szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A párbeszédes Jámbor András szerint egészen elképesztő, hogy a kormány rezsistratégiájának még az informatikai alapjai sincsenek meg.

Jámbor András, a Párbeszéd országgyűlési képviselője írásbeli kérdést tett fel Palkovics Lászlónak arról, hogy

az előrefizetős villanymérős rendszernél miért napi elszámolást alkalmaznak a rezsicsökkentett díj megállapításakor?”

A technológiai és ipari miniszter válaszában a kormányoldaltól megszokott dolgokat találni, így például azt, hogy energiaválság van, ami az ukrajnai háború és a brüsszeli szankciók következtében alakult ki. Majd pedig jön egy sokkal meglepőbb mondat:

a kedvezményes energiamennyiség és az ahhoz kapcsolódó kedvezményes ár alkalmazására irányuló informatikai rendszerek fejlesztése jelenleg is folyamatban van.

Jámbor ezt úgy értékelte a Facebookon, hogy „tehát három héttel a rezsinövelés bevezetése után több mint 100 ezer család számára még nincs lehetőség a rezsicsökkentés tiszteséges módon való igénybevételére”.

A Párbeszéd képviselője ezért további kérdéseket tett fel Palkovics Lászlónak:

  • Az MVM milyen csatornákon milyen rendszerességgel és milyen módon tájékoztatta az előmérős fogyasztókat július 15. óta a rezsifizetés átalakulásáról?
  • Melyik cég fejleszti az előmérős órások rezsikedvezményét számoló informatikai rendszert? Milyen határidőt adtak meg a cégnek a munka befejezésére?
  • Várhatóan mikor áll fel az új informatikai rendszer?
  • Miért nem jár automatikusan a kárpótlás azoknak, akik az MVM és a kormány hibájából növelt áron voltak kénytelenek az energiáért fizetni? Számtalan nehéz helyzetben lévő család is előmérős órával vásárol államot? Miért nekik kell a számlákat gyűjteni, számolgatni, miért nem végzi el ezt a feladatot a most fejlesztett informatikai rendszer?

Jámbor azzal zárta a posztot, hogy „egészen elképesztő, hogy egy olyan rezsinövelésre állt át a kormány, melynek informatikai alapjai nincsenek meg”.

Ahogy azt a hvg.hu megírta korábban, az MVM változtat a feltöltőkártyások rezsielszámolásán, és visszamenőleg még kompenzáció is jár. Egy másik cikkünkben pedig azt taglaltuk, hogy jelenleg 134 ezer otthonban van feltöltőkártyás villanyóra, hiszen sok főbérlő is él ezzel a lehetőséggel. A számok pedig várhatóan csak nőni fognak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!