szerző:
Fekő Ádám
Tetszett a cikk?

A korábban a hvg.hu-nál dolgozó Dercsényi Dávid is ott van azok között, akiknek a telefonját a Direkt36 tényfeltáró anyaga szerint megfigyelték a Pegasus nevű kémszoftverrel. Volt kollégánk azt mondja, az a legijesztőbb az egészben, hogy ha őt, aki nem oknyomozó újságíró, megfigyelték, akkor vajon mennyire szállhatnak rá azokra, akik az igazán kényes ügyekkel foglalkoznak?

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

hvg.hu: Mikor tudtad meg, hogy ott vagy a megfigyeltek között?

Dercsényi Dávid: Panyi Szabolcs, a Direkt36 egyébként ugyancsak megfigyelt újságírója hívott fel május végén. Groteszknek tartottam ezt az egészet.

hvg.hu: Mit éreztél, mikor kiderült, hogy megfigyeltek?

D. D: Annyira nem lepődtem meg, mert a HVG-nél mintha ez benne lett volna a levegőben. Az informatikusok tapasztalataira támaszkodva is mondták nekünk bent korábban, hogy folyton behatolási kísérleteket észlelnek a rendszerbe és a levelezésünkbe. De nyilván mindig más a gyanú és a bizonyosság.

hvg.hu: Akkor meg sem ijedtél?

D. D: Nem, mert nekem soha nem voltak olyan informátoraim, akik lebukhattak volna emiatt. Nem foglalkoztam olyan ügyekkel sem. Ebben az egészben az az ijesztő, hogy ha engem is megfigyelnek, akkor mi lehet azokkal, akik tényleg a hatalomra nézve kényes és kockázatos ügyekkel foglalkoznak? Nekem ez volt ebben a furcsa, és persze az, hogy bekerült a családom is ebbe a körbe. A volt feleségem száma is ott van az adatbázisban, pedig akkor már három éve nem éltünk együtt. Nagyon durva, hogy a semmiből bekerül egy ilyen ügybe.

Direkt36: Az Orbán-kormány kritikusait és magyar újságírókat is célba vettek az izraeli kémfegyverrel

Évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust - derítette ki a Direkt36 egy nemzetközi tényfeltáró projekt részeként. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is.

hvg.hu: Gondolkoztál rajta, hogy lecseréled a telefonod butábbra?

D. D: Nem. Nem tudom, mit nyernek azzal, ha engem megfigyelnek, megijedni sem fogok.

hvg.hu: Akkor milyen készüléked volt?

D. D: Egy androidos Huawei, úgy emlékszem.

hvg.hu: Nagyon valószínű, hogy a Hasszán F.-sztori (Hasszán F. egy terrorizmussal vádolt és később elítélt szír férfi, Budapesten vették őrizetbe – a szerk.) miatt kerültél a megfigyeltek körébe. Mi történt ekkor?

D. D: Szemléztem egy cikket arról, hogy a görög titkosszolgálatok szerint ők már korábban figyelmeztettek arra, hogy Hasszán F. gyanús és figyelni kell rá, már jóval azelőtt, hogy bekerült a magyar hatóságok látókörébe. Mivel ezek a migráns bűnügyek mindig kiemelten fontosak voltak a kormánynak, gondoltam, tisztázni kéne, hogy követtek-e el hibát. Ebben az ügyben küldtem nekik kérdéseket. Ez tűnik a legvalószínűbbnek: nézegettem az akkori cikkeimet, de nem láttam más olyat, ami gyanús lehet.

hvg.hu: Azt mondtad, meglepett a hír, hogy épp téged hallgattak le. Mivel foglalkoztál általában?

D. D: Általában próbáltam keresni rést a pajzson: olvastam híreket, következtettem, és rákérdeztem, hátha reagálnak az illetékes szervek. A legáltalánosabb újságírói munka ez akkor, ha nincsenek igazán bejáratott forrásai az embernek. Azt mondanám, semmi különös.

Dercsényi Dávid
Fülöp Máté

hvg.hu: Arra emlékszel, milyen kérdéseket tettél fel a kormánynak az Hasszán F.-hírről?

D. D: Pontosan nem, de nyilván megkérdeztem, tudtak-e a görög figyelmeztetésről, és megtettek-e mindent ennek az embernek a lekapcsolása érdekében.

hvg.hu: Válaszoltak?

D. D: Erre már nem emlékszem, de ha válaszoltak is, akkor is bizonyára valami semmitmondót. A Hasszán F.-üggyel még foglalkoztam, írtam róla egy-két cikket és ott voltam az első bírósági tárgyaláson.

hvg.hu: Más megfigyeltek azt mondták, hogy utólag visszanézve voltak olyan jelek, amelyek gyanúsak lehettek volna. Te emlékszel valamire?

D. D: Olyan biztos nem volt, hogy a telefonban elkezdik visszajátszani a beszélgetésemet, bár azt sem tudni, hogy ez a Pegasus-lehallgatások jele-e. Nem vettem észre semmit, de nem is gondoltam volna, hogy figyelnem kell. Nem vagyok egy paranoid típus.

hvg.hu: Külföldön voltál ebben az időszakban?

D. D: 2019 tavaszáról van szó. Munkaügyben biztosan nem.

hvg.hu: Tartottál kapcsolatot bármilyen olyan szervezettel, amik miatt a kormány szemében gyanús lehetsz?

D. D: Persze, munkakapcsolatban. Sokszor kértem szakvéleményt a Helsinki Bizottságtól, a TASZ-tól, de ezekkel a jogvédő szervezetekkel évek óta munkakapcsolatban vannak sokan.

hvg.hu: Tervezel tenni bármilyen jogi lépést?

D. D: Nem tudom, azt sem tudom, lehet-e egyáltalán. Gondolkozom rajta, és meglátjuk. Nem mondom biztosra, de azért meglátjuk, hogy halad ez az ügy előre, és talán megkérdezek egy jogászt.

hvg.hu: Jelenleg a józsefvárosi kerületi lapot szerkeszted, ez azért nyugisabb?

D. D: Nem hiszem, hogy a titkosszolgálatok kiemelt figyelmet fordítanának a Baross utcai arab fodrászokra, vagy a Bródy Sándor utcai műemlék épületének állapotára. De hát ugyanannyi indokuk volna engem most megfigyelni, mint akkor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Direkt36: Az Orbán-kormány kritikusait és magyar újságírókat is célba vettek az izraeli kémfegyverrel

Évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust - derítette ki a Direkt36 egy nemzetközi tényfeltáró projekt részeként. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.