szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az olimpiai pályázatért felelős cég végelszámolását májusban kellett volna elindítani, nem sikerült.

Bár február végén döntettek arról, hogy Budapest végül visszalép a 2024-es olimpiai pályázattól, a pályázatért felelős céget még mostanra sem sikerült végelszámolni – írja az Mfor.hu.

Az oldal azt írja, a Budapest 2024 Zrt. is közzétette éves beszámolóját, amelynek kiegészítő mellékletéből kiderült, hogy bár tettek előkészületeket a cég megszüntetésére, ez máig nem történt meg.

A február 23-i rendkívüli igazgatósági ülésen a menedzsment megkezdte a működés lezárásával kapcsolatos felmérési és tervezési feladatokat, majd a március 3-i ülésre egy átfogó, a március 27-ire pedig már egy részletes, pénzügyi adatokat és ütemtervet is magába foglaló előterjesztést készített a társaság tevékenységének befejezésére vonatkozóan.

A Budapest 2024 vezérigazgatója a pályázattól való visszalépés után egy hónappal, március 23-án kapta meg a hivatalos felkérést a fővárosi önkormányzattól, hogy terjessze elő a társaság jogutód nélküli megszűnésre vonatkozó javaslatát. Úgy volt, hogy ezt a felügyelőbizottság április 24-én tárgyalja majd, a fővárosi közgyűlés elé pedig májusban kerül az anyag.

A fővárosi közgyűlés májusi ülésein azonban nem volt szó végül a Budapest 2024 Zrt. végelszámolásáról, és azóta sem került fel ilyen előterjesztés, vagyis a társaság kiegészítő mellékletében szereplőkkel ellentétben nem sikerült májusban a főváros elé vinni az ügyet. Pedig a dokumentum szerint csak ez után, a részvényesi döntések alapján indulhat meg az eljárás, annak cégbírósági bejelentése, a záró beszámoló elkészítése. A törvény a döntést követően 30 napos határidőt biztosít minderre.

Az Mfor.hu szerint így elképzelhető, hogy csak júliusban kerülhet sor a végelszámolási eljárás elindítására, az olimpiai pályázattól való visszalépést követően 5 hónappal.

A Budapest 2024 Zrt. egyébként tavaly év végére 1,3 milliárd forintos adósságot halmozott fel, ám ez szállítói kötelezettségeket, valamint az adóhatóságnak fizetendő adókat és járulékokat takarja. Emellett 54,3 millió forintos bevételre tett szert, ami továbbszámlázott közvetített szolgáltatásból és reklámtevékenységből származik, ezt 11,8 milliárdos – nem részletezett – egyéb bevétel növelte. Így hiába költöttek 10,8 milliárd forintot anyagjellegű ráfordításként és közel 1 milliárdot személyi jellegűként, üzemi szinten 31,6 milliós nyereséget tudtak kimutatni. Ezt azonban a pénzügyi műveleteken elért veszteség harmadára apasztotta és 419 ezer forint adó megfizetése után 9,5 millió maradt a társaság kasszájában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!