szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje szerint a közös lista állításánál nem mindig vették figyelembe a kéréseit, a választási kampányhoz pedig 2–3 milliárdot kellene összeszedni, de nem minden párt igyekszik beleadni a kasszába. Márki-Zay Péter arról is beszélt: nem tartja lehetetlennek, hogy lecserélik.

„Rengeteg áruló van, ezek vagy aktívak, vagy kevésbé aktívak. Nem tudjuk, mi mozgatja őket. Sokszor úgy néz ki, mintha csak az ostobaság vagy az önzés, de az esetek jelentős részében szerintem valójában a Fidesz van a háttérben. Amikor valaki feltűnően az ellenzék ellen és a Fidesz érdekében politizál az ellenzéken belül, akkor mindig ott a gyanú, hogy a Fidesz mozgatja” – mondta Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt a Szabad Európának adott interjújában.

Az ellenzéki összefogás vezető politikusaival az ellenzék október 23-i nagygyűlésén
Fazekas István

Szóba került a pártok listája is, amit a 2022-es országgyűlési választásra állítottak össze. Márki-Zay szerint felháborító, ha valakinek van egy egyéniben nyerésre esélyes körzete, mégis befutó helyre rakják a listán. Szerinte még egy nyerhetetlen körzetből se rakjanak senkit listára, mert azt az üzenetet hordozza, hogy ő be van biztosítva, neki nem kell dolgozni, mert így vagy úgy, de bekerül.

Azt mondta, a közös lista összeállításánál elméletileg figyelembe veszik majd a kéréseit, azonban nem minden esetben történt meg.

Néha felhívtak, megnyugtattak, hogy ez és ez sikerült, az nem került rá, mondom, szuper. Aztán meg más neveket látok, hogy rajta vannak.

A kampányra költendő összegekről is beszélt Márki-Zay, szeretnének 2–3 milliárdot összeszedni hozzá. Arra a felvetésre, hogy csak a Jobbiknak van évente 1,7 milliárdja azt mondta, hogy 2,7 milliárdja van, ugyanakkor a párt a konkrét kampányba alig szállt be. „Egyelőre százmilliót sem tud beletenni a kampányba, vagy nem akar”. Nincs 1 milliárd forint se szerinte, amit a pártok összeraknak az összes állami támogatásból. Ahhoz kéne még egy-kétmilliárd, ami adományokból kell hogy összejöjjön, és ez nagyon komoly feladat.

Az is kiderült az interjúból, hogy nem tartja lehetetlennek, hogy miniszterelnök-jelöltet cseréljenek a pártok. Úgy véli, láttak már ilyet Karácsony Gergely Budapest-jelöltségének idején, bár azt hozzátette, az az előválasztás előtt volt, és nem utána. És láttak ilyet Botka László jelöltsége idején is, „amikor hasonlóképpen megjelentettek egy nagyon tendenciózus közvélemény-kutatást, és a sajátjai járatták le a jelöltjüket. Vannak eszközök ahhoz, ha valaki a Fidesz érdekében meg akarja buktatni az ellenzéket belülről”. Ennek a forgatókönyvnek a lehetősége korábban is felmerült, de valószínűtlennek tűnik, erről itt írtunk:

Itt a válasz arra, lecserélhető-e Dobrev vagy Márki-Zay a parlamenti választás előtt

A kamuméterünket kitöltő olvasóink többsége szerint simán cserélhetnek menet közben a pártok, ha az előválasztáson győztes miniszterelnök-jelöltnél van népszerűbb, vagy vele nem működik az ellenzéki összefogás. De mivel számolnak a pártok?

Nemrég megjelent egy közvélemény-kutatás, amiben igen komoly Fidesz-fölényről számoltak be. Márki-Zay szerint ebben az esetben nem a Fidesz fizette a felmérést, hanem kampánypénzből ment, vagy valakivel megfinanszíroztatta az ellenzék.

Az ellenzék "sztorija" egyelőre népszerűsége csökkenése

Elfogyott az előválasztási lendület, a szavazók érdeklődése is alábbhagyni látszik, több elemző szerint az ellenzéki szövetség nagyobb aktivitással, jó témák felvetésével tudná lelkesíteni támogatóit, a Fudan-népszavazás valószínűleg nem ilyen. Több ellenzéki politikus is azt mondja, nagyobb sebességbe kellene kapcsolni, mások szerint gondosan fel kel készülni, nincsenek elkésve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!