szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az MTVA-nál úgy gondolták, hogy ha a Deutsche Welle "bocsánatot kért" a Budai Várról szóló riportja miatt, akkor a műsorban megszólaló Ungvárynak is ezt kellene tennie.

Ungváry Krisztiánt felhívta az MTVA egyik munkatársa és azt akarta megtudni, hogy nem akar-e bocsánatot kérni a Deutsche Welle műsora miatt. Mindezt azért kérdezte, mert szerinte a Deutsche Welle ezt már megtette – írja a történész a 444.hu-n megjelent publicisztikájában.

A német közszolgálati televíziós csatorna, a Deutsche Welle korábban riportfilmmel jelentkezett a Budai Vár felújításáról, melyben az I. kerületi polgármester, V. Naszályi Márta és Ungváry Krisztián is megszólalnak. Az érintettek arról beszélnek, hogy a kormány a várban zajló építkezések stílusával, épületeivel megidézi a Horthy-érát, ami a nyilatkozók szerint rossz társadalmi üzenet.

A kisfilmet a Budavári Lakosok Szövetsége egy közleményben ítélte el, amely szöveget később a kormányközeli média is felkapta. A szövetség alaposan felháborodott az elhangzottakon, és elnökhelyettesük, Sándor Péterné – aki a Telex szerint a kerületi Fidesz–KDNP frakció tagja is – levélben korrigálást kért a szerkesztőktől.

A csatorna ezután egy megjegyzést fűzött a már publikált anyaghoz, amelyben elismerték, hogy a riport történeti hivatkozása aggodalmat kelthetett néhány nézőben. Ezt ítélte úgy a közmédia, hogy bocsánatot kértek.

A Deutsche Welle elnézést kér, ha egyoldalúnak tűnt a Budai Vár-riportja

A német csatorna megjegyzést fűzött a várfelújításról szóló anyagához, amely miatt egy helyi szervezet is felháborodását fejezte ki.

Ungváry írása szerint a közmédia munkatársa azt mondta, azért kellene bocsánatot kérnie neki, mert a műsorban olyanok hangzottak el, hogy Magyarországon üldözik a zsidókat, és a budai Várnegyed, illetve a Kossuth tér visszaállítása az 1944-es állapotokba a náci Németország általi megszállás korát és az akkori viszonyokat akarja restaurálni Magyarországon. A történész viszont tagadta, hogy ilyet mondott volna és azt is sérelmezte, hogy ha a Deutsche Welle bocsánatot kért, akkor neki is ezt kellene tennie, mintha egyek volnának.

Mintha a Deutsche Welle esetleges tévedései automatikusan bizonyítanák az én tévedéseimet is. Ez a logika bizonyos értelemben nem meglepő: Carl Schmitt barát-ellenség koncepciója tükröződik rajta

– írta.

Látható ellenség kell, hirdette az illiberalizmus prófétája, akivel Orbánt is hírbe hozták

Amikor Carl Schmitt kidolgozta a liberalizmust elvető, a világot kizárólag barátra és ellenségre osztó, erős központi hatalmat szorgalmazó államelméleti téziseit, a német jogtudósnak még semmi köze sem volt a nácikhoz. Később azonban Hitlert is dicsőítette, és öröksége máig vitatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!