A Nemzeti Földalapkezelő (NFA) döntése alapján november 1-től a Kishantosi Ökológiai Mintagazdaság elveszíti 21 éve bioeljárásokkal művelt földjeit, vagyis a gazdaság megszűnik – idézte fel a közlemény.
"A döntést a kormány a céget lejárató, valótlan állításokkal próbálta igazolni a közvélemény előtt, ezért a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ jó hírnevének megsértése miatt bírósághoz fordult" – tette hozzá a társaság. Szerintük nem felel meg a valóságnak, hogy a cég „jelentős bérletidíj-hátralékot halmozott fel”. A társaságnak a közlemény szerint 1998 óta soha, semmilyen „elmaradása” nem volt.
A 2004 óta 452 hektárra kapott 163 millió forint területalapú támogatást minden gazdaság megkapja, ezért azt a kishantosiak szerint a szomszéd gazdaságokkal érdemes összevetni, a Mezőfalvai Zrt. esetében például ez 3,25 milliárd forint 9000 hektárra, a másik szomszéd, a Simon Kft. esetében pedig 1,05 millárd 2900 hektárra.
Felidézték, hogy a kormányzati nyilatkozat szerint „az NFA 8 kisebb helyi gazda gondjára bízta Kishantos sorsát”. "'Helyi gazda' lett például a mezőgazdasági tevékenységgel egyáltalán nem foglalkozó salgótarjáni székhelyű építési vállalkozás mutációja" – írták.
"A legnagyobb nyertes pedig egy ifjú hölgy, akinek férje és apósa a 2900 ha-os Simon Kft. tulajdonosai, tehát a valódi nyertes ez a nagyüzem, mely több, mint kétszeresen haladja meg a pályázati maximum 1200 hektárt. A szintén nyertes mezőfalvi polgármester feleségével együtt éppen ennek a cégnek felügyelőbizottsági tagja és a másik cég tulajdonosának főnöke" – szólt a közlemény.
Kishantoson 15 munkahely szűnik meg, a világszínvonalú gépek fölöslegessé válnak, miközben a nyertesek között vannak olyanok, akik egyáltalán nem rendelkeznek az elnyert föld megműveléséhez szükséges eszközökkel – tették hozzá. "Az ökológiai gazdálkodáshoz szükséges szaktudás pedig egyiküknek sincs birtokában... A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetői, hazai és külföldi partnerei elfogadhatatlannak tartják a Kishantos ügyében történteket" – írták.
A mintagazdaság bukása mögött a kormánypártiak kivételével mindenki politikai bosszút sejtett – írta az FN24. A cég vezetője, Ács Sándorné egyetemi csoporttársa volt a földművelésügyi államtitkárságról tavaly év elején lemondott és a Fideszben kegyvesztetté vált Ángyán Józsefnek. A barátság megmaradt, Ácsné nyíltan beállt Ángyán mögé – tette hozzá a portál beszámolója.
„Alávaló, kizárólag politikailag motivált döntés született” – mondta korábban az FN24-nek a kishantosi „földfosztásról” Ángyán József, aki akkor nem kívánta nevesíteni, szerinte ki határozott „Ácsnéék tönkretételéről”. A szocialisták főföldese Gőgös Zoltán szókimondóbb: „Ilyenkor nyilvánvalóan nem az NFA dönt, nem is Budai Gyula államtitkár, hanem alighanem maga a miniszterelnök. Ebben is megvan a belső rend, hasonlóan a trafikosztogatásokhoz.”
Budai Gyula államtitkár minderre úgy reagált, hogy soha senki nem befolyásolja az NFA-t. Kishantosról nyilatkozni nem akart, de annyit azért megjegyzett: „A mintagazdaság huszonnyolcmillió forinttal tartozott az államnak, és kizárólag annak köszönhetően maradt talpon, hogy Ángyán elintézte a részletfizetést.” Ezt a huszonnyolcmilliót az NFA is felemlegette, hiszen a kishantosi cég ezért „nem szolgált rá a földalapkezelő bizalmára” – tette hozzá a beszámoló.