T. R.
T. R.
Tetszett a cikk?

Boldog már korábban úgy nyilatkozott, a lelkiismerete tiszta. A Ház felfüggesztette a jobbikos Kálló Gergely mentelmi jogát is.

A hétfői plenáris ülésen

  • 186 igen szavazattal,
  • 0 nem és
  • 0 tartózkodással mellett

függesztették fel Boldog István fideszes képviselő mentelmi jogát.

Polt Péter csütörtökön kérte a Fidesz parlamenti képviselőjének, Boldog István mentelmi jogának felfüggesztését. Hivatali vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség, az eddigi adatok szerint a Jász-Nagykun-Szolnok megye Terület- és Településfejlesztési Operatív Program egyes pályázatainál bűncselekményt követhettek el különböző személyek – írta akkor közleményében az ügyészség.

A nyomozás során Boldog érintettsége is felmerült. Az eljárás adatai szerint az országgyűlési képviselő a cselekményekben oly módon vett részt, hogy a hivatali helyzetével, befolyásával visszaélt, jogellenesen befolyásolta a pályázatok elbírálásának eredményeit, amiért vállalkozóktól jogtalan előnyt kapott.

A felmerült bizonyítékok alapján a legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél indítványozta Boldog István országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, ellene csak ekkor lehet a büntetőeljárást lefolytatni.

Tiszta a lelkiismerete

Boldog – az ügyészségi közlemény után, de még a szavazás előtt – azt mondta:

tiszta a lelkiismerete.

A képviselő hozzátette, úgy határozott, maga kéri a mentelmi jogának felfüggesztését, hogy az igazságszolgáltatás előtt tisztázhassa magát. A Boldog jobbkezeként emlegetett egykori munkatársat, Fehér Petrát tavaly decemberben tartóztatták le, aztán őrizetbe került a nyomozás során. A nőt azzal gyanúsítják, hogy "uniós pályázatok elbírálására hatással bíró hivatalos személyként jogtalan haszonra tett szert, a Településfejlesztési Operatív Programmal kapcsolatos pályázatoknál jogellenesen befolyásolhatta a közbeszerzéseket." Fehért azóta kiengedték, a bíróság négy hónapra elrendelte a bűnügyi felügyeletét.

A Boldog-ügyet Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő robbantotta tavaly október elején, azt állítva: többektől úgy hallotta, hogy a fideszes politikus lényegében megzsarolta választókerülete polgármestereit, hogy csak akkor kaphatnak uniós támogatást, ha hajlandók az általa preferált cégeknek juttatni a munkákat. Hadházy már akkor úgy tudta, a büntetőügyben Boldog is érintett lehet, az ügyészség viszont csak a nyomozás tényét erősítette meg, azt viszont nem árulta el, hogy önkormányzati vagy parlamenti képviselő érintettsége felmerült-e. Boldog aznap annyit közölt, hogy hivatalos megkeresést nem kapott, de szükség esetén áll a hatóságok rendelkezésére.

Kállónak sincs mentelmi joga már

Szintén felfüggesztették a jobbikos a jobbikos Kálló Gergely mentelmi jogát is, az ő esetében egy rongálás miatt folyamatban lévő nyomozás miatt döntöttek így. A Jobbik képviselőjének mentelmi jogát 170 igen szavazattal (13 nem ellenében, 0 tartózkodás mellett) függesztették fel. Kálló az eljárás adatai szerint a 2019-es EP-választás előtt két nappal három társával együtt festékszóróval megrongált Budapesten huszonhat választási plakátot, amivel összesen több mint 280 ezer forintos kárt okozott.

Október 21-én a politikust kisebb kárt okozó rongálás vétsége miatt gyanúsítottként hallgatták ki. Kálló pár napja a közösségi oldalán azt írta, nem követett el bűncselekményt, csak élt a szabad véleménynyilvánítás jogával.

Emlékezzünk csak vissza: 2018-ban fideszes aktivisták rongálták meg sok száz plakátunkat. Eljárás sem indult ellenük, hisz a bíróság kimondta, hogy ez csupán "politikai véleménynyilvánítás". Én is ezzel a jogommal éltem – írta.

Örömmel néz az eljárás elé – tette hozzá. "A mentelmi jogomat sem kérem. Egyet viszont igen! Törvény előtti egyenlőséget."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!