Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor történelmi léptékű vezető, ezt nem mi mondjuk, hanem az állami tankönyvfejlesztő szerzői érezték így: a miniszterelnök háromszor is szerepel az új, nyolcadikos történelemtankönyvben. A kötetet még csak páran vehették kézbe, és rögtön észrevételezték is ezt. Gyurcsány Ferenc is bekerült, de abban nincs sok köszönet.

Egészen elképesztő részekre bukkant a Kiskunhír weboldal egy 8. általános iskolai tankönyvben. Arról írtak, hogy Orbán Viktor bekerült a történelemtankönyvbe, és valóban, olyan kifotózott oldalakat mutatnak be, amelyeken Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is szerepel.

A tankönyvi szövegben olvasható Orbán 2015-ös brüsszeli beszéde a bevándorlásról, arról, hogy ahhoz az EU volt gyarmatosító országai máshogy állnak, mint mi, Kelet-Európaiak. Az idézet végén kérdés a diákokhoz:

Mit gondolsz, miért kell a volt gyarmattartó országoknak máshogy viszonyulni a bevándorlás kérdéséhez?

Az Orbán-idézet a multikulturalizmus rész egyik magyarázó szövege. A multikulturalizmust és a menekültválságot teljesen egybemossa a szöveg.

Gyurcsány Ferenc is szerepel a könyvben, mint aki ciklus közben, 2004-ben váltotta Medgyessy Pétert a miniszterelnöki székben. Aztán hozzáteszi a szöveg: "Ezt megelőzően a privatizáció egyik nyerteseként az üzleti életben tevékenykedett."

Orbán Viktor ezen túl még megjelenik a párkányi híd felavatásán 2001-ben, illetve II. János Pál pápa jobbján.

Mivel a Kiskunhír cikke nem egyértelműsíti, melyik tankönyvről van szó, megnéztük a Nemzeti Közoktatási Portált, ahol elvileg fenn vannak az OFI-s tankönyvek, de az ott szereplő nyolcadikos, tizenkettedikes tankönyvben nem találtuk ezeket az oldalakat. Ám mint Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének (TTE) elnöke felhívta rá a figyelmünket, ott nem minden tankönyv szerepel, hanem csak a kísérleti tankönyvek. Az általános iskolai forgalomban két történelemkönyv közül lehet választani, és a másik, amely korábban, még az Nemzeti Tankönyvkiadónál jelent meg, amelyet aztán Nemzedékek Tudása néven átvett az állam, nem.

Valószínűsíthetőnek tűnt tehát, hogy a Horváth Péter-Istvánovity Márta-féle tankönyvről van szó. Felhívtuk ezért az OFI-t, ahol megerősítették a feltételezést, az új Horváth-Istvánovity könyvből valók a Kiskunhír képei. A tankönyv szerepel a tankönyvjegyzékben, rendelhető, és mivel a nyolcadikosok választéka csak két tankönyvből áll, elég sokan fognak ebből a könyvből tanulni.

De miképp lehet, hogy egy ilyen régi tankönyvben Orbán 2015-ös, menekültválságról szóló beszédét idézzék? Miklósi elmondta, a tankönyvet át kellett dolgozni, mert megváltoztak a történelmi korszakhatárok, és az új kerettantervhez is igazodni kellett. Az új könyv pedig bár megérkezett az általános iskolákba, nem minden tanár tudta még megnézni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!