egyelőre legalábbis egyben maradjon a TISZK" – tette hozzá a beszámoló szerint a főigazgató.

Szamosi szerint folynak a szakmai egyeztetések, ebben a kulcsszerep a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megyeközponti tankerületéé, az iskolák és a TISZK-vezetés legfeljebb néhány szakmai érvvel tud segíteni a szervezet egyben tartása mellett. Ezen érvek sorában Szamosi Lóránt szerint sem elhanyagolandó, hogy az uniós támogatási program „kifutási ideje” 2016-ig tart.

A főigazgató azt is közölte, az első listák alapján nem kell attól tartaniuk, hogy csökkenne a szakképzésbe jelentkezők száma, ám teendő akad még bőven.

"Az utóbbi időben sokkal nagyobb figyelmet kap a szakképzés, mint korábban, komoly koncepciók készültek, mindez nem véletlen, hiszen a foglalkoztatás áhított növelésének egyik kulcsa a szakképzés" – mondta a főigazgató.

"Ez a duális képzés bevezetésén túl a második-harmadik szakma megszerzését és a felnőttképzést is magában foglalja, annak a szerencsére már terjedő új jelszónak a jegyében: egy szakma ér annyit, mint egy diploma" – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!