Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?

Facebookon gyűjt adományokat a beszántásra ítélt 2000 című folyóirat, hogy e-folyóirat formájában folytathassa működését. A nagy múltú kulturális folyóirat megszűnését azután jelentették be, hogy kiderült, az NKA ezentúl egy fillér támogatást sem ad a lapnak. A közösségi finanszírozás a rap-pop művész Sickratman-nek már bejött: több mint három millió forintot kalapozott össze egyetlen Facebook-bejegyzéssel.

Margócsy István irodalomtörténész, a 2000 kulturális folyóirat alapító szerkesztője két hete Facebook-bejegyzésében jelentette be, hogy megszűnik a folyóirat, miután kiderült, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) nem egy fillér támogatást sem ad a nagy múltú lapnak.

A folyóirat szerkesztői ezért azzal a tervvel álltak elő, hogy e-folyóirat formájában folytatják a 2000 működését; ezt hétfőn jelentették be a Facebookon. “Olyat szeretnénk, amit eddig még nemigen próbáltak. Meghagyjuk az eddig struktúrát, és nem törekszünk napi frissítésű internetes oldallá válni.

Közösségi finaszírozásban bíznak

A bejegyzésben azt írják, hogy Margócsy bejelentése után rengeteg támogató levelet kaptak, ezér döntöttek úgy, hogy belevágnak az E-2000 elindításába.

Nem tervezünk napi frissítésű onlájn újságot, tenger pénzt emésztene fel, s profilt váltani sem célunk. Tervünk, hogy elindítsunk egy e-folyóiratot (amire eddig a hazai pályán nemigen volt példa), havi frissítéssel, a rovataink megőrzésével, a folyóirat iránti érdeklődés fenntartását pedig Facebook-oldalunk és a hírlevelünk biztosítaná. Szerzőinket és a technikai munkákat ugyanúgy honorálni kívánnánk, mint papírkorunkban. Cikkeink, mondanivalónk nem veszne el, a folyóirat nem változna, csak a hordozó lenne más.“

Az e-formátum mellett az olvasók kevéért egy-egy számot akár ki is nyomtatnának. Az E-2000 elindulásához az olvasók segítségét kérik, bejegyzésükben megadták a lapot kiadó Mentor Irodalmi Alapítvány számlászámát – ide várják a kisebb-nagyobb adományokat.


“Így élünk ebben a rendszerben, a szellemi létminimum alatt”

A lapot 1989-ben alapították, sokáig a magyar irodalmi élet egyik meghatározó lapjának számított. A megszűnő 2000 "hatása és jelentősége most még talán fölmérhetetlen, hogy konkrétan mekkora is, de talán nem kockáztatok nagyot, ha úgy vélem, irodalomtörténeti léptékben lesz majd utólag elgondolható és megbecsülhető – írta róla Nyerges Gábor Ádám költő, aki sokakhoz hasonlóan ugyancsak a most beszántásra ítélt 2000-nek köszönhette az első igazán fontos megjelenését.

Az általa lefedett időszak legnagyobbjaitól közölt, afféle igazi "top" és elit folyóirat volt, mégsem, sohasem elitista vagy sznob.

Tamás Gáspár Miklós is megemlékezett a 2000 megszűnéséről:

A 2000 – amelyben én nem szoktam volt közölni, személyes, önző, szerzői érdekem nem fűződik fönnállásához, de mint szorgalmas olvasóé, igen – szerkesztői egyéniségét kifejező, eredetien furcsa lap volt, mindig meglepett valamivel, szövegkiválasztását gyakran nem értettem, de legtöbbször élveztem. Hozzátartozott az életünkhöz – a magyar értelmiség életéhez –, amely most evvel még kilátástalanabb, még nyomorúságosabb lett.

Így élünk ebben a rendszerben, a szellemi létminimum alatt.

Halálra ítélt folyóiratok

Nem a 2000 volt az egyetlen kulturális folyóirat, amelytől megvonta támogatását a Magyar Művészeti Akadémia által megszállt  NKA. Hasonló sorsa jutott a Színház és a Muzsika is. Az ugyancsak patinás Beszélő honlapja csak úgy menekült meg a kikapcsolástól, hogy a tárhely fenntartására szerkesztők dobták össze a pénzt, a Mozgó Világ pedig már évek óta mecénások segítségével jelenhet meg.

A 2000 abban bízhat, hogy a közösségi finanszírozás Sickratman-nek is bejött; a pop-rap művész néhány nap leforgása alatt 3,6 millió forintot kalapozott össze, miután kiírta a Facebookra, hogy megvan szorulva, ezért sürgősen pénzre lenne szüksége.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!