szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemrég 170 embert igazoltattak egy budapesti pláza konditermében, mindannyian szabályszerűen edzettek, mert igazolni tudták, hogy versenysportolók. Ezt a kiskaput több olyan sportklub is kihasználja, ahol egyébként jellemzően hobbisportolók edzenek. A Magyar Antidopping Csoport munkatársai elméletileg bárhol és bármikor ellenőrizhetnék a "kamu" versenysportolókat is, amiből a klubbal együttműködő szövetségek jöhetnek ki rosszul.

A koronavírus-járvány egyik következménye, hogy Magyarországon hirtelen megugrott a versenysportolók száma. A tavaly novemberben érvénybe lépő korlátozások óta ugyanis az edzőtermeket, az uszodákat és egyéb sportlétesítményeket kizárólag azok használhatják, akik igazoltan versenysportolók. A bezárások miatt sok olyan sportklub került bajba, ahová jellemzően nem igazolt versenyzők, hanem hobbisportolók járnak. Ezek közül nem egy kihasználta azt a kiskaput, hogy a vendégeiknek felajánlotta: legyenek igazolt sportolók, és akkor legálisan edzhetnek. Versenysportolóvá válni nem nagy kunszt, feltéve ha a klubnak megvan a kapcsolata valamelyik sportszövetséghez, amely felveszi a soraiba. Mindegy, hogy milyen az a sportszövetség: ha valaki például teniszezésben versenysportoló, akkor ugyanúgy edzhet egy konditeremben is, mint az, aki súlyemelőként versenyez. Persze előfordulhat, hogy egy adott klub csak egy bizonyos szövetség igazolását fogadja el, természetesen azt, amelyikkel kapcsolatban áll.

 

Stiller Ákos

A novemberben életbe lépő korlátozás után néhány hónappal már jónéhány klub talált kapcsolatot ilyen-olyan szövetséghez, amellyel együttműködve el tudta intézni a fizetős vendégeinek, hogy néhány ezer forintért versenysportolóvá avanzsáljanak és legálisan járhassanak edzeni. Ennek köszönhető, hogy szerte az országban akadtak olyan klubok, amelyek tavaly év végén zárva voltak, jelenleg azonban nyitva vannak – persze csak a “versenysportolók” számára. A versenyengedély beszerzéséhez sportorvosi engedély szükséges, de vannak olyan szövetségek, amelyek ennek hiányában is megadják az engedélyt, mondván, azt majd pótolja a “versenyző”. Az más kérdés, hogy ha a hatóság ellenőriz egy klubot, akkor a versenyengedély csak a sportorvosi engedéllyel együtt érvényes. De általában ez sem probléma, utóbbit ugyanis szintén el lehet intézni.

Az, hogy pontosan hányan lettek az elmúlt hónapokban versenysportolók, nem tudni, pontos számokról ugyanis csak az adott szövetségeknek vannak információik. A hvg.hu több szövetségnél is érdeklődött ebben az ügyben, azon kevesek, amelyek válaszoltak, azt írták, hogy nem nőtt érdemben a versenysportolók száma. A Magyar Testépítő és Fitness Szövetség főtitkára, Vargha Viola a hvg.hu megkeresésére elmondta, hogy náluk nem ugrott meg a szám és ügyelnek arra, hogy csak azoknak adjanak ki engedélyt, akik valóban versenyeznek is. Vargha hangsúlyozta, hogy új klubokat sem vettek fel, azoknak a versenyzőknek pedig, akiknek engedélyt adtak, a 30-35 százaléka gyermek- vagy junior versenyző, tehát az utánpótlást adja. Hasonlóról számolt be Bátor Gábor, a Magyar Teke Szakági Szövetség főtitkára is, hozzátéve: a szövetségük fokozottan odafigyel arra, hogy kizárólag tekés sportolóknak adjon ki versenyengedélyt ebben az időszakban is.

Beszéltünk azonban olyan budapesti sportszövetséggel is, amelynek a névtelenséget kérő vezetője arról beszélt, hogy egy klubtól ő maga is kapott ajánlatot, száz embernek kellett volna engedélyt adni, egy emberért 30 ezer forintot kapott volna a szövetség – de a gáláns ajánlatot a szövetségi vezető elutasította.

Azok a szövetségek, amelyek együttműködnek ezekkel a klubokkal, némi rizikót mindenképpen vállalnak. Kevesen tudják ugyanis, hogy a versenysportolókat a Magyar Antidopping Csoport bárhol és bármikor ellenőrizheti. A szervezet szóvivője, Dr. Tiszeker Ágnes a hvg.hu megkeresésére elmondta, hogy tudnak a jelenségről, arról, hogy hirtelen sokan váltak egyik pillanatról a másikra versenysportolóvá.

Tiszeker szerint ez a jelenség rendkívül káros, és a sportszövetségek számára is komoly rizikó lehet, hogy ismeretlen emberek kerülnek be a rendszerbe, mint igazolt sportolók. A szóvivő elmondta, hogy elméletileg az újdonsült versenysportolókat is ellenőrizhetné a Magyar Antidopping Csoport, de szerinte kérdés, hogy megéri-e az állami költségvetésből erre költeniük éppen az olimpiai évében, a felkészülések finisében. Igaz, azt a Magyar Antidopping Csoport sem tudja, hogy pontosan kik az igazolt sportolók, ilyen adatbázis ugyanis nem áll a rendelkezésükre, de most nem is lenne erre szükségük, elég lenne csak felkeresni bármelyik edzőtermet, hiszen ott csak versenysportolók edzhetnek.

Tiszeker szerint ha egy versenysportolót tiltott szer használatán kapnak, akkor az a szövetség is megütheti a bokáját, amelyik kiadta neki a versenyengedélyt, például elveszítheti az állami támogatást.

Igaz, a profitorientált klubok általában olyan szövetségekkel működnek együtt, amelyek nem olimpiai sportágakat tömörítenek, neki kevesebb a vesztenivalójuk is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!