Joó Hajnalka
Joó Hajnalka
Tetszett a cikk?

A hvg.hu által megkérdezett magánrendelők többsége nem kér PCR-tesztet azokhoz a vizsgálathoz, amihez az államiak igen. Pedig az erőforrás miniszter múlt heti utasítása a magánellátásra is érvényes szabályként írta azt elő. Van, ahol kifejezetten álhírnek gondolják, hogy kötelező lenne az előzetes teszt, van, ahol beérik a kikérdezéssel, és olyan is, ahol attól függ, hogy kérnek-e, hogy – ugyanazzal a panasszal – melyik szakorvoshoz megy az ember.

Az emberi erőforrás miniszter hiába kötött hétfőtől egyes vizsgálatokat és beavatkozásokat egységesen negatív PCR (vagyis légúti) koronavírusteszt-eredményhez, a magánrendelők többsége tapasztalataink szerint nem tartja azt magára kötelezőnek. (Kásler Miklós, ahogy megírtuk, mások mellett a fül-orr-gégészeti, a gasztroenterológiai, egyes kardiológiai és allergológiai beavatkozásokhoz, az összes ultrahangvizsgálathoz, laparoszkópos egynapos sebészeti és onkológiai beavatkozáshoz, valamint a művesekezelésekhez írta elő a PCR-tesztet.)

Keddi cikkünkhöz állami szakrendelőkbe próbáltunk bejelentkezni mandulagyulladás-gyanús páciensként, hogy megtudjuk, hol és hogyan bonyolítják a hétfőtől előírt koronavírus-szűréseket, egy újabb körben pedig majdnem két tucat magánszolgáltatónál kíséreltük meg ugyanezt.

PCR készülék a Szegedi Tudományegyetem kutatólaboratóriumában
MTI

A tapasztaltakon pedig meglepődtünk: a magánrendelők döntő többségében ugyanis annak ellenére azt mondták, hogy menjünk nyugodtan, nem szükséges a vizsgálathoz a negatív teszteredmény, hogy Kásler Miklós utasításában egyértelműen az áll, hogy "a magánellátás újraindításához a közfinanszírozott ellátásokra vonatkozó feltételek érvényesek".

Egy II. kerületi fül-orr-gége centrumban kifejezetten azzal fogadták kérdésünket, hogy

ez csak egy álhír, hogy csak negatív teszttel fogadhatunk beteget. Mi mindenkit fogadunk, aki nem lázas.

Több magánrendelésen pedig arra hivatkoztak, hogy „most elég nagy összevisszaság van a rendszerben”, és lehet, hogy később előírják majd, de "egyelőre nyugodtan lehet menni" előzetes vírusteszt nélkül is a szakorvoshoz.

A legmeghökkentőbb azonban annak a több szakrendelést is kínáló zuglói magánrendelőnek a válasza volt, ahol a mandulagyulladásos panaszt hallva közölték, hogy bár a fül-orr-gégész felkereséséhez (aki átmenetileg egyébként nem is rendel), szükséges lenne ugyan a PCR-teszt, ám ha ugyanezen tüneteinkkel a belgyógyász szakorvosukhoz megyünk, ott nem kell, megvizsgálnak anélkül is.

A meghökkenésünket hallva a belgyógyász azt mondta: neki erős az immunrendszere, az influenzát sem kapja soha el, és egyébként is minden rendelés végén hősokk-kezeléssel fertőtlenítik magukat, ami szerinte elegendő biztosíték, hogy ne fertőződjenek meg.

Túry Gergely

A nagyobb egészségcentrumok szintén nem bonyolítják túl egyelőre a helyzetet: szerdai érdeklődésünkkor csak az Affidea budapesti központjánál mondták azt, hogy fül-orr-gége rendelésükre csak negatív PCR-eredménnyel lehet bejelentkezni. A tesztet azonban máshol kell megcsináltatni, mert náluk csak vénás szerológiai COVID-teszt elérhető.

Nálunk nincs érvényben, hogy kötelező lenne a PCR-teszt

– mondták viszont szerdán a Rózsakert Medical Center recepcióján, és hasonló választ adtak a Medicover Győri klinikáján is. Utóbbinál azzal a kiegészítéssel, hogy időpontkérés előtt telefonon mindenkit kikérdeznek, és „aki nem gyanús”, az mehet a szakrendelésre.

Ugyanezt teszik a Budai Egészségközpontban is, ahol szintén nem kérnek negatív PCR-tesztet. A diszpécserközpontban azt mondták: az intézmény a bejelentkezők telefonos, majd személyes kikérdezésével próbálja kiszűrni a COVID-19-gyanús betegeket, és azzal, hogy csak maszkban-gumikesztyűben engednek bárkit is az épületbe. (Frissítés: Cikkünk megjelenése után a szerkesztőségünket megkereste Varga Péter Pál, a Budai Egészségközpont ügyvezető igazgatója és elmondta: a járvány kitörése óta a BEK-ben nem végeznek olyan magánrendeléseket és beavatkozásokat, amiket a legutóbbi rendelet előzetes PCR-teszt elvégzéséhez kötne. Mint írta, a cikkben említett beszélgetésben a diszpécser csak az aktuálisan nyitva tartó,  tehát előzetes PCR-tesztre nem kötelezett ellátásokról adott információt.)

A Duna Medical rendeléseinek felkereséséhez az ügyfélszolgálat tájékoztatása szerint szintén nincs szükség, legfeljebb a beavatkozásokhoz kérnek negatív teszteredményt. Igaz, itt azt is hozzátették, hogy tudnak az új rendeletről, „de kicsit több idő kell rá, hogy felkészüljenek”, és lehet, hogy később változik a helyzet.

AFP / Árvai Károly

Miután a megkeresett magánszolgáltatók túlnyomó többsége a tapasztalat szerint nem alkalmazza az erőforrás miniszter által előírtakat, elbizonytalanodtunk, hogy esetleg rosszul értelmezzük a kockázatos – tehát PCR-tesztet igénylő – beavatkozásokról szóló rendeletet.

Megerősítésképpen az Emmi egészségügyi szakmai kollégiuma fül-orr-gégészeti tagozatának vezetőjétől próbáltunk segítséget kérni. Bár Katona Gábor, a Heim Pál Kórház fül-orr-gégészeti osztályvezető főorvosa azt mondta, a minisztérium kérésére a kollégiumi vezetők nem nyilatkozhatnak, annyit megerősített, hogy

a magánszolgáltatókra is egyértelműen vonatkoznak a közfinanszírozott ellátásra május 4-től előírt feltételek – köztük az előzetes légúti tesztek kötelezettsége is.

Az operatív törzs szerdai ülését követő tájékoztatón utalt erre egyébként Müller Cecília országos tiszti főorvos is, amikor a szakellátásban előírt PCR-tesztek lebonyolításának módját fejtegetve azt mondta: a magánellátókra is ugyanazok a szabályok érvényesek.

Felvetődik a kérdés, hogy ha így van, akkor miért nem tartják be az előírást ezek a szolgáltatók? Nem ismerik a szabályt? Ismerik, de rossznak tartják, ezért nem alkalmazzák? Nem akarják a pácienseknek pluszenergiát és költséget jelentő tesztekkel elriasztani az ügyfeleket?

A recepciójukon/ügyfélszolgálataikon tapasztaltakkal szerdán megkerestük valamennyi érintett magánszolgáltató vezetőségét. Cikkünk megjelenéséig nem mindenhonnan kaptunk választ, illetve voltak olyanok, akik csak név nélkül voltak hajlandók elmondani az indokokat. Ez utóbbiak között első helyen szerepelt, hogy egyszerűen hibásnak tartják a miniszteri utasítást: érthetetlen szerintük például, hogy egy egyszerű, cseppfertőzés-kockázattal nem járó hasi ultrahang-vizsgálathoz is szükséges például a légúti teszt. Mivel pedig intézményeikben a jelentkezéskor, majd a megjelenéskor történő előszűrésen és megfelelő, gondos fertőtlenítésen túl az ügyfelek és orvosaik számára is biztosítani tudják megfelelő védőeszközöket, szerintük figyelmen kívül hagyható az előírt óvintézkedés, vagyis nem kell megkövetelniük pluszban a PCR-teszteket is.

Ha akut – akár életveszélyes állapotot jelentő – hasi fájdalommal jelentkezik egy páciens, mondjam azt neki, hogy jó, de menjen, csináltasson előbb egy PCR-tesztet? Az azt jelenti, hogy optimális esetben két nap múlva kap mondjuk rá időpontot, leveszik neki a mintát, harmadnapra – szintén optimális esetben – megvan az eredmény, és akkor jöjjön vissza, kérjen itt is időpontot és akkor megnézem? Ez így nem működik, ennyit nem várhat a beteg

– magyarázta egy komplex szolgáltatásokat nyújtó magánkórház ügyvezetője, hozzátéve, hogy a negatív PCR-teszt szerinte a legkevésbé sem jelenti azt, hogy nem fertőzött – nincs mondjuk a betegség még kimutatható ablakperiódusában, vagy nem fertőződött meg a mintavétel utáni napokban – a páciens.

Csermely Gyula, a Rózsakert Medical ügyvezetője a hvg.hu-nak azt mondta: intézményükben mindenben a legfrissebb eljárásrend szerint járnak el, de egyelőre még az utasítások körül is káosz van. A központban állításuk szerint nem végeznek viszont olyan beavatkozást, ami COVID-fertőzés szempontjából kockázatos, az egyszerű vizsgálatokhoz pedig azért nem kérnek PCR-tesztet, mert a kötelező előszűrésen túl minden orvosuk megfelelő – legmagasabb védettséget nyújtó – védőruházatban fogadja a betegeket.

MTI / Balogh Zoltán

A vizsgálatokhoz előírt PCR-tesztek ára mellesleg nem kicsit dobja meg a magánorvosi kezelésre és/vagy konzultációra szánt keretet: a vérből végzett anitest alapú tesztekkel szemben még mindig csak néhány helyen elérhető PCR-szűrés Budapesten legkevesebb 30 ezer forint, de a Róbert Magánkórházban például 130 ezer forintot kell fizetni érte.

(Az állami, alapfinanszírozott ellátásban az egészségbiztosító állja a teszteket, ennek részleteiről ebben a cikkünkben írtunk részletesen).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Joó Hajnalka - Serdült Viktória Itthon

Hiába indítaná újra Kásler az egészségügyet, annyi kérdőjelet hagyott, hogy egyelőre nem indul be

Nem sok támpontot kapott hétfőn, aki telefonon vagy járóbeteg-szakrendelések honlapjain próbált tájékozódni az egészségügyet érintő, május 4-étől élő változásokról. Az orvosok és rendelők többsége további iránymutatásra vár –legfontosabbként például arra, hogy ki hol, hogyan és mennyiért végzi majd az egyes vizsgálatokhoz előírt koronavírusteszteket. Az ígért miniszteri tájékoztató hétfő estig egyelőre viszont nem érkezett meg (csak a fogorvosokhoz, éjjel), az új rend így sok helyen még nem indul el a héten.