Óriási felelősségük van a pedagógusoknak abban, hogy “milyen emberek is lesznek gyermekeink, unokáink” – írta közleményében a kisebbik kormánypárt, a KDNP, köszönetet mondva pedagógusnapon a szakmában dolgozóknak.
“Fejezzük ki hálánkat (…) hálával gondolunk mindenki munkájára, aki óvodában, iskolában féltve tanítja az ifjúságot és így tenyerén hordozza a magyar jövőt!” – zárul a Simicskó István KDNP-frakcióvezető által jegyzett közlemény.
A szintén KDNP-s Németh Szilárd – aki amúgy kormánybiztosként a rezsicsökkentés vívmányainak megőrzéséért felel – a minap egy iskolai táblára írt köszöntővel is kedveskedett a pedagógusoknak.
Azt azonban nem tudni, hogy a betűket valóban Németh írta-e a táblára.
A köszönet mellett a KDNP nem ejtett szót sem a pedagógusok bérhelyzetéről, vagy annak javításáról, sem arról, hogy mikor folytatódnak a pedagógus-szakszervezetekkel a félbeszakadt tárgyalások.
Korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jogosnak nevezte a pedagógusok béremelési igényét, de Pintér Sándor belügyminiszter – akihez az új kormányban az oktatási ágazat tartozik – ezt már konkrétan nem mondta ki.
Felháborodást okozott, hogy nem sokkal a pedagógusnap előtt Parragh László iparkamarai elnök arról beszélt, hogy „a tanároknak ott a szabad nyár, délután négykor hazamehetnek”. Később jelezte: nem gondolja, hogy megsértette volna ezzel a tanárokat.
A hvg360-on május elején írtunk arról, hogy bár Orbán Viktor nem sorolta az új kormány azonnali intézkedései közé, az oktatásügy egészét feszítő problémák nagyon is valósak, és ezek közül csak néhány gond a pedagógusok alulfizetettsége vagy a pályaelhagyás:
Hamarosan megalakul az új kormány, amelynek a kiújuló sztrájkfenyegetettség árnyékában az oktatásügy helyzetét előbb-utóbb kezelnie kell. Érdemes-e lázadniuk a pedagógusoknak, mi megvalósítható követeléseikből? Szakértőkkel beszéltük át, mik azok a legfontosabb intézkedések, amelyeket a régi-új kormánynak mindenképpen meg kellene lépnie.