szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azért ismerik el, amiért a kormány támadja őket.

A világ egyik legjelentősebb magánalapítású emberi jogi díját idén a Magyar Helsinki Bizottság nyerte el Jane McAdam ausztrál jogász kutatóval megosztva – közölte a szervezet. Az elismeréssel 50 ezer euró – nagyjából 15 millió forint – pénzdíj is jár, amit csütörtök este vesz át a szervezet társelnöke, Pardavi Márta Lisszabonban. Hiába díj ez, külföldi támogatásnak minősül, így máris regisztrálniuk kellene a bíróságon, erre azonban nem hajlandók.

A Gulbenkian-díj zsűrije "egyedinek és példamutatónak" tartja az 1989-ben alapított Magyar Helsinki Bizottság munkáját, szerintük

"a menedékkérőknek és hontalanoknak ingyenes jogi segítséget nyújtó szervezet a hatalom túlkapásaival szembeni civil ellenállásra mutat példát."

A kormány ugyanezen okból Soros-ügynöközik, és azzal vádolja a szervezetet, a menekülők útját szervezi, a magyar állam elleni perekkel meg csak pénzt akarnak keresni. Legutóbb két bangladesi férfi ügyében mondta ki a bíróság, Magyarország megsérti a menedékkérők jogát. A díjat odaítélők szerint

"az egyesület a menekültek hangjának számít még a mostani kritikus időszakban is, amikor az állami menekültpolitika embertelen és jogtipró módon működik Magyarországon,"

de kiemelték azt is, hogy a hatósági, rendőri erőszak áldozatait is hatékonyan képviselik.

A szervezet társelnöke, Pardavi Márta a közleménybez azt írta, a kimagasló elismerés megerősíti hitüket, hogy a növekvő idegenellenesség a a civil szervezeteket sújtó, szerinte méltatlan támadások ellenére is jó úton járnak.

A Gulbenkian-díjat évente adják át példamutató külföldi és portugál szervezeteknek és személyeknek, az alapító, Calouste Gulbenkian (1869–1955) örmény–portugál üzletember a világ egyik legbőkezűbb mecénásának számított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!