- Keddre újabb 13 beteg halt bele a koronavírus-járványba Magyarországon, az itthoni halálos áldozatok száma ezzel 122-re emelkedett.
- A fertőzést újabb 54 magyarnál mutatták ki, az igazolt esetek száma így 1512.
Az Operatív Törzs keddi tájékoztatóján ott volt Nagy István agrárminiszter is. A tárcavezető azzal kezdte, hogy köszönetet mondott a magyar gazdatársadalomnak, amiért továbbra is dolgoznak:
vetnek és etetik a jószágot.
Majd arról beszélt hosszan, hogy Magyarországon nincs gond az élelmiszerellátással. Szóba került Nagy két korábbi intézkedése is:
- az agrárminiszter a bezárt piacok kinyitását kérte, illetve
- idénymunkásokat faragna a munkanélküli egyetemistákból és vendéglátósokból.
Nagy további, a gazdákat segítő intézkedéseket jelentett be, például azt, hogy a duplájára emelték a felvehető hitelösszeget, a gazdák így 200 milliós hitelhez juthatnak.
Nagy bejelentette, hogy a kormány megsegíti a bor- és szőlőtermelőket, a pálinkafőzőket és a kisüzemi sörfőzdéket is.
2020 június végéig az ezekben az ágazatokban dolgozó munkáltatók is mentesülnek a közterhek megfizetése alól, a munkavállalóik után csak az egészségügyi járulékot kell megfizetni. Ezt kiterjesztik a dísznövényekkel foglalkozókra is – jelentette.
Rövid technikai átállás után Lakatos Tibor ezredes jelentkezett, a húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök 4692 intézkedést foganasítottak.
A hétvégére a polgármesterek külön szabályokat vezethettek be, hogy megállítsák a járvány terjedését, ezekről Lakatos azt mondta, beváltották a hozzá fűzött reményeket. Kiemelte, hogy a Balaton déli partján, Somogy megyében volt egy tízfős társaság, akik csoportosultak, egyik településről a másikra mentek, ellenük feljelentést tettek.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az elhunytakról és a fertőzöttekről szólt először. Változatlanul igaz az a tétel, hogy a vírus elsősorban az időseket és a krónikus betegséggel rendelkezőket veszélyezteti – mondta, majd hozzátette: a betegség minden korosztályban jelen van már, a legfiatalabbaktól kezdve.
Kilenc főt le tudtak venni a gépi lélegeztetésről, ők az intenzív osztályt is elhagyhatták – jelentette Müller.
Szerinte ez jelentős eredmény, ugyanis korábban arról beszéltek, hogy aki lélegeztetőgépre kerül, annak romlanak az életesélyei. A törzs figyelmét az elmúlt napokban a szociális intézmények (idősotthonok) kötik le, mondta Müller, majd úgy fogalmazott, hogy:
a járvány felszálló ágban van, a fertőzöttek száma egyre több.
Szóba került, hogy az egyéni védőfelszerelések biztosítása a munkáltató felelőssége, de kedden is kapnak plusz felszerelést például a háziorvosok is.
Ha valaki gyanús, akkor a háziorvos vagy az intézmény orvosa minősíti, hogy tényleg gyanús-e, mondta el újra a tisztifőorvos, de értesítik a járványügyet is, akik kontaktkutatást végeznek.
Felmerült az is, hogy mi a teendő akkor, ha valaki kórházból kerül vissza idősotthonba. Vagy két negatív teszt, vagy két hét karantén, akkor nem tudja átadni a vírust egy esetleges fertőzött az idősotthonban. De Müller felhívta a figyelmet, nincs az a teszt, ami kiváltaná a karantént. “Járványügyi szempontból a két hét kivárása után lehet azt mondani, hogy ezt követően nem léphet fel a betegség tünete.”
A Pesti úti idősotthonnal kapcsolatban azt mondta:
- 204 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván, illetve
- 10-en elhunytak már.
- A honvédség pedig fertőtlenít.
- De zajlik még a vizsgálat arról, történt-e korábban valami mulasztás.
Kérdések
Leköpik, leköhögik Magyarországon a rendőröket? Nem.
Országszerte ellenőrzik az idősotthonokat? Igen. Kedden országos ellenőrzést rendelt el Müller, 1036 otthont érint ez.
Kiknek jut a hétfőn érkezett védőfelszerelésből? Prioritás az egészségügyi ellátórendszer intézményei, majd a rendvédelmi szervek, végül az egyéb szervek. De hiányról egyik kórház sem számolt be.
Mikor szűrnek újra a daganatos betegségekre? A járvány után.
Könnyebb ma az új fertőzöttek gyógyítása? Nem. Csak a tudás a több.
Mi volt az eddigi legsúlyosabb vétség a kijárási korlátozással kapcsolatban? Két budapesti szórakozóhelyen is észleltek szabálytalanságot. Az egyik helyen buli volt (bulizót és buliztatót is feljelentettek), a másik helyen pult alól árulták a sonkát, tojást, sört. Őt is feljelentették.
A várandóság immunállapota önmagában óvatosságra int minket. “Azt kérem a kismamákat, sokkal jobban vigyázzanak magukra, mint valaha” – mondta Müller. Ez az állapot nem jelent magasabb kockázatot, de kezeljük így. Nem értesültek fertőzött kismamáról hazánkban, de felkészültek arra, ha lenne.
Miért kell felszabadítani a kórházi ágyak 60 százalékát? "Nézzünk körbe a világban, mi történik. Mindenki jusson ellátáshoz, ha szüksége van rá" – ezzel indokolt Müller, szerinte ez csak a felkészülés része. A járványgörbét sikerül a mostani pályán tartani, de a hatóságok a legrosszabb forgatókönyvre készülnek.
Itthon felmerül a korlátozások enyhítése? Hetente vizsgálják felül a mostani, határozatlan ideig tartó kijárási korlátozást – ez volt Lakatos válasza.
Lehetséges, hogy a magyar kisgyerekek nem kapják meg időben a kanyaró elleni védőoltást? Nem.
Miért nem szűrték célzottan az ország idősotthonainak lakóit és dolgozóit? Tervezik ezt a jövőben annak érdekében, hogy az idősotthonok ne alakulhassanak gócpontokká? Az, hogy ki kit szűr, azt az intézmény orvosa (vagy a háziorvos) dönti el – mondta Müller. Ezt követően a népegészségügy munkatársai döntik el, kit szűrnek még le a környezetéből. A laboratóriumi vizsgálat Müller szerint fontos, de nem elégséges, az izolálás a lényeg.
Utólagos vizsgálatot terveznek arra nézve, ki esett át a fertőzésen? Magyarországon volt már ilyen vizsgálat, a B típusú májgyulladás esetén. A vizsgálat lefolytatása tehát ismert, tervezik a koronavírussal kapcsolatban is – a járvány után tudják majd megállapítani az átvészeltséget.
Mi a kívánatosabb? Hogy minél hamarabb túlessünk a tetőzésen, vagy hogy minél tovább tartson a járvány jelenlegi, egyenletes, talán még kezelhető szintje? Ez lapunk kérdése. A magyar út a laposítás, "szándékosan mérsékeljük a fertőzések számát, de ezzel együtt a járvány időtartama szükségszerűen meghosszabbodik." Müller szerint ez a jó út.
A Pesti úti Idősek Otthonában van újabb fertőzött? Az operatív törzs szerint milyen mulasztások vezettek oda, hogy ez a helyzet kialakult? A fenntartó felelősségét már hangsúlyozta, emellett mennyiben felelős a kormányhivatal, amely megalapozatlannak nevezte korábban, hogy leteszteljék a kórházból az otthonba visszaküldött embereket? Ez is lapunk kérdése, de azt nem tudta megmondani Müller, hogyan került be oda a fertőzés. Vizsgálják ezt. Újra elmondta, 204 betegről és 10 elhunytról tudnak. A vizsgálatról még azt mondta el, az nem két nap lesz.
A Rózsa úti idősotthonból miért nem vitték el a betegeket, ha a Pesti útiból igen? Az utóbbi helyen a nagyszámú megbetegedés indokolta ezt, alapesetben a cél a helyben izolálás.
A törzs tájékoztatója előtt ezeket a kérdéseket küldtük el szerkesztőségünkből:
- Mi indokolja, hogy most kedd/szerdáig szabaddá kell tenni a kórházi ágyak 60 százalékát? - Hány embert küldenek haza a kórházakból az ágyak szabaddá tétele miatt?
- Mikorra várja a kormány a járvány tetőzését? Orbán Viktor azt mondta, adott pillanatban 7,5-8 ezer lélegeztetésre alkalmas készülékre lehet szükség, jelenleg mennyi áll rendelkezésre? Ha nem az elkövetkező egy hétben számít a kormány a tetőzésra, akkor nem túl korai kiüríteni a kórházakat?
- Mi a kívánatosabb? Hogy minél hamarabb túlessünk a tetőzésen, vagy hogy minél tovább tartson a járvány jelenlegi, egyenletes, talán még kezelhető szintje?
- Elkezdték az idősotthonokban élők tesztelését országosan? Ha igen, a lakók hány százalékát tesztelték már le és mennyi koronavírusos beteget találtak?
- A Pesti úti Idősek Otthonában van újabb fertőzött? Az operatív törzs szerint milyen mulasztások vezettek oda, hogy ez a helyzet kialakult? A fenntartó felelősségét már hangsúlyozta, emellett mennyiben felelős a kormányhivatal, amely megalapozatlannak nevezte korábban, hogy leteszteljék a kórházból az otthonba visszaküldött embereket?
- Megbecsülhető-e, hogy a járvány terjedésének jelenlegi tempója mellett mikorra indulhat újra az élet az országban?
- Pontosan milyen járványügyi mulasztásokat követett el a Fejér Megyei Szent György Kórház és az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatói, hogy menesztésükről döntött az emberi erőforrások minisztere?
- Mi a járványügyi, orvosszakmai oka annak, hogy az előző napokban rendre tíz vagy tíz fölötti elhunytja volt a járványnak?
- Hogyan értékeli a törzs a húsvéti hosszú hétvége alatti kihatásai korlátozások betartását?
- Volt-e rossz/használhatatlan minőségű maszk a külföldről hozottak közül, mi lett a sorsuk?
Keddi járványügyi percről percre tudósításunkat ITT találja.