szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fáradjon el a bejrúti nagykövetségre, ott megcsinálják az útlevelét, üzeni a Szíriában rekedt nőnek a magyar külügy. 225 km-t kéne csak megtennie három lányával egy bombázásoktól védettebb, de polgárháborús területen. Pedig volt már több eset, hogy a magyar állam hazahozott külföldön rekedt magyarokat, legutóbb Tóásó Elődöt Bolíviából.

Szíriában rekedt gyerekeivel egy magyar nő, írtuk meg reggel a Blikkre hivatkozva, miután a 2011 óta kint élő nő magyar útlevele lejárt, szíriai papírjaival pedig csak a menekülttáborig tud eljutni. A nő férjét letartóztatták, mert karambolozott taxisként egy katonai teherautóval, majd összeszólalkozott annak vezetőjével. A nő magyarországi barátok adományaiból tud megélni, és nagyon szeretne Magyarországra jönni.

Három lánnyal a polgárháborús Szíriában

A nő nagyon fél, hogy bombázni fogják Hamát, a várost, ahol él. Mondjuk e tekintetben szerencsés, mert Hama kormánypárti erők kezén van, ott pedig nincs bombázás, a nyugati koalíció és az orosz légierő az Iszlám Állam, illetve a szunnita Aszad-ellenes erők kezén lévő területeket, városokat bombázzák. (Itt követhető térképen, hogy Szíriában hol milyen fegyveres incidens vagy csapatmozgás történik.)

A lap érdeklődésére a Külügyminisztérium azt mondta, a magyar állampolgároknak 2012. december 5-ig tudott a magyar állam segíteni a hazajutásban, azóta nincs damaszkuszi magyar nagykövetség. A nőnek a bejrúti vagy jordániai nagykövetséget ajánlották, azt kérték, oda forduljon - a Blikk szerint viszont a nő már egyszer hiába fordult a jordán nagykövetséghez. A KKM hangsúlyozza, hogy bárki fordul az ammani vagy a bejrúti nagykövetséghez, megkapja a szükséges segítséget, útlevelet.

A KKM tehát nem tervezi, hogy kimenti az asszonyt, és ezt a szerv a hvg.hu-nak küldött válaszában is megerősítette. A KKM válaszában azt is megírta, szíriai ügyek intézése a bejrúti magyar nagykövetség feladatai közé tartoznak, ők ki tudnak állítani magyar útlevelet, így oda kéne elfáradnia az asszonynak - 225 km-t kéne csak megtennie, elvileg bombázásoknak nem kitett, de mindenképp polgárháborús területeken.

Máskor nem vagyunk olyan tétlenek

Pedig volt már olyan eset, amikor egy magyarnak a KKM útlevelet biztosított egy szomszédos országon keresztül: a bolíviai börtönből 2015-ben kiszabaduló Tóásó Előd a Baptista Szeretetszolgálattal karöltve jöhetett haza Magyarországra, és a KKM maga jelezte, kiállítottak egy útlevelet neki - hisz minden országnak joga van állampolgárának útlevelet adni.

Tóásó azért került börtönbe Bolívában 2009-ben, mert Eduardo Rózsa-Flores vezetésével egy pár fős magyar csapattal kiutazott Santa Cruzba. Tóásó azt állítja, semmi törvénytelent nem csinált, és nem is volt semmi ilyesmiről szó, ugyanakkor a kettős állampolgár Rózsa-Flores egy interjúban utalt rá, hogy egy esetleges puccs szervezői hívták az országba. A rendőrség a rajtaütéskor három embert megölt, és további 37-et állított bíróság elé.

A Magyar Helsinki Bizottság is felemelte a szavát a négy magyar állampolgár érdekében, és kemény szavakkal ostorozza a kormányt, amely tétlenkedik, mint írja a szervezet, "elfogadhatatlan államunk vétkes passzivitása".

Megkerestük a Baptista Szeretetszolgálatot, hogy vállalnák-e a nő hazahozatalának misszióját, érdeklődéssel fordulnak az ügy felé, ha el tudják érni a háromgyerekes anyát, addig is utánanéznek az ügynek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!