szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Notre Dame Egyetem 2019-től önálló szakokat indíthat a fővárosban, az Országgyűlés kedden szavaz az erről szóló törvényjavaslatról.

Még a nyár közepén jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter, hogy egy újabb amerikai egyetem indíthat képzési programot Budapesten. Nem sokkal később kiderült, hogy egy igen tekintélyes intézményről, a Notre Dame Egyetemről van szó, amely a világranglista 150. helyén áll. Az intézmény már két évtizede működik együtt a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel, a legújabb tervek szerint pedig 2019-től önálló szakokat is indítana a fővárosban.

Az országgyűlés keddi napirendi pontjai között már meg is jelent egy zárószavazás a T/2161. törvényjavaslatról, ami nem másról szól, mint „a Magyarország Kormánya és Indiana Állam között a felsőoktatás területén történő együttműködésről szóló Megállapodás kihirdetéséről” – írja a Mérce. A törvényjavaslat előadója Kásler Miklós, a dokumentum gyakorlatilag kimondja, hogy az emberi erőforrások minisztere támogatja a Notre Dame Egyetem magyarországi oktatási tevékenységét.

A Mérce szerint az intézmény egy katolikus, nonprofit magánegyetem, amelyet 1842-ben alapítottak, és az Egyesült Államok Indiana Államában van a székhelye, elsősorban teológiai, művészeti, jogi és műszaki képzéseket visz – vagyis meglehetősen messze van a profilja a CEU-n oktatott tárgyaktól, amelyeket a kormány tűzzel-vassal igyekszik kiirtani.

A múlt héten a CEU rektora bejelentette, hogy ha a kormányzat nem írja végre alá az egyetem működéséhez szükséges megállapodást, akkor a kampusz Bécsbe költözik. Pénteken tüntetést is szerveztek az egyetem mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Kéjes lassúsággal végzi ki a kormány a CEU-t

Több mint egy évig ugráltatta a kormány a CEU-t, de a végén elérte, hogy az egyetem bejelentse, ha egy hónapon belül nincs megállapodás, Bécsbe költöznek. A törvényileg előírt amerikai kampuszban január óta folyik az oktatás, a New Yorkkal kötendő államközi megállapodás-tervezet tavaly szeptember óta kész. A kormány most a "siker" kapujában áll.