szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felszólítás ellenére nem adta át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek (MNV) a hármashatár-hegyi repülőteret az azt használó Műegyetemi Sportrepülőklub Egyesület, mert álláspontjuk szerint az MNV megalapozatlanul mondta fel a szerződésüket tavaly nyáron.

Gavronek Ferenc, a klub elnöke csütörtökön az MTI-nek elmondta, az állam nevében eljáró tulajdonosi vagyonkezelő korábban írásban értesítette a klubot, hogy április 16-án birtokba kívánja venni a repülőteret, a szerda délelőtti órákban meg is jelentek az MNV szakemberei, de a klub úgy nyilatkozott, hogy nem adja át a területet és újabb egyeztetéseket kezdeményez.

Elmondása szerint az egyesületnek 1998-óta van vagyonkezelési szerződése a repülőtérre, amelyet 2006-ban módosítottak, de minden szabálynak megfeleltek és teljesítették a feltételeket. Később az MNV azt kifogásolta, hogy hiányosan teljesítették az elszámolást, ezért tavaly júliusban arról értesítették a repülőteret, hogy azonnali hatállyal felmondták a szerződést az elszámolás elmaradása miatt. A klub válaszolt ugyan a levélre, de az MNV álláspontja változatlan maradt - ismertette a klub elnöke.

Ezt követően megalapozatlanság miatt a bíróság előtt támadták meg a szerződés felmondását és többször javasolták, hogy egyezzenek meg peren kívül, mert budapesti klubként lételemük, hogy a hármashatárhegyi repülőtéren maradjanak. Hozzátette: nincsenek meggyőződve arról, hogy az MNV képes lenne üzemeltetni a repülőteret, mivel korábban ilyet nem tett.

Gavronek Ferenc hangsúlyozta: soha nem ártottak az MNV-nek, nem került állami pénzbe egy olyan feladat ellátása, amelyet az államnak kellene végeznie és teljesítették a szerződésben foglaltakat. Ezért a klub addig küzd a repülőtér és az épületek hosszútávú üzemeltetéséért, amíg lehetőségei engedik - tette hozzá.

Breznai János, a klub tagja az MTI-nek az ügy előzményeiről elmondta: az állam még az 1930-as években kezdett el területeket osztani a repülő egyesületeknek, majd ezek 1945 után az államhoz kerültek. Addig az állam pénzzel támogatta ezeket a klubokat, majd a források fokozatosan elapadtak, az infrastruktúra viszont emiatt leromlott.

A rendszerváltás után ezek a repülőterek az állami vagyonkezelő, illetve honvédség tulajdonába kerültek, az állam pedig több repülőteret az önkormányzatoknak adott át azzal, hogy a funkcionalitást biztosítani kell, ha ezt nem teljesítik, akkor a vagyonkezelő visszakapja a területet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!