szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érkezett feljelentés, de még vizsgálódnak.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„A megkeresésével kapcsolatban tájékoztatom, hogy az ügyészségre érkezett feljelentést a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervezeti egységeink vizsgálják” – ezt válaszolta a Legfőbb Ügyészség a Telex megkeresésére a nemrég kirobbant megfigyeléses ügy, a Pegasus magyar szála miatt. 

A portál arról érdeklődött, indítottak-e már hivatalból nyomozást az ügyben, és ha igen, milyen jogsértések gyanúja alapján. 

A francia sajtó eközben arról írt, hogy a párizsi ügyészség javában nyomoz a feltételezett jogsértések miatt. 

A lehallgatási ügy miatt több beadvány is érkezett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), ám az adatvédelmi biztos, Péterfalvi Attila szabadságát tölti, így majd csak akkor dönt esetleges vizsgálatról, ha arról visszatért. Erre legkorábban augusztus 3-án van esély. 

Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Az izraeli kémcég alapítója: “Nem létezik listánk célszemélyekről”

Több millió dollárért vásárolhatják meg kormányok a Pegasus kémprogramot, de az NSO megszakítja az együttműködést azokkal a kormányokkal, amelyek a szoftvert újságírók, ellenzékiek és emberjogi aktivisták ellen használják – mondta Hulio Shalev, az NSO nevű biztonsági cég egyik alapítója a globális botrány kitörése után két nappal egy izraeli rádióműsorban.