szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2015 óta nem rendezik a tanárok bérét, pedig már most sem ideális a fizetésük.

2014-ben 101 500 forint volt a minimálbér, és most, hét és fél évvel később is ez alapján számolják a tanárok, tanítók, óvodapedagógusok fizetését. Pedig az elmúlt hat évben a minimálbért fokozatosan emelték, ma már 167 400 forint, vagyis a tanárok fizetését több mint 60 százalékkal kellene megtoldani ahhoz, hogy a köznevelési törvényben eredetileg rögzített szintet elérje - idézi a Pedagógusok Szakszervezetét (PSZ) az Eduline.  A szakszervezet tanév előtti petíciójában a sok sikertelen próbálkozás után ismét azt kéri, hogy a fizetések alapja 2021. szeptember 1-jétől ismét a minimálbér összege legyen.

A HVG oktatási szakportálja emlékeztet, hogy a nyugdíj előtt álló tanárok kapják a legtöbb pénzt, ami egyetemi diplomával, pedagógus II fokozatban bruttó 416 ezer forint, főiskolai végzettséggel bruttó 374 ezer forintos alapbért jelent.

Egy „gyakornok” státuszban lévő pedagógusok bruttó bére mindössze 230 ezer forint, ez nettó 150 ezer forint körüli fizetést jelent. A hat-nyolc év tanítási gyakorlattal rendelkező, mesterszakos diplomával bruttó 263 ezer forintra számíthatnak, ehhez jön hozzá a 26 ezer forintos pótlék, ez azt jelenti, hogy kézhez 190 ezer forint körüli összeget kapnak.

Ahogy arról a hvg.hu a napokban beszámolt, a szakmán belül feszültséget okoz, hogy a szakképzésben lehetőség van egyéni béralkura is, és egyébként is magasabbak a bérek. Ma egy szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkező kőműves szakoktatóként nettó 300 ezer forintot kap, ami nagyjából egy egyetemi végzettséggel, 20 év gyakorlattal rendelkező gimnáziumi mestertanár bérével egyezik meg. Így aztán sokan döntenek úgy, hogy az általános iskolák vagy a gimnáziumok helyett a 80-100 ezer forinttal többet ígérő technikumba mennek dolgozni.

Többek között a siralmas fizetések miatt jelenleg 12 ezer főállású pedagógus hiányzik a közoktatásból, de a nyugdíjazások és a pályaelhagyás miatt a mostani 146 ezres létszám a következő öt évben körülbelül 22 ezer fővel fog csökkeni.

A minisztérium a tanárhiányról szóló híreket évről évre pánikkeltésnek titulálja, a Klebelsberg Központ elnöke pedig a természettudományos tárgyakat oktatók hiányát egyenesen elutasította azzal, hogy nem is kell minden iskolába kémiatanár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Muszájból ingáznak a tanárok a falusi iskolák között, és igazán senki nem jár jól vele

Nem kell minden iskolába külön kémiatanár – érvelt nemrég az áttanító pedagógusok mellett Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke. A kisebb településeken évek óta egyre több iskolában alkalmaznak utazó tanárokat, a rendszer azonban az érintettek szerint leginkább kényszermegoldás. A szakszervezet szerint a rendszerből 12 ezer pedagógus hiányzik, ha semmi nem változik, 4–5 éven belül padlóra kerülhet a közoktatás.

Balla István Kult

Harc a tanárokért: az állam az egyik iskolájában többet fizet, mint a másikban

Az egyre kevesebb tanárért egyre nagyobb harc folyik a magyar iskolákban. A szakképzésben például kevesebb munkáért több fizetést kaphat ugyanaz a pedagógus, mint egy Emmi-iskolában, így egyre nagyobb eséllyel csábítják át a technikumok a gimnáziumoktól őket. Az igazgatók pedig nem értik, hogy az állam miért fizet többet az egyik minisztériumon keresztül ugyanazért a munkáért, mint egy másik minisztériumon keresztül.