szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legalapvetőbb jogelveknek, a világosságnak és kiszámíthatóságnak sem felel meg a Stop Soros, ezért meg kellett volna semmisítenie azt az Alkotmánybíróságnak, mondja a Magyar Helsinki Bizottság. Ennek hiányában marad a bizonytalanság légköre.

A tavalyi választások után került be a Büntető Törvénykönyvbe a "jogellenes bevándorlás elősegítése, támogatása" nevű bűncselekmény, amely szabadságvesztéssel bünteti, ha valaki "szervező tevékenységet folytat annak érdekében", hogy arra nem jogosult külföldiek menedékjogot kapjanak, és például e célból "információs anyagot készít, terjeszt vagy ilyenre megbízást ad", illetve "hálózatot épít vagy működtet".

"Olyan ez, mintha a KRESZ csak annyit tartalmazna, hogy tilos a gyorshajtás, de hogy mi minősül annak, azt az autósokkal nem közölnék előre, mondván, majd a rendőr eldönti." Ezt gondolja többek közt a Stop Soros törvényről a Magyar Helsinki Bizottság, amely csalódott a jogszabályról hozott alkotmánybírósági határozat miatt. Az ugyanis szerinte nem felel meg az elemi jogelveknek: nem világos és kiszámítható, azaz nem lehet előre tudni, hogy mivel sérti meg az egyén.

A törvény csak példákat hoz, az Alkotmánybíróság (Ab) pedig azt mondja, a bíróság juthat olyan következtetésre, hogy egy esetleges akció szervezésnek, hálózatépítésnek minősült – de akár más milyenre is, teszi hozzá a Helsinki. A törvény elítéli, aki "szervező tevékenységet végez", de több hazai és nemzetközi jogszabály is előírja, hogy "az államnak lehetővé kell tenni a jogi tanácsadást a menedékkérők számára, ennek a tevékenységnek a jogi megítélése pedig nem függhet attól, hogy később kap-e vagy nem kap védelmet a kérelmező".

Ezért – véli a civil szervezet – a jó és a Velencei Bizottság által is ajánlott megoldás a törvény megsemmisítése lett volna.

"A Stop Soros nem is tekinthető törvénynek, mert annyira homályos, valamint alkalmatlan arra, hogy az érintettjei előre lássák, mit tehetnek jogszerűen és mit nem" – írja a Helsinki. A törvény miatt egyébként kötlezettségszegési eljárást is indított az Európai Bizottság.

A megsemmisítés azonban elmaradt, így a menekülteket segítő szervezetk bizonytalanságban maradnak. Az Ab kijelentése, hogy az elesettek, szegények segítése kötelezendően figyelembe veendő tényező egy esetleges eljárásban, "nem nyújt kellő védelmet a polgárnak egy rosszindulatú, a humanitárius segítést megbélyegző állam önkényes jogalkalmazásával szemben".

A Helsinki Bizottság egyúttal bejelentette azt is, továbbra is jogi segítséget fog nyújtani a menedékkérőknek, és ha valakit retorzió ér a Stop Soros miatt, kiáll mellette minden hazai és nemzetközi fórumon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Nem alkotmányellenes a Stop Soros

Közreadta határozatát a jogellenes bevándorlás elősegítését szankcionáló új büntetőjogi tényállásról – vagyis a Stop Soros-törvényben foglaltakról – szóló határozatát az Alkotmánybíróság (Ab).