szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint lehetséges, hogy az Európai Bizottsághoz fordul a magyar kormány a Norvégiával kialakult vita miatt. Azért annyira nem lelkesen vennénk igénybe a brüsszeli segítséget, mert Lázár úgy fogalmazott: "valószínű, hogy erre fogunk ráfanyalodni". Lázár nem válaszolt arra a kérdésre, hogy túlzónak tartja-e a hétfői rendőri akciót az Ökotárs és a Demnet ellen, szerinte ezt a rendőrségtől kellene megkérdezni.

Brüsszelhez fordulhat Magyarország a Norvégiával fennálló vitás ügye rendezése érdekében – közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden újságírókkal a Parlamentben.

"Valószínűleg arra szorulunk, hogy az Európai Bizottsághoz forduljunk, és Brüsszel megoldását kérjük. (...) Amikor a felek nem egyeznek (...), lehetőségük van arra, hogy Brüsszelhez forduljanak, és azt kérjék, szolgáltasson igazságot. Mi is valószínű, hogy erre fogunk ráfanyalodni" – fogalmazott Lázár János a norvég támogatások felfüggesztése ügyében Magyarország és Norvégia között kialakult vitáról. Tudomása szerint egyébként Brüsszelben is mérlegelik annak lehetőségét, hogy a brüsszeli ellenőrzési mechanizmus vizsgálja meg a norvég alap magyarországi pénzköltéseit.

A Miniszterelnökség vezetője elsősorban elvi jelentőségűnek nevezte az ügyet, mégpedig amiatt, hogy – mint azt kifejtette – a norvég alap pályázatainál – ellentétben az 50 százalékos győzelmi arányú uniós pályázatoknál – "ugyanaz a kör nyerte a pénzeket, és általában a pályázók 70-80 százalékát elutasították". Jelezte, jelenleg távol áll egymástól a magyar és a norvég álláspont, mert "norvég partnereink úgy gondolják, minden rendben".

Lázár János emlékeztetett, a magyar fél eleget tett az intézményrendszer megváltoztatására tett norvég kérésnek, de "ez nem volt elegendő", mert azt akarják, a magyar kormány állítsa le a belső vizsgálatokat. Ám miután közpénzről van szó, a kabinet nem tud eltekinteni az ellenőrzéstől – jelentette ki.

Stiller Ákos

A Norvég Civil Támogatási Alap forrásait koordináló Ökotárs Alapítvány budapesti irodájában végzett hétfői házkutatással kapcsolatban a miniszter azt mondta: a kormány abban érdekelt, hogy derüljön ki az igazság, az érintettek pedig minél hamarabb tisztázzák magukat. Lázár János egyébként a kabinet nevében nem kívánta kommentálni a rendőrségi nyomozást. Egyrészről "ha az Ökotársnál visszaélések történtek, annak a következményeit viselniük kell, másrészről pedig az Ökotárs munkatársait is megilleti az ártatlanság vélelme, ahogyan a támogatásban részesülőket is" – közölte. Arra a kérdésre, hogy nem tartja-e túlzónak a házkutatásnál tapasztalt rendőri jelenlétet, Lázár János azt felelte, ezt a rendőrségtől kell megkérdezni, de – tette hozzá – 400 millió forintos hűtlen kezelés gyanúja esetén "mindenhol szoktak házkutatást tartani".   

Mint arról beszámoltunk: az NNI munkatársai hétfő kora reggel megjelentek az Ökotárs Alapítvány és a Demnet irodájában is, a dokumentumokon és számítógépes adatokon kívül az Ökotárs igazgatójának, Móra Veronikának a laptopját is lefoglalták, ami a cég tulajdonában van, de az ő kizárólagos használatában. A rendőrök el is vitték az igazgatót, hogy otthonából elhozza a laptopot. A házkutatáson és lefoglaláson kívül más intézkedés nem történt.

Az NNI 15-20 munkatársa Móra szerint alapvetően egyes norvég civil alapos projektek dokumentációit keresték, illetve az Ökotárs által nyújtott visszatérítendő támogatásokkal kapcsolatosakat.

A hétfői rendőri akció a Kehi múlt héten tett feljelentése után indult, a Kehit pedig a Miniszterelnökség kérte fel a vizsgálatra.

Norvégia kedden "teljesen elfogadhatatlannak" nevezte a házkutatásokat, és azzal vádolta a budapesti vezetést, hogy el akarja hallgattatni a bírálatokat. 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!