szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két azonnali kérdésre válaszolt Kásler Miklós miniszter a parlamentben. A szocialista Bangóné Borbély Ildikó által elmondott személyes történeteket a képviselő írói munkásságának tartja.

A jobbikos Lukács László György azt kérdezte az emberierőforrás-minisztertől, hogy

  • tetőzik-e már a járvány,
  • az egészségügy újbóli megnyitása után hova menjenek tesztelni a fogorvoshoz vagy műtétre készülő betegek, és miből fizessék ki a vizsgálatért elkért 25-30 ezer forintot,
  • milyen a vírus reprodukciós rátája,
  • hány egészségügyi dolgozó fertőződött meg,
  • kinyitják-e újra az iskolákat?

Kásler Miklós megköszönte, hogy a képviselő nem személyeskedett; a szakmai kérdésekre pedig lehet szakmai választ adni – mondta, majd úgy fogalmazott:

a fertőzés a plató közelében van, lehet, hogy már el is értük.

Arról is beszélt, hogy az egészségügy május 4-től négy lépcsőben nyit újra, az első lépcső kezdődött most, ami az alap- és egynapos ellátásra, a járóbeteg-szakrendelésre és a fogászati rendelésre érvényes (a korábbi levelében bizonyos kórházi ellátások újraindításáról is szó volt, és Müller Cecília országos tiszti főorvos is tágabb kört említett), e területeken szigorúan megszabták a higiénés szabályokat.

Azt mondta, az állami ellátásban a társadalombiztosítás fizeti a műtétre vagy valamilyen egyéb, veszélyt jelentő beavatkozásra váró tesztjét, a magánellátásban viszont az ellátónak vagy a betegnek kell megtennie.

Végül hozzátette azt is, hogy a kormány intézkedéseinek hatására kedvezően alakul a járvány lefutása.

Viszonválaszában Lukács odaszúrta, korábban sem szánta személyeskedésnek, amikor arról beszélt, szívesebben látna mást a miniszteri székben. „Ez ténykérdés” – jelentette ki, majd újra feltette néhány meg nem válaszolt kérdését, hozzácsapva azt is, hogy mikor térhetnek vissza a kórházakba az onnan hazaküldött betegek. Jelezte azt is: úgy látja, hogy az ellátórendszer nem készült fel az újranyitásra.

Az emberierőforrás-tárca vezetője a második körben sem válaszolt arra, mikor nyitják újra az iskolákat (korábban Gulyás Gergely annyit mondott, májusban még biztosan nem). Azt azonban elárulta, hogy

370 egészségügyi dolgozó fertőződött meg az új koronavírussal, közülük 39-et kezeltek kórházban, 78-an meggyógyultak, egy embert veszítettek el.

Kásler szerint nem három napja volt újraindulnia az egészségügynek teljes egészében, a folyamat május 4-én indul. Ő úgy látja, hogy a megadott paraméterek között elő lehet készülni.

Azt is közölte, hogy

egy beteget sem raktak ki a kórházakból,

a rendelet pillanatában az ágyak 58 százaléka üres volt.

Az érettségi szerinte zavartalanul kezdődött, 86 ezer diák közül csak 80 nem jelent meg a vizsgán. (Múlt héten 2445 diák mondta vissza a vizsgát Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár tájékoztatása szerint.)

Következett az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó, aki „Mikor nyújtja be lemondását” címmel kérdezte a minisztert. Kettőjük párbeszéde korántsem volt az előbbihez hasonlóan kiegyensúlyozott. Bangóné szerint a kormányzat „aljas módon” hazudott a járvány első egészségügyi dolgozó áldozatáról, a 41 éves beteghordóról, akinek egy gyereke maradt árván. Bocsánatkérést vár a hozzátartozók nevében.

Beszélt arról is, hogy ugyan sikerült felkészíteni az egészségügyi ellátórendszert a tömeges járványra, de nagy árat kell ezért fizetni. Egy választója ugyanis azzal kereste meg, a 32 éves sógornője későn került orvoshoz, ezért meghalt.

Hány embernek kell még meghalnia, ki lesz a felelős az anya haláláért?

– zárta felszólalását Bangóné.

Kásler szerint a képviselő abban konzekvens, hogy kéthavonta lemondásra szólítja fel. Amikor azt mondta, Bangóné igaz történetekkel „szórakoztatja” a parlamentet, az ellenzéki képviselő a túloldalról kiabált be, hogy egyáltalán nem szórakoztató történetek ezek.

A miniszter a tatabányai beteghordóról azt mondta, a minisztériuma saját halottjának tekinti, s ha az esetében történt hiba, az az ellátóintézmény és az orvosa felelőssége (a beteghordó halálának ügyében Müller Cecília országos tiszti főorvos vizsgálatot rendelt el, ami még tart.) Azt is közölte Kásler, hogy a család nem tett bejelentést, azt pedig, hogy a kormány aljas és hazudna, Bangóné irodalmi munkássága részének tekinti (Bangónénak tavaly volt egy kínos helyesírási bakija egy tiltakozó feliratában).

Válaszában a szocialista képviselő ismét felidézte, hogy egy 32 éves nőnek két kisgyereke maradt árván, és ő egyáltalán nem szórakozik ezen.

Nem 133 bátor embert látok itt, hanem 133 aljast

utalt vissza Orbán Viktor márciusi szavaira.

Újabb példákat hozva ismét  arról kérdezte Káslert, hogy hány embernek kell meghalnia azért, mert nem jutott hozzá az alapvető egészségügyi ellátáshoz.

Kásler úgy felelt neki: minden beteg halálát meggyászolja, orvosként küzdött az emberéletekért, Bangóné megjegyzésének viszont szerinte nincs tartalma, a stílusát pedig azért nem veszi át, nehogy összekeverjék vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!