Tetszett a cikk?

Ki ez az ember? Máig nem tudjuk, pontosan miből él, semmilyen módon nem el- és beszámoltatható, nemzetbiztonsági ellenőrzésen nem esett át. Vélemény.

"Hogy én kire hallgatok még a feleségemen kívül, az meg az én dolgom, mert én vállalom a felelősséget a döntéseimért." (Orbán Viktor)

 

2006. novemberében Lexus terepjáró száguldott le a Rózsadombról a Szilágyi Erzsébet fasor felé. A sofőr, háromszoros magyar kendóbajnok, a kocsi elé lelépő házaspárra előbb rádudált és ráüvöltött, majd a biztonság kedvéért ki is szállt, felrúgta a bevásárlókocsijukat, a férfit egy csapással leütötte, az asszonyt hasba rúgta, majd elhajtott. A sofőrt öt évvel később garázdaság miatt elmarasztalták, és két év próbára bocsátották.

Amikor a fenti eset történt, Habony Árpád már évek óta az ellenzéki "árnyék-miniszterelnök", Orbán Viktor legfontosabb tanácsadója volt (nevéhez fűződik a "Rosszabbul élünk, mint négy éve" kampány), és bár az az évi választást a Fidesz elbukta, ő maradhatott. Fénykép van róla, hogy már egy 2004-es elnökségi ülésen is ott ül Orbán jobbján, ám a Wikipedia szerint a 2006-os választás után vált Orbán személyes stratégiai főtanácsadójává. Az maradhatott a fenti, közlekedésbiztonságilag és pszichiátriailag kihívást jelentő eset után is.

Miért is? Miért olyan fontos éppen ennek az embernek a tudása, szakmai és személyi integritása, hogy egy ilyen esetet is sértetlenül megússzon? Hogy lehet az, hogy azóta is alig van olyan kormányközeli biznisz, amiben ne lenne érintett? "Jó, hogy Habony Árpád Tombor Andrástól és Andy Vajnától kapott kölcsön, és nem a kormánytól", közölte legutóbb Lázár János, ez ugyanis "azt bizonyítja, hogy Habony Árpád nem a kormánytól kap pénzt". Habony Árpád tehát magán- és üzletember? De akkor miért bukkan fel a neve állandóan közpénzközelben?

Erre büszkék: a kormányfő legfontosabb stratégiai tanácsadója kormányközeli oligarcháktól kért és kapott kölcsönt a saját bizniszéhez (költségvetési csalás alapos gyanúja miatt az Együtt feljelentést tett az ügyben, mivel "Habony Árpádnak nincs olyan törvényes jövedelme, amelyből visszafizethette volna azokat a korábbi kölcsöneit, amelyekről a sajtó számolt be"). A kormányfő legfontosabb stratégiai tanácsadója attól az embertől kért és kapott kölcsönt, aki maga is 6,7 milliárd forint állami hitelt kapott a nem is erre való Eximbanktól, hogy kereskedelmi tévét vehessen magának. Most a letelepedési kötvények offshore ügyéről már ne is beszéljünk.

Hogy történhet meg, azaz mit tudhat Habony, hogy miközben Magyarország első számú politikusának ad mindannyiunkat érintő tanácsokat, a mai napig nem tartja magát közszereplőnek (holott a törvény szerint ő is olyan, "aki a politikai közvéleményt feladatszerűen alakítja vagy alakította"), máig nem tudjuk, pontosan miből él, semmilyen módon nem el- és beszámoltatható, nemzetbiztonsági ellenőrzésen nem esett át, viszont "rendelkezik állandó fényképes belépővel az Országház épületébe" (Semjén Zsolt szíves közlése).

Habony nem az a tipikus kommunikációs vagy politikai-stratégiai szakember, alig pár évvel korábban még restaurációval meg koronaőrzéssel foglalkozott. A pillanat és a Századvég ura, az x kampányt éppúgy keresztülviszi, mint az x teljes megtagadását, kizárólag megbízója politikai hatalomban maradása mozgatja, írásba sosem foglalt megbízása is nyilván erről szól. Elveiről, meggyőződéséről semmit nem tudunk – a meleg konzervatív zsidó Finkelsteinnek legalább vannak eszméi, amiket időnként elárul.

Befolyásos ember, a Napi.hu tavalyi összesítése szerint a negyedik, valójában pozíciójánál fogva Magyarország de facto legbefolyásosabb embere, még akkor is, ha tanácsait néha "folyosói beszélgetős minőségben" (Kósa Lajos) adja. A teljes Szépművészetit is csak azért kaphatta meg ingyen az esküvőjére, mert "a múzeumnak hosszú távon érdeke, hogy jóban legyen fontos emberekkel, akiknek a segítségével az intézmény előrébb juthat" (Baán László). Habony ezek szerint már 2007-es esküvője időpontjában, három évvel főnöke hatalomra jutása előtt is valamiért olyan fontos ember volt, hogy a múzeum jövője függhetett tőle. Így történhetett meg az is, hogy hat évre rá potom pénzért, biztosítás nélkül egyszerűen kölcsönvehetett (egész pontosan egy hozzá közelálló cég) a múzeumból tíz értékes festményt, és azokat a rejtélyes Szerb utcai lakás falaira függeszthette.

"Ilyen nevű ember semmilyen állami kifizetési listán nem szerepel, szerződésben nem állunk vele, minden egyébbel a népesség-nyilvántartóhoz tessék fordulni" – hárította el a miniszterelnök a tanácsadója iránti egyre fokozódó érdeklődést. "Azt gondolom, hogy azért nem kötünk szerződést Habonnyal, mert nem tartunk igényt a munkájára" – hazudott Lázár János is márciusban (egyébként azzal bagatellizálva el a nyugdíjasverő incidenst, hogy a tanácsadó "kifejezetten kedves ember. Engem Habony Árpád nem bántott".) Érdekes dolog az amnézia, 2014-ben még Lázár a Figyelőnek azt mondta: "Kifejezetten jó politikai stratégának tartom, és meghallgatom a véleményét".

Nem tartanak igényt a munkájára? Really? Akkor bárki elutazhat ma Rogán Antallal mondjuk az Egyesült Arab Emirátusokba, nyilván pimf dolgokról tárgyalni? Nem kéne erről a munkaadóját még egyszer megkérdezni? Vagy csak az őszinte pillanatában Habonyt "életveszélynek" tartó Kósa Lajost, aki szerint "van olyan kérdés, amiben hallgat rá, más kérdésekben nem"? Vagy Tarlós Istvánt, hiszen fővárosi ügyekben Habony közvetített közte és a miniszterelnök között?

Tényleg, akkor Habony ingyen dolgozik nekik? De én kapjam be, ha nem kérek számlát a vízszerelőtől, mert a feketegazdaságot erősítem? Nem, miniszterelnök úr, sajnos még illiberális államban sem az ön magánügye, kivel dolgoztat. Aki ennyire közpénzes körökön belül van, hogy folyamatosan partvonalon kívülre kell őt kommunikálni, azzal valami nagyon nincs rendben. Ahogy önnel sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!