Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Minek népszavazni, ha a kormányt egyszer már megválasztottuk? – kérdezték Budán a Momentum Mozgalom alkalmi aktivistájától a hétvégén. A nyugdíjas tanár három órát segített a fiataloknak gyűjteni az aláírásokat. Azt mondja, mindenkinek ajánlja az élményt, aki apatikus, kiábrándult és jó közéleti élményekre vágyik.

"Apátia ellen tökéletes" – foglalja össze élményeit Budai Éva nyugdíjas gimnáziumi magyartanár azok után, hogy szombaton három órát gyűjtött aláírásokat a Momentum Mozgalom színeiben a Széll Kálmán téren. A pedagógus szerint korosztályának azért is fontos az ilyen tapasztalat, mert találkozhat egy, a múlt minden mocskától tiszta, érintetlen fiatal generációval. Budai Éva úgy tapasztalta, hogy ez a fiatal korosztály nem csak akar, de tud is politizálni.

A magyartanár a hétvégén állt be fiatalabb társaival aláírásokat gyűjteni. Úgy számolta, délután 3-tól 6-ig mindegy 250-270 ember lépett oda a standjukhoz, közülük 15-20 szállt vitába az aktivistákkal, a többiek pedig örömmel írtak alá. A támogatók érthetően leginkább arról érdeklődtek, mennyi aláírás gyűlt már össze, és mennyi kell még a népszavazás kiírásának eléréséhez.

Volt olyan támogató, aki szerint látványos eseményekkel, akciókkal kéne növelni az kezdeményezés vonzerejét. "Tájékozottak voltak az emberek", mondja Éva. Nem tapasztalta azt, hogy az aláírók a kormányt vagy az olimpiarendezést szidták volna, inkább arról beszéltek, hogy ebben a kérdésben a népnek joga van dönteni. Olykor előjöttek azok az érvek, hogy az egészségügybe és az oktatásba kéne pénzt tolni, illetve mi lesz a sok olimpiára épített létesítménnyel a játékok után. Az aláírók életkori összetétele teljesen vegyes volt, fiatalok, középkorúak és idősebbek is jöttek, és aláírtak.

A népszavazást ellenzők már tarkább érvrendszert vonultattak fel. Volt, aki azt mondta, a kormányt megválasztotta a nép, ezért joga van az emberek nélkül dönteni az olimpiáról. "Nincs jogunk vitatni az ő döntésük helyességét" – hangzott az érv, amely figyelmen kívül hagyja, hogy a parlament mandátuma négy évre szól, az olimpiaprojekt azonban legalább egy évtizedre meghatározza az ország prioritásait. Volt olyan olimpiapárti, aki azzal érvelt, az ország fejlődik, és a játékok megrendezésével még jobban szépülne.

Megjelent az elmúltnyolcévezés, hogy bezzeg Gyurcsány idejében a momentumosok nem vitatkoztak, nem voltak aktívak. Volt, aki azzal jött, hogy 2019-ben zsidó olimpia lesz Magyarországon (ez majdnem igaz, a Maccabi Európai Játékokat 2019-ben tényleg Budapest rendezi, a földrész legnagyobb zsidó sporteseménye 2,1 milliárd forintjába kerül Magyarországnak, 2500 sportoló érkezik ide, ez lesz itthon abban az évben a legnagyobb sportesemény. Zsidó Olimpia is létezik, de az egy jóval nagyobb esemény közel 10 ezer résztvevő versenyzővel).

Volt, aki szerint ha Trianon nem lett volna, akkor most nem kéne aláírásokat gyűjteni, de ezt a logikai ugrást Éva azóta sem érti. És volt olyan is, aki aláírta volna a ívet, de mivel EZEK majd így megszerzik az adatait, inkább mégsem tette meg – mint kiderült, "EZEK" alatt a bosszúéhes hatalmat kell érteni. De csak néhányan álltak le 2-3 percre vitatkozni a standnál, a többség csendben szignált.

Csak két tanuló szánt az életéből fél órát a vitatkozásra, ők azt firtatták, hogy az aláírást gyűjtők vajon elmentek-e a kötelező kvóta elleni népszavazásra. Az aláírásgyűjtők elmagyarázták nekik, hogy most csak azért küzdenek, hogy legyen népszavazás, vagyis nem az olimpia ellen, hanem a népszavazás lehetősége mellett gyűjtenek. És természetesen az október 2-i referendumon is részt vettek.

Éva a három óra alatt összefutott volt tanítványaival is. Volt, akivel ezt előre megbeszélték, de volt, aki teljesen véletlenül botlott bele. Annyira tetszett neki a gyűjtés, és annyira fontosnak tartja a kérdést, hogy elhatározta, jövő szombaton is kimegy a térre.

A népszavazási aláírásgyűjtés szempontjából most jön el a hajrá ideje. A Momentum Mozgalom becslése szerint eddig mintegy 110 ezer aláírás gyűlt össze az olimpiáról szóló népszavazás kiírásához – mondta az Indexnek Papp Gergő, a szervezet sajtóreferense. A népszavazás kiírásához február 17-ig 138 ezer érvényes aláírásra van szükség. A Momentum számításai szerint az eddig begyűjtött aláírások 10-15 százaléka lehet érvénytelen (például azért, mert nem budapesti lakostól származik).

A szervezők akkor lennének nyugodtak, ha a február 17-i határidőig 170 ezer aláírást sikerülne megszerezniük. Papp Gergő azt mondta: elég szoros lehet a vége, néhány száz aláírás is számítani fog.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!