szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Röviden összefoglalva: csak az Elios pályázott a munkára és a szerződéskötés idején Orbán Viktor miniszterelnök veje Tiborcz István volt a cég egyik tulajdonosa. A nyomozás ismeretlen tettes ellen folyik.

Az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) által készített jelentésből az derül ki, hogy a többi érintett településhez hasonlóan Vác esetében is felülről irányították a közvilágítás-korszerűsítési pályázatot, trükköztek a lámpák élettartamával, és ugyanaz az ember írta három cég árajánlatát – írja az atlatszo.hu.

Az ügy előzménye, hogy az Átlátszó kikérte az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) jelentését, ami összefoglalta, hogy hol milyen szabálytalanságokra bukkantak a brüsszeli ellenőrök. A 28 érintett településől csupán nyolc küldte meg a rájuk vonatkozó OLAF-dokumentumokat. Kilenc település – köztük Vác – semmit nem válaszolt. Ezt követően Ferjancsics László, a Vácért Lokálpatrióta Egyesület képviselője február végén közadatigénylésben kérte ki az önkormányzattól az OLAF-levelét, és amikor nem kapta meg, pert indított érte. A bíróság június végén kötelezte a váci önkormányzatot, hogy küldje meg a dokumentumot a képviselőnek, és fizessen részére 95 ezer forint perköltséget.

A jelentésből Vác esetében részleteiben a következők derültek ki, amelyet az Atlatszo.hu tételesen részletez:

2012. december 12-én tette közzé az uniós támogatások elosztását végző kormányzati szerv a KEOP-2012-5.5.5/A számú pályázatot energiacsökkentési beruházások finanszírozására. A kedvezményezettek leghamarabb 2013. február 11-én, hétfőn nyújthatták be pályázataikat, és beérkezési sorrendben kaptak támogatást. Három nappal korábban, 2013. február 8-án, pénteken az uniós támogatások elosztását végző kormányzati szerv módosította az egyik pályázati feltételt úgy, hogy a pályázók LED-lámpák esetében 50 ezer helyett 100 ezer óra élettartammal számolhattak.

Túry Gergely

A pályázóknak meg kellett határozniuk a projekt minden elemének becsült összegét. Vác a pályázatában az SMHV Kft. (korábbi nevén Simó Kft.), a KVIKSZ Kft., és a Polar-Studió Kft. ajánlatait használta ehhez, de a három cég ajánlatát ugyanaz az ember készítette. “A két gyengébb ajánlat pontosan 5 százalékkal és 7 százalékkal volt magasabb a legjobb ajánlatnál nem csak az ajánlat teljes összege, hanem az egyes tételek, a kiadási sorok, és a lámpatípusok esetében is.”

A költség-haszon-elemzésben 100 ezer óra élettartammal számoltak a lámpák esetében, de nem nyújtottak be olyan dokumentumot, ami igazolta volna, hogy tényleg bírni fogják addig a lámpák. Ráadásul a pályázathoz és az Elios ajánlatához később becsatolt előzetes műszaki leírás szerint, amit a Tungsram-Schréder Zrt. készített, a lámpák garantált élettartama csak 60-80 ezer óra volt. A külső műszaki ellenőrök szóltak, hogy a pályázati dokumentáció alapján a 100 ezer óra élettartam megalapozatlan, ezért javasolták, hogy minden kedvezményezett kössön 25 évre rögzített áras karbantartási szerződést.Vác nem kötött ilyen karbantartási szerződést, de a 100 ezer óra lámpa-élettartam miatt jogosult lett az EU-támogatásra.

A költséghaszon-elemzés helyességét az INS Kft. igazolta, és ez a cég végezte a projekt záró auditját is. A záró audit elvégzésére vonatkozó ajánlatot a kalocsai önkormányzatnak az INS Kft. nevében Mancz Ivette, az Elios Zrt. közvilágításért felelős igazgatója, és Puskás András, a Sistrade Kft. ügyvezetője készítette. Mancz Ivette volt a váci EU-s pályázat két mellékletének társszerzője.A pályázat előkészítését a Tender-Network Zrt. végezte, ami az Elios első közvilágításos munkájánál, Hódmezővásárhely közvilágításának korszerűsítésénél az önkormányzatnak és az Eliosnak is tanácsadója volt.

Vác 2013. február 12-én nyújtotta be a pályázatát. Októberben született meg a döntés, miszerint a város a közvilágítás korszerűsítésére 421,9 millió forint európai uniós támogatást kap. Ez a projekt összköltségének 85 százaléka volt, és emellé 15 százalék, vagyis 87,6 millió forint önerőt vállaltak. Az önkormányzat 2014. október 31-én nyílt közbeszerzést írt ki a kivitelezésre, és csak az Elios Zrt. adott be ajánlatot. A tendert így az Elios nyerte 421,1 millió forintos ajánlattal, és 2015. február 25-én kötött vele szerződést a város. A szerződéskötés idején az Eliosban tulajdonos volt Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István.

Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda költségvetési csalás gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!