szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem találtak sem újabb túlélőket, sem további holttesteket a szerda esti dunai hajóbaleset után.

  • Szerda este negyed tízkor összeütközött két hajó a Dunán a Parlament és a Margit híd között Budapesten.
  • A kisebb, Hableány nevű turistahajón, amely az ütközés következtében elsüllyedt, 35 ember tartózkodott. 33 dél-koreai állampolgár és a kétfős magyar személyzet.
  • A Hableányon utazók közül mindenki a vízbe került. A balesetet 7 ember élte túl, 7 ember meghalt. 21 embert továbbra is keresnek.
  • A kutató-mentő munkálatokat most már a Duna Budapesttől délre eső szakaszára összpontosítják.
  • A tragédia után Magyarországra érkezik a dél-koreai külügyminiszter.

Cikkünk frissül.

A jelenlegi adatok szerint hét halálos áldozatot követelt és hét biztos túlélője van annak a hajóbalesetnek, amely szerda késő este történt a Dunán, a Margit híd közelében. A kisebb, hatvanfős befogadóképességű Hableányon 33 dél-koreai állampolgár – 31 turista és két idegenvezető –, valamint a kétfős magyar személyzet tartózkodott, amikor összeütközött egy jóval nagyobb hajóval, a feltételezések szerint a Viking Sigynnel.

A kabinos kirándulóhajót csütörtök hajnalban megszállták a rendőrök, akik még napkeltekor is a helyszínen voltak.

Két hajó ütközött a Parlamentnél, heten meghaltak, több embert még keresnek

Hét halálos áldozata biztosan van annak a hajóbalesetnek, amely szerda este történt Budapesten, a Parlament előtt.

A sérülteket három fővárosi kórházba vitték az Országos Mentőszolgálat szóvivője szerint, aki az M1-nek csütörtök reggel úgy nyilatkozott: stabil állapotban vannak, annak köszönhetően, hogy hamar partra kerültek. Átfagytak ugyan a hideg vízben, de nagyobb traumás sérülést nem találtak rajtuk.

A Duna vize most hideg, 10-15 fokos, s az áradás miatt nagyon erős a sodrása – mondta a szóvivő, hozzátéve, aki ilyenkor vízbe kerül, az pillanatok alatt kihűlhet.

Győrfi Pál elmondása szerint további túlélőket vagy holttesteket egyelőre nem találtak, így továbbra is 21 ember után kutatnak.

A mentésbe a rendőrök és a tűzoltók mellett a katonák is bekapcsolódtak, a Duna teljes magyarországi szakaszán. Az erős sodrás miatt már a főváros alatti folyószakaszra koncentrálnak a mentésben részt vevők.

A mentési munkálatok miatt a rendőrség csütörtök reggel 6 óra 20 perctől hajózási zárlatot rendelt el a Dunán az Árpád híd és a Margit híd pesti oldalán.

A Hableány turistahajó roncsát a Margit híd pilléréhez közel, a Duna mélyén találták meg. A helyét a vízügyi szakemberek bójákkal jelölték ki, és az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint több fázisban emelik majd ki a folyóból.

A dél-koreai turisták egy hat országot érintő kelet-európai körutazáson vettek részt, amelynek része volt a Baltikum is – közölte az utat szervező, szöuli székhelyű, Very Good Tour nevű utazási iroda a baleset után néhány órával megtartott sajtótájékoztatóján.

A turisták legtöbbje 40 és 50 év közötti volt, egy hatéves gyerek és egy hetvenes éveiben járó férfi is volt közöttük – mondta egy meg nem nevezett minisztériumi tisztségviselő. A Yonhap hírügynökség idézte az utazási irodának azt a közlését, miszerint nem lehet tudni, hogy a hajó minden utasán volt-e mentőmellény.

A tragédia után a külügyminiszterrel az élén, kormányszintű operatív csoport megalakítását rendelte el csütörtökön a dél-koreai elnök. Mun Dzse In egyben utasította kormányát, hogy a magyar hatóságokkal együttműködve tegyen meg minden lehetséges intézkedést azoknak a dél-koreai turistáknak a megsegítésére, akik hajóbalesetet szenvedtek Budapesten. Később az is kiderült, hogy még csütörtökön Budapestre utazik egy 18 tagú küldöttség az ázsiai országból, amelynek tagjai között ott lesz Kang Kjung Vha külügyminiszter is.

A balesetről szóló összes hírünket megtalálja itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!