szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Jobbik is megszavazta a határozatot, amely a "Soros-terv végrehajtása ellen" szól.

Elfogadta az országgyűlés azt a határozatot, amely "a Soros-terv végrehajtása ellen" szól. A dokumentumot 142 kormánypárti és jobbikos igen és 3 – független képviselőtől érkezett – nem szavazattal fogadták el a képviselők. A határozatot vasárnap nyújtották be fideszes és KDNP-s képviselők, és kivételes eljárásban fogadták el.

A határozatban az áll, hogy a parlament felháborítónak tartja, ezért elutasítja a bevándorlók befogadására és szétosztására irányuló európai parlamenti határozatát, azt, hogy állandó betelepítést és kötelező szétosztást indítsanak el az európai nemzetek kárára. A határozat szerint a bevándorlók kötelező kvóta alapján történő szétosztása visszafordíthatatlanul megváltoztatná Európa jövőjét és kultúráját. (A dublini rendelet reformjáról az Európai bizottság tavaly készített javaslatot az Európai Parlamentnek és a tagállamokat képviselő Tanácsnak, ez EP illetékes szakbizottsága ezt véleményezte, majd november 16-án felhatalmazást kapott a plénumtól, hogy egyeztessen a tagállamok belügyminisztereiből álló Tanáccsal. A téma az e heti uniós csúcson is szóba kerül, ezért is lehetett fontos a kormánynak, hogy az Országgyűlés most elfogadja a "Soros-terv" elleni határozatát.)

A most elfogadott magyar parlamenti határozat szövege szerint a parlament azt is elutasítja, hogy jogköröket adjanak át "a bevándorlást támogató Soros-szervezeteknek" annak érdekében, hogy részt vegyenek a bevándorlók behozatalában és szétosztásában. Emellett elvárják az Európai Uniótól, hogy tartsa tiszteletben Magyarország szuverenitását, a "magyarok népszavazáson kinyilvánított akaratát", (amely ugyebár egy érvénytelen népszavazás volt). 

A szöveg egyben felszólítja a kormányt, hogy ne engedjen az Európai Parlament és az uniós bürokrácia nyomásának, védje meg az ország jogait, utasítsa el a "Soros-tervet", és folyamatosan tájékoztassa Magyarország polgárait a "Soros-terv" végrehajtásának állásáról és a kormány intézkedéseiről.

A határozat vitájában a fideszes Répássy Róbert arról beszélt, hogy az EP egy politikai nyilatkozatot hozott, ezért a magyar parlamentnek erre válaszolnia kell. A Jobbiknak a letelepedési kötvényekről szóló módosító javaslatát azzal söpörte le az asztalról, hogy a kötvényekkel az EP határozata sem foglalkozik. 

Staudt Gábor, a Jobbik vezérszónoka közölte, pártja sem bevándorláspárti, ezért támogatni fogják a javaslatot, amely szerinte 95 százalékban igaz állításokat tartalmaz, ugyanakkor Juncker-tervre szerette volna módosítani a Soros-terv kifejezést. Hiába támogatta azonban a Jobbik a javaslatot, a fideszes Balla György szerint a párt ezzel sem mossa le magáról azt a szégyent, hogy a kvótanépszavazás után nem szavazták meg az alkotmánymódosítást.

Szabó Szabolcs, az Együtt politikusa szerint a határozati javaslat jogi értelemben nonszensz, mert nem érvényes a benne lévő hivatkozás, az EP döntése ugyanis nem erről szól. Valójában arról van szó, hogy a Fidesz kampányol, és megpróbálja a menekülthelyzetet "kimaxolni".
        
Az MSZP nem vett részt a szavazásban, Molnár Zsolt, a párt vezérszónoka viszont hangsúlyozta, hogy "Soros-terv" nincsen, és ezt mindenki tudja, itt valójában arról van szó, hogy a Fidesz el akarja terelni figyelmet az egészségügy gyalázatos állapotáról és a szétvert oktatásról. Közölte, az MSZP eddig sem támogatta és most sem támogatja a kötelező betelepítést, de nem vesznek részt sem szavazásban, sem ebben a "bolhacirkuszban".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!