szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Elmúlthétév kontra elmúltnyolcév – a parlament politikai vitával kezdte a heti munkáját.

Halottjára emlékezett a Ház a hétfői ülés elején. Kozma Péter volt fideszes képviselő 58. évesen halt meg.

Szociális olló és a felelőskeresés

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője kért szót napirend előtt. A magyar embereke fele kevesebb pénzből gazdálkodik, mint 2010-ben – állítja Tóth. A szocialista politikus szerint az adatok azt mutatják, hogy tovább szakadt a társadalom, kevesek nyerészkednek, sokan pedig fáznak otthonaikban. Tóth a MET-ügyletet eleveníti fel, majd az Orbán-Putyin paktumról beszél. Szerinte a kettőben közös, hogy az energiaárakat mindkét üzlet magasan tartotta, hogy kevesek jól járjanak belőle. Tóth a Hunguard sarcát is kritizálta, amely egykoron Rogán Antal feltalálótársának tulajdonában volt. A szocialisták támogatnák a rezsi csökkentését, de ahhoz a világpiaci ár beengedését tartaná szükségesnek.

Aradszki András államtitkár válaszol. Szerinte Tóth kérdéseire a válasz a szocialista kormányzás csődje. Aradszki szerint a paksi bővítés megéri, mert az országot szolgálja, egyébként a szocialisták idején szállt el a rezsi, amelyet a Fidesz tett rendbe. Minél rosszabb a magyar embereknek, annál jobb az MSZP-nek – Aradszki szerint ez a szocialisták jelmondata.

Szavazzunk vagy már szavaztunk?

Az LMP eltökélt: meg fogja védeni Magyarországot a paksi bővítéstől – mondja Szél Bernadett. Az ökopárt frakcióvezetője szerint mocskos üzlet született, amelyet a Brüsszel–Budapest–Moszkva-tengely támogat. Az LMP az emberek megkérdezéséért harcol, szemben Orbánnal és Putyinnal, akiknek Szél szerint anyagi érdekei lehetnek az atomlobbi kiszolgálásában. A paksi bővítés vízválasztó az LMP szerint. Őröltség ugyanis az atomenergiához láncolni Magyarországot. A technológia elavult az LMP szerint és roppant veszélyes.

Lázár János maga válaszol az ügyben, és örül, hogy ennek kapcsán a hétfői fejleményekről tájékoztasson. Lázár előbb több ezer paksi szakértő nevében kéri ki magának Szél szavait. A kormány tiszteletben tartja az LMP kezdeményezését, majd a választási bizottság dönt a népszavazási kérdésekben. A miniszter azonban úgy látja, a magyar választók már döntöttek Paksról, amikor 2014-ben újraválasztották a Fideszt. Az atomerőmű biztonságos lesz az Unió szerint – hangoztatja Lázár, és elmondja: Brüsszel jóváhagyta az üzletet beszerzési és versenyjogi szempontból, valamint elfogadta, hogy oroszok építik azt. Extraprofit nem lesz, de olcsó áram igen – mondja Lázár.

Kilakoltatás, Ócsa és a nagyvonalú csok

Harrach Péter szólal fel Lázár után. Március 1-jén lejárt a kilakoltatási moratórium, a KDNP törvénymódosítást nyújt be. A kilakoltatások menetéről beszél: meghirdetik a fizetni nem tudó adós házát 70%-on, majd az adósnak további részleteket kell fizetni. Harrach és a KDNP szerint 100%-on kéne meghirdetni az ingatlant – ahol az adós lakik –, utána, ha nincs erre vevő, akkor lehetne lejjebb menni. Jelenleg 145 ezer család nem tud törlesztőt fizetni, negyedévnél régebb óta nem fizetik a törlesztőrészleteket. Ha az adós önhibáján kívül nem tud fizetni, az államnak segítenie kellene. Az otthonmentésnek ki kell egészülnie az otthonteremtéssel, "ami a nagyvonalú csokkal valósult meg". Soltész Miklós fejlesztési miniszter szerint már holnap elfogadhatják a törvénymódosítást. De a kilakoltatási moratóriumot nem lehet a végtelenségig fenntartani. Sokak lakását akár az értékének feléért tudták megszerezni a licitálók, ez nem jó. Soltész dicséri az ócsai lakóparkot is többek közt mint kormányzati intézkedést, mi nem voltunk lenyűgözve attól, amit ott láttunk.

Bűnözők és megvásárolt emberek

"Ennyi negatívum után, jöjjön egy pozitívum: megszűnt Magyarországon a szervezett bűnözés. Hogy miért, az már szomorú tény. Önök az új alvilág" – mondja a kormánypártoknak Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője. Már nem külföldi helytartók veszik el a magyar emberek igazságát, hanem helyi földesurak. Fideszes Döbrögiket lát Vona mindenütt, akiknek példaképe Mészáros Lőrinc, az élő legenda. Magyar Zuckerberg, Pénztáros Lőrinc, a Nemzet Gázszerelője, a felcsúti Chuck Norris – Vona a beceneveket sorolja. A Jobbik elnöke nem irigykedik, hanem azt szeretné tudni, honnan jön Mészáros tudása, amely gazdagodásához vezet. A jobbikos megismétli: Mészáros nem más, mint a kormányfő strómanja. Vona átszámolja Kasszás Erzsi fizetését Mészárosra: százezer hónap alatt keresne annyit Kasszás, mint a felcsúti polgármester egy év alatt. A Jobbik elnöke elszámoltatást ígér 2018-ra, a kormányváltásra.

Tuzson Bence megköszöni az elismerést, hogy nincs már szervezett bűnözés. Az államtitkár szerint ez a rendőrség érdeme. Tuzson szerint a Jobbiknak van új gazdája, és Simicskára utalva azt állítja: ő az a földesúr, aki Vonáékat támogatja. Az önök hangneme megváltozott, mondja az államtitkár, szerinte a Jobbik eladta lelkét. Kinek az érdekében szólalnak fel a parlamentben – kérdezi Tuzson, és hozzáteszi: a Jobbik pénzért bármit megtesz.

Szerencsére a napirend előtti felszólalások végéhez közelítünk – jegyzi meg Kövér László házelnök.

Elmúltnyóc
Kósa Lajos a szegedi kisvállalkozók tönkretételéről beszél napirend előtti felszólalásában. A Szeviép cég üzelmeiről beszél, a cégvezetés ellen büntetőeljárás folyik, ők Kósa szerint Újhelyi István MSZP-s EP-képviselőhöz kötődnek. Több mint 300 beszállító károsodott – jogi képviselőjük szerint az eltűnt pénz az MSZP-hez vándorolt. Kósa támadja az MSZP-t, a 4-es metróról is hallgatnak – amíg nem tárják fel ezeket az ügyeiket, addig "minden korrupciós megnyilvánulásuk hiteltelen". Tuzson Bence válaszol Kósa felszólalására – így mentek az ügyek 2010 előtt. Igazságot és nemcsak jogot kell szolgáltatni ezekben az ügyekben. (A szocialisták bekiabálnak Tuzson beszéde alatt, Kövér László próbálja nyugtatni őket.) "Reméljük, soha többé nem történnek ilyen ügyek Magyarországon" – fejezi ki reményét Tuzson.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!