A Polgári Magyarországért Alapítvány (PMA) közlése szerint azért mondták le Mikulás Dzurinda Budapestre szervezett munkacsoportülését, mert az valójában az egykori szlovák kormányfő előadása lett volna, és nem Európa jövőjével foglalkozó fórum.
A Fidesz pártalapítványa szombati, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írták: tudomásul vették Mikulás Dzurinda, az Európai Néppárt politikai agytrösztjének, a Wilfried Martens Európai Tanulmányok Központja elnökének, volt szlovák miniszterelnöknek Orbán Viktor miniszterelnökhöz írt nyílt levelét, mely a múlt hétvégén jelent meg az alapítvány szerint "baloldali-liberális kötődésű" Népszavában.
Nyílt levelében Mikulás Dzurinda közölte, hogy megpróbálta bevonni a PMA-t egy Európa jövőjével foglalkozó munkacsoportba, de - a levél szerint - az eseményt a PMA egy nappal a tervezett időpont előtt lemondta.
"A valóság az, hogy az esemény nem egy Európa jövőjével foglalkozó munkacsoportülés lett volna, hanem Mikulás Dzurinda európai körútjának egyik állomása, ahol az Európára vonatkozó politikai nézeteit Budapesten, a Soros György által finanszírozott CEU-n kívánta ismertetni. Amennyiben ez egy valódi munkacsoportülés lett volna, ahol érdemi párbeszéd folyik Európa jövőjéről és nem csak egy kétórás frontális előadás, amely egy 2017-es, Új európaiságért című tanulmányon alapul, érdemes lett volna megtartani a találkozót" - tudatták.
Hozzátették, fontosnak tartanak és támogatnak minden olyan rendezvényt, amelyen Európa jövőjéről gondolkodhatnak és folytathatnak párbeszédet, de meg vannak győződve arról, hogy egy sikeres munkacsoporthoz többre van szükség egy kétórás előadásnál. "Lehet, hogy Brüsszelben ez működik, de mi Budapesten felelősebben gondolkodunk Európáról" - áll a közleményben.
Amúgy a PMA által hivatkozott levélben Dzurinda meghívta a magyar miniszterelnököt alapítványa áprilisi, Athénban tartandó konferenciájára, és a meghívást Orbán Viktor el is fogadta. Kérdéses, hogy a megbeszélés milyen hangulatú lesz, mert a két politikus között korábban már feszültté vált a viszony. Dzurinda konkrétan a Fideszt vádolta, hogy megfúrták részvételét a néppárti bölcsek között, noha ő lett volna a negyedik, akinek vizsgálhatta volna, hogy mennyiben felel meg a magyar kormány működése az EPP alapelveinek. Dzurinda akkor azt is elmondta, hogy a jelenlegi magyarországi helyzet a Meciar-i időkre emlékezteti.