szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem ismeri a jelenlegi városvezetést, nem állította, hogy a főpolgármester tudott a Városháza eladásáról, koholmány a kiszivárgott szerződés, és “rágalom” a politikusok jutalékos rendszere is – állítja az Anonymus-hangfelvételeken szereplő ingatlananácsadó, Berki Zsolt.

Cáfolta a Városháza-ügyben eddig elhangzott, és a Fidesz, valamint a kormányzat által is gyakran Karácsony Gergely főpolgármester fejére olvasott legerősebb vádakat a Telexnek adott interjújában a sokak által az ügy egyik kulcsszereplőjének tartott ingatlantanácsadó, Berki Zsolt.

Arról a hvg.hu is írt már, hogy egymást cáfolják a “vád tanúi” az ügyben. Idéztük Berki Zsoltnak a Városháza-ügyön dolgozó, fideszes vezetésű fővárosi vizsgálóbizottságnak küldött levelét, melyben a Fidesz koronatanújának erős állításait “aljas koholmánynak” nevezte.

Városháza-vizsgálóbizottság: egymást cáfolják a vád tanúi, Gansperger hallgat

Felfedte magát a vád, vagyis a Fidesz koronatanúja a Városháza-ügyben tartott vizsgálóbizottsági ülésen, csakhogy erős állításait - például a jutalékos rendszerről - az Anonymus-hangfelvételek másik szereplője, Berki Zsolt "aljas koholmánynak nevezete". Ezekben a vizsgálóbizottság fideszes elnöke mégsem kételkedik, míg egy másik főszereplő, Gansperger Gyula nem hajlandó beszélni.

A legutóbbi, december 20-i vizsgálóbizottsági ülés előtt az ügy koronatanújáról először Láng Zsolt, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője beszélt. Mint mondta, a Városháza-ügyben kiszivárgott hangfelvételeken is hallható illető állítja: szó volt a Városháza értékesítéséről, és a más ingatlanok eladásából 10 százalék jutalékot kell fizetni Berki Zsoltnak, aki azt továbbosztja a főváros vezetőinek.

Az illető – mint kiderült, Bodnár Dezsőnek hívják – meg is jelent a vizsgálóbizottsági ülésen, és az általa elmondottakra hivatkozva állította azt Kovács Péter, a testület fideszes elnöke, hogy számára egyértelmű vált, hogy "el akarták adni a Városházát, Karácsony Gergely tudtával”. Csakhogy Bodnár ezen állításait a felvételeken szintén hallható Berki a levelében, most pedig az interjúban is cáfolta.

A Telexnek Berki azt mondta, ő ingatlantanácsadó és még a főváros előző vezetésével került kapcsolatba bizonyos ingatlanértékesítések apropóján, így találkozott a főváros vagyonkezelő cégét már akkor is vezető – és a most kiszivárgott hangfelvételeken is hallható – Barts Balázzsal. Berki szerint szakmai kapcsolatukban “a vevői oldalt képviseltem tanácsadóként, eseti megbízás alapján”.

A Városháza udvara
Túry Gergely

Berki elmondta, még az előző városvezetés idején volt sikeres ügylete a fővárossal, mert az ő befektetője tette a legmagasabb árajánlatot. Az új városvezetés hivatalba lépése óta több ingatlanértékesítésnél is eljárt: volt, ahol a partnere nem tudott nyerni, máshol viszont igen. Utóbbi eset volt a Grébics Zrt.-é, egy Gansperger Gyula vezette cégé, amely a legjobb ajánlattal nyert.

Saját sikerdíjáról is beszélt Berki, ami állítása szerint “általában a vételár 3-8 százaléka között szokott lenni, megállapodás alapján”, és ami szerződés alapján az ő és a megbízója cége közötti pénzmozgás. Azt azonban cáfolta, hogy a Gansperger Gyula, a Fidesz volt gazdasági háttérembere által szervezett találkozón, amin részt vett, a főváros vezetésének visszaosztandó jutalékról beszélt volna, ahogyan azt a hangfelvételen mások állítják.

A vagyonkezelő vezetőjével folytatott megbeszélésen szerinte a “kínálatban” eredetileg nem volt benne a Városháza eladása, csak elvi lehetőségként beszélt Barts a 40 milliárdot érő ingatlanról a befektetők kérdésére. Ekkor Berki szerint

se nevek, se pozíciók nem merültek fel, nem kerültek szóba. Senki nem említette sem Karácsony Gergely, sem Kiss Ambrus nevét.”

Berki azt is mondta az interjúban, hogy az Indexen közzétett, a Városháza “megszerzésére” szóló állítólagos megbízási szerződés, benne az ő cégével, nem más, mint “koholmány, másolt, összetákolt valami”. Berki elmondta azt is, hogy újabb találkozón már nem vett részt – amin később ott volt Bajnai Gordon is –, mert bár Gansperger ezt nagyon erőltette, éppen emiatt “nem volt jó érzése”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!