Segítenek a kormánynak, ha meg akarja találni a pénzt a tanárbérek akár 50 százalékos emelésére
Hamarosan megalakul az új kormány, amelynek a kiújuló sztrájkfenyegetettség árnyékában az oktatásügy helyzetét előbb-utóbb kezelnie kell. Érdemes-e lázadniuk a pedagógusoknak, mi megvalósítható követeléseikből? Szakértőkkel beszéltük át, mik azok a legfontosabb intézkedések, amelyeket a régi-új kormánynak mindenképpen meg kellene lépnie.
Bár Orbán Viktor nem sorolta a hamarosan megalakuló új kormány azonnali intézkedései közé, az oktatásügy egészét feszítő problémák nagyon is valósak – ezt jelzi a márciusban kezdett, és csak az új kormány létrejöttéig felfüggesztett határozatlan idejű pedagógussztrájk is. Az addig eredménytelen tárgyalások, valamint az oktatás egyre növekvő problémái miatt tavaly ősszel előbb figyelmeztető sztrájkot tartottak a pedagógusok, majd idén január 31-én országszerte már több mint 20 ezer tanár szüntette be a munkát.
Ezt a sztrájkot azonban az ítélőtábla jogellenesnek minősítette, a kormány pedig rendeletbe foglalta, hogy a pedagógusok munkabeszüntetése csak akkor engedélyezett, ha a sztrájkoló intézményekben biztosítják a tanulók egész napos oktatás-nevelését. Az érdekképviseletek szerint ez sérti a sztrájkjogot, ezért panaszt nyújtottak be az Alkotmánybírósághoz. Több oktatási intézmény demonstrációt szervezett a sztrájkrendelet ellen. Március 16-tól a szakszervezetek határozatlan idejű sztrájkot hirdettek, amely majdnem egy hónapig tartott, ám a választás napján felfüggesztették azt, az új kormány megalakulásáig.