szerző:
Kálmán Attila
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Egyesült Államokból korrupciós ügyek miatt kitiltottak személyét továbbra is csak találgatni lehet. Azonban az LMP pert nyert: közérdekű adatnak számít, hogy kik és miért rendelkeznek diplomata-útlevéllel. A Külügyminisztérium holnapra dátumozott levélben adta meg a válaszokat.

2014 októberben robbant a kitiltási botrány, amikor André Goodfriend, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivője megerősítette, hogy korrupciós ügyek miatt bevonták a beutazási engedélyét kevesebb mint tíz magyar magánszemélynek, köztük ismert közéleti szereplőknek.

A homályos történetben a magyar kormány és az amerikai külképviselet egymásra mutogatott, az előbbi az utóbbitól kérte, hogy adja ki a kitiltottak névsorát, a konzulátus viszont azt állította, hogy a kormány pontosan tudja, kik az ügy érintettjei. A lassan fél éve tartó huzavona során mindössze egyetlen listán szereplő személy kiléte nyert bizonyosságot: Vida Ildikó, NAV elnök egy Magyar Nemzet-interjúban ismerte be, hogy nem utazhat be az Egyesült Államokba.

Találgatatások szintjén több kormányközeli tisztségviselő neve is felmerült, köztük Habony Árpádé, Orbán Viktor tanácsadójáé is. A kommunikációs szakember fontosnak tartotta, hogy bizonyítsa érintetlenségét, ezért közzétett magáról egy fényképet, amin a Wall Street Journal október 29-ei számával pózol Washingtonban.

Többekben felmerült, hogy Habony diplomata-útlevéllel utazhatott az USA-ba, ezért az LMP-s Szél Bernadett novemberben közérdekű adatigényléssel fordult a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz, mivel nekik van mérlegelési joguk a diplomata-útlevelek kiadása kapcsán. A minisztérium a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatási Központi Hivatalhoz (KEKKH) irányította az országgyűlési képviselőt, mondván ők rendelkeznek a vonatkozó adatokkal. A KEKKH viszont megtagadta a kért adat kiadását, azt állítván nem adhatnak ki ilyen jellegű információt.

Szélék ezért február 17-én keresetet nyújtottak be a Fővárosi Törvényszékhez, hogy kipereljék a kívánt adatokat. A március 17-ére kitűzött tárgyalás reggelén kézhez kapták a külügy ellenkérelmét, amiben többek között az útlevéltörvényre hivatkozva vitatták a kereset jogosságát, ezért a tárgyalást egy héttel elhalasztották, azonban nem az ellenkérelem tartalma miatt, hanem azért, mert a bírónő is akkor kapta meg az iratot, amit nem volt ideje elolvasni – tudtuk meg az LMP sajtóosztályától. A tárgyalást ma ismételték meg, ahol az LMP információs törvényre épített keresetének helyt adott a bíróság, így az illetékes szervek kötelesek 15 napon belül kiadni a kért adatokat: azaz, hogy rendelkezik-e valaki diplomata-útlevéllel, és ha igen, akkor milyen jogcímen. Szél úgy fogalmazott a hvg.hu-nak, hogy "precedensértékű ítélet született", ami lavinát indíthat el. A minisztériumnak szintén 15 napja van fellebbezni a határozat ellen.

Habony Árpád mellett három további kormányközeli személlyel kapcsolatban volt arra kíváncsi Szél Bernadett, hogy rendelkeznek-e diplomata-útlevellel: Vida Ildikó NAV elnök, Heim Péter Századvég-elnök, valamint Gíró-Szász András, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.

Nem várt fordulat, hogy a Külügyminisztériumtól a határozathozatal után, holnapi dátummal levelet kapott az LMP, ami tartalmazza a kért adatokat, azonban a zöld párt jogászai szerint a tárgyalás ezen szakaszában teljesen értelmezhetetlen a levél. A Külügy pecsétjével ellátott dokumentum szerint mindössze Gíró-Szász rendelkezett diplomata-útlevéllel, ami még 2014 végén járt le.

A napvilágra került tények továbbra sem bizonyítják, hogy Habony nincs kitiltva az USA-ból. Korábban az Index írta meg, hogy Habony már októberben sem utazhatott volna Washingtonba, mivel jogerősen elítélték egy büntetőügyben, emellett az elhíresült fotó után is került még név a kitiltottak listájára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!