Iszapbirkózás lett Trump vámháborújából
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Ha nyitást akarsz, készülj a háborúra – ez az elv vezette az Orbán-kormányt az elmúlt két hónapban, amikor a vírus elleni védekezést az újranyitás feltételei megteremtésének rendelte alá. Vakrepülésbe kezdett az ország, felelősnek pedig bespájzolták a fővárost – írja e heti számában a HVG.
Bűvészmutatványba kezdett az Orbán-kormány: de jure fenntartja a veszélyhelyzetet, miközben de facto normális életre buzdítja a polgárokat. A gazdaság helyzete indokolja a lazításokat, az alacsony fertőzöttségi és halálozási mutatók pedig lehetővé is teszik ezek egy részét. A szolgáltató szektor szinte teljes leállása, a növekvő munkanélküliség, a már eddig is a lét peremén élők még sanyarúbb helyzete miatt nem lehetett azt a karanténpolitikát folytatni, amit eddig. Kérdés azonban, kezelhető-e az újranyitás kockázata.
Bármennyire igyekezett a kormány úrrá lenni az egészségügyi káoszon, nem járt sok sikerrel. A rendszer nem volt felkészülve a tömeges tesztelésre, még a fertőzöttek kontaktszemélyeit sem tudta megfelelően lekövetni és kivizsgálni. Nem sikerült megvédeni az egészségügyben és a szociális területen dolgozókat – minden nyolcadik fertőzött a betegellátásban tevékenykedik. A polgárok pedig, miközben attól nem tartanak, hogy a közértben elkapják a vírust, a kórházaknak a közelébe se mernek menni.
Katasztrofális volt a kormányzati kommunikáció is. A sajtótájékoztatót tartó rendőröket és Müller Cecília tiszti főorvost elzárták a tényleges kérdésektől. Ráadásul az adó- és hitelmoratóriumon túl a kormány nem akarta igazán támogatni a bajba jutott vállalkozásokat és munkavállalókat. Láthatóan azt várta, hogy majd a járvány lefutása után minden automatikusan visszatér a régi kerékvágásba, az újrainduló európai gazdaság farvizén a magyar adatok is elindulnak felfelé. Pedig Brüsszel most engedné a költségvetési hiány megugrását, de a jelek szerint Orbán Viktor számára fontosabb kormánya hosszabb távú pénzügyi függetlenségének megőrzése, mint a polgárok azonnali és hatékony megsegítése.
A kormányfőnek előbb-utóbb fel kellett mutatnia, hogy kézben tartja a dolgokat, nem csak sodródik a válsággal. A karantén idején különféle terelésekkel, például a felhatalmazási törvénnyel leplezte, hogy enyhén szólva sem állnak a feladat magaslatán. Nehezen váltott át a nemzetközi porond befolyásos politikusából a hétköznapi gondok kezelésére koncentráló vezető szerepére. Megjelenéseiben pedig érezhető volt, hogy a negatív hírek kommunikálása a nehezére esik, ő inkább anyák napjára szereti megnyittatni a virágboltokat. A figyelmeztetések feladatát átadta Müllernek és a rendőröknek, a helyi korlátozásokat pedig áttolta a polgármesterekre, legyenek ők népszerűtlenek.
Orbánt a járvány kezdete óta a gazdaság újraindítása foglalkoztatta. Mint mára kiderült, a kormány tudatosan, gyakorlatilag március közepe óta készült arra, hogy minél hamarabb lazíthasson a szigorú karanténpolitikán, az azóta hozott intézkedések és rendeletek legtöbbje felfűzhető a felkészülés fázisaira. Ez azonban, érthetetlen módon, a nyilvánosság teljes kizárásával történt; számos, korábban értelmezhetetlen döntés csak annak fényében lett érthető, hogy a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter vezette kutatói csoport április végén felfedte, milyen forgatókönyvekben gondolkodtak.
További részletek a HVG e heti számában és a HVG360-on.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.