Direkt36: Kína már letiltotta, de Magyarország addigra már bevásárolt a silányabb koronatesztekből

Két cég is van szállított Magyarországra olyan gyorsteszteket, amelyek alkalmatlanok a Covid-19 fertőzőttek kimutatására - áll a Direkt36 szombati cikkében.

  • hvg.hu hvg.hu
Direkt36: Kína már letiltotta, de Magyarország addigra már bevásárolt a silányabb koronatesztekből

A magyar állam egy kínai Hybribio Biotech nevű céggel kötött együttműködési megállapodást, amelynek értelmében koronavírus-teszteket vásárolt márciusban. Azóta Kína szigorított az exportszabályain, amik alapján ez a cég már nem is szállíthatna teszteket külföldre - írja a 444-en megjelent cikkében a Direkt36 oknyomozó oldal.

Az elmúlt hetekben egyébként több ország is arra panaszkodott, hogy "pocsék minőségű" árukat kaptak kínai cégektől, ezt követően módosítottak a kínai hatóságok áprilisban azokon a szabályokon, amik a koronavírus védekezésre alkalmas védőfelszerelések exportjára vonatkoznak. Április végétől már csak azok a cégek szállíthattak ilyen eszközöket külföldre, amelyek felkerültek a National Medical Product Administration (NMPA) nevű szervezet listájára. Utána ezen a szabályon lazítottak: azok a cégek, amik az említett listán nem szerepelnek, de rendelkeznek a szükséges külföldi tanúsítványokkal, azoknak a nevét egy külön listán hozták nyilvánosságra a kínai hatóságok.

A Hybribio nevű cég azonban, amelytől a magyar állam vásárolt teszteket, nem szerepel egyik listán sem. Két másik, a magyar mentősök által használt gyorsteszt (az Anhui Deep Deep Blue Medical Technology és a Hangzhou Clongene Biotech tesztjei, amelyekről ebben a cikkben írtunk) szintén nincsenek rajta az NMPA listáján. Az Európai Unióba való behozatalt megengedő CE-tanúsítvánnyal viszont rendelkeznek, de a 444 által elemzett április végi tanulmány szerint alkalmatlanok a Covid-19 fertőzőttek kimutatására, a Háziorvosok Online Szervezete állásfoglalást is közzétett, amelyben a megbízhatatlan gyorstesztek használatának beszüntetését kérik.

A Kínából érkező teszteket Müller Cecília országos tisztifőorvos úgy értékelte egy március végi sajtótájékoztatón, hogy azoknak valóban nagyon különböző minőségűek. A 444 megkérdezte most az Operatív Törzstől, hogy pontosan hány olyan teszt érkezett Magyarországra, amelyeknek a gyártói április végétől nem exportálhatnak Kínából, és ezeket végül felhasználták-e. A lap azt is tudni szeretné, hogy a kínai szabályok szigorítása óta mely cégekkel állapodtak meg a tesztek beszerzésére, de eddig nem kaptak választ a kérdéseikre.